category-icon

Ekipka na Szczelińcu i pośród Błędnych Skał

20 km
8 h 1 min
1.4 km
Karłów - Kudowa-Zdrój

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-07-13
Karłów - Kudowa-Zdrój
category-icon
20 km
1419 m
1774 m
Łatwy
8 h 1 min
4.3/6
Na Szczeliniec z Karłowa podchodzimy po stopniach i jest to największe przewyższenie na trasie. Wspinaczkę kończymy przy
XIX-wiecznym schronisku z tarasami widokowymi m.in. pozwalającymi zajrzeć do naszych południowych sąsiadów. Sama wędrówka wierzchowiną Szczelińca to kluczenie pośród skalnych formacji o fantazyjnych kształtach lub przeciskanie się przez ciemne, skalne szczeliny. Do tego dodajmy dwa kolejne tarasy widokowe pozwalające spojrzeć z góry na Karłów i okolice. Po zwiedzeniu najwyższego szczytu Gór Stołowych podążamy dalej nieco monotonnym, śródleśnym traktem przez Narożnik w kierunku labiryntu Błędnych Skał. Wędrówka pomiędzy nimi to prawdziwa przyjemność i trochę doznań ekstremalnych. Wszak przeciśnięcie się przez niektóre szczeliny wymaga ugięcia nóg w kolanach i trzymania plecaka przed sobą w obawie przed zaklinowaniem się lub jego uszkodzeniem. Na głowę też trzeba uważać. Po opuszczeniu labiryntu wracamy do parkingu przed nim, nieoznakowaną ścieżką wzdłuż granicy w dużej mierze wyłożonej drewnianymi podkładami. To alternatywa dla odcinka szlaku, którym już przeszliśmy. Potem schodzimy stromo w dół za zielonymi znakami i podążamy w kierunku Kudowej. W końcowej części głównie po asfaltowej drodze. Wyjątek stanowi odcinek prowadzący przez szczyt Dufałki oraz skróty ścinające zakola szosy. W Kudowej przechodzimy przez strefę uzdrowiskową i w strugach deszczu za sprawą krótkotrwałej letniej burzy dochodzimy do przystanku PKS. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzenie Kaplicy Czaszek w Czermnej na obrzeżach kurortu ale nie wyrobiliśmy się czasowo (do godz. 17) i tę atrakcje trzeba było przesunąć na inny dzień.
PS. Na Sczelińcu i pośród labiryntu Błędnych Skał były przejściowe problemy z odbiorem sygnału pośród skalnych szczelin.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023

Góry Bystrzyckie i Orlickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Bystrzyckie i Orlickie

Mapa wydawnictwa Compass Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie w skali 1:35 000. Jest to mapa na której znalazły się tereny od Międzylesia przez Bystrzycę Kłodzką, Kudowę-Zdrój po Náchod. Oprócz znanych uzdrowisk (Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój) znajdziemy tu zamek w Międzylesiu, słynny wiadukt w Lewinie Kłodzkim czy ogród japoński w Jarkowie. Rok wydania 2024

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Góry Orlickie i PN Gór Stołowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Orlickie i PN Gór Stołowych

Położone na granicy polsko-czeskiej Góry Orlickie to najwyższy masyw Sudetów Środkowych (najwyższy szczyt – Wielka Desztna (Velká Deštná), 1115 m n.p.m.). Większość masywu znajduje się w Czechach. Po polskiej stronie główne centra turystyczne to Duszniki-Zdrój (baza wypadowa w przyległe pasma) oraz wieś Zieleniec - znany ośrodek narciarski. Mapa obejmuje także polską część Gór Stołowych, pasma górskiego znanego z wyjątkowych formacji skalnych.

Rok aktualizacji: 2016/2017