Ekipka na Szczelińcu i pośród Błędnych Skał

Dodano 13 lipca 2014 przez aplikację Android
Ekipka na Szczelińcu i pośród Błędnych Skał
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

45331
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.3
 • Dystans: 20,2 km
 • Czas trwania: 8 h 1 min
 • Średnia prędkość: 2,52 km/h
 • Przewyższenie: 543 m
 • Suma podejść: 752 m
 • Suma zejść: 1 114 m
 • Data: 13 lipca 2014
 • Lokalizacja: Karłów - Kudowa-Zdrój
255235
Tarasy widokowe na Szczelińcu Wielkim
255236
Diabelska Kuchnia
262381
Punkt początkowy i końcowy pętli na Szczeliniec Wielki
262382
Widok na Karłów
262383
Punkt widokowy w Błędnych Skałach
262384
W labiryncie
262385
Drogowskaz
262386
Ponownie asfalt
262387
Kościół pw. św. Bartłomieja
Jego początki sięgają XIV w. Zniszczony w trakcie wojen husyckich doczekał się odbudowy w XVI w. Obecny wystrój barokowy świątynia otrzymała w drugiej połowie XVIII w.
262388
Kaplica Czaszek (obik dzwonnicy)
Jej ściany i sklepienie pokrywa około 3 tys. czaszek ofiar wojen i epidemii, przetaczających się po tutejszych terenach w XVII i XVIII w. Jeszcze więcej szczątków ludzkich znajduje się w krypcie pod kaplicą. Obiekt powstał w latach 1776-1804 z inicjatywy czeskiego księdza Vaclava Tomaska.
262389
Park Zdrojowy
262390
Sanatorium "Polonia"
Na Szczeliniec z Karłowa podchodzimy po stopniach i jest to największe przewyższenie na trasie. Wspinaczkę kończymy przy
XIX-wiecznym schronisku z tarasami widokowymi m.in. pozwalającymi zajrzeć do naszych południowych sąsiadów. Sama wędrówka wierzchowiną Szczelińca to kluczenie pośród skalnych formacji o fantazyjnych kształtach lub przeciskanie się przez ciemne, skalne szczeliny. Do tego dodajmy dwa kolejne tarasy widokowe pozwalające spojrzeć z góry na Karłów i okolice. Po zwiedzeniu najwyższego szczytu Gór Stołowych podążamy dalej nieco monotonnym, śródleśnym traktem przez Narożnik w kierunku labiryntu Błędnych Skał. Wędrówka pomiędzy nimi to prawdziwa przyjemność i trochę doznań ekstremalnych. Wszak przeciśnięcie się przez niektóre szczeliny wymaga ugięcia nóg w kolanach i trzymania plecaka przed sobą w obawie przed zaklinowaniem się lub jego uszkodzeniem. Na głowę też trzeba uważać. Po opuszczeniu labiryntu wracamy do parkingu przed nim, nieoznakowaną ścieżką wzdłuż granicy w dużej mierze wyłożonej drewnianymi podkładami. To alternatywa dla odcinka szlaku, którym już przeszliśmy. Potem schodzimy stromo w dół za zielonymi znakami i podążamy w kierunku Kudowej. W końcowej części głównie po asfaltowej drodze. Wyjątek stanowi odcinek prowadzący przez szczyt Dufałki oraz skróty ścinające zakola szosy. W Kudowej przechodzimy przez strefę uzdrowiskową i w strugach deszczu za sprawą krótkotrwałej letniej burzy dochodzimy do przystanku PKS. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzenie Kaplicy Czaszek w Czermnej na obrzeżach kurortu ale nie wyrobiliśmy się czasowo (do godz. 17) i tę atrakcje trzeba było przesunąć na inny dzień.
PS. Na Sczelińcu i pośród labiryntu Błędnych Skał były przejściowe problemy z odbiorem sygnału pośród skalnych szczelin.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Góry Stołowe
Góry Stołowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.