Duszniki Zdrój - Homole - Grodziec - Skałki Łężyckie - Narożnik -Skały Puchacza

Dodano 4 listopada 2012 przez Garmin
Duszniki Zdrój - Homole - Grodziec - Skałki Łężyckie - Narożnik -Skały Puchacza
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

15510
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 26,2 km
  • Czas trwania: 6 h 22 min
  • Średnia prędkość: 4,11 km/h
  • Przewyższenie: 328,92 m
  • Suma podejść: 805,2 m
  • Suma zejść: 810,36 m
  • Data: 4 listopada 2012
  • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Duszniki Zdrój
90951
LAP001
LAP001
90959
Nawet błoto może być ładne
90961
Niebo nad Karłowem
90962
Okolice Puchacz
90964
Pamiątkowa tablica Narożnik
90965
Łużyckie Skałki
90968
Narożnik
90969
Łużyckie Skałki 1
90970
W kierunku Łężyc
90971
Błoto było wszechobecne; okolice Łężyc
90972
Grodziec wieża telewizyjna
90973
Łużyckie Skałki 2
90974
A to tylko Góry Stołowe
90976
Troszkę po łańcuchach
90977
Trzeba jakoś przejść
90979
Skały Puchacza
90982
Skały Puchacza2
90984
Szlakowskaz przy ruinach Homole
90986
Szlakowskaz przy Grodźcu
90989
Skały Puchacza 1
90990
Sawanna afrykańska w okolicy Łężyc
90991
Ruiny Homole 1
90992
Ruiny Homole
90993
Początek trasy zapowiadał się błotniście
90994
Zejście ze Skał Puchacza
90995
Pastwiska w okolicach Kulina
90997
Widok z Narożnika
91001
Widok ze Skał Puchacza
91003
Zejście z Narożnika
91006
W stronę skał Puchacza
91009
Widok z Narożnika 1
91010
Widok na skały Puchacza
91011
W stronę skał Puchacza
Góry Stołowe najczęściej kojarzą się ze Szczelińcem Wielkim, Błędnymi Skałami. Dziś na początek wybrałem mniej uczęszczaną trasę. Samochód zostawiam na niestrzeżonym parkingu koło stacji benzynowej. W tym miejscu też zaczyna się czerwony szlak. Od samego początku wiedziałem, że trasa będzie błotnista. Dodatkowo w wielu miejscach szlaki rozjeżdżone zostały przez auta. Idzie się więc ciężko, a i pogoda jest nie najlepsza.
Dochodzę do ruin zamku Homole. Niewiele już z tego pozostało, ale takie miejsca mają swoją magiczną siłę. Zatrzymuję się na chwilę i wracam na szlak. Teraz szlak wiedzie na szczyt Grodczyna / Grodźca. I tu droga także błotnista, rozjeżdżona. Na szczycie wieża telewizyjna. Przy takiej mgle nie wiem nawet, czy jest to dobry punkt widokowy.
Schodzę teraz w kierunku małej osady Kulin. Jest jeszcze dość wcześnie i cała osada jest uśpiona. Tutaj szlak zielony, którym kontynuuję marsz, powinien skręcić z głównej drogi. Niestety kręcę się w koło, pola pogrodzone przy pomocy pastuchów elektrycznych. Idę więc według wskazań GPS-a. Udaje mi się pokonać elektryczne zapory, wyczuć w szczerym polu, gdzie może przechodzić szlak i tak dochodzę do lasu, gdzie są już jakieś oznaczenia. Widać, że ten szlak jest rzadko uczęszczany.
Dalej kontynuuję marsz wzdłuż ściany lasu. Pomimo mgły łąki w tym rejonie robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo trochę się przejaśnia. Urok tej wędrówki psuje odbywające się w okolicy polowanie, czuję się trochę jak na strzelnicy.
Mijam jednak te niedogodności i dochodzę do Łużyckich Skałek. Tutaj zaczyna przebijać słońce i to przepiękne miejsce oglądam w całej krasie.
Teraz dochodzę do drogi asfaltowej, którą dochodzę do drogi głównej Kudowa Karłów. Kilkaset metrów i jestem przy małym leśnym parkingu. Kontynuuję marsz niebieskim szlakiem, który tutaj jest rewelacyjnie oznaczony. Jest to jedno z częściej uczęszczanych miejsc w Górach Stołowych. Dobrze, że pogoda się poprawiła, więc mogę podziwiać piękne widoki na okoliczne góry.
Ruszam dalej w kierunku Skał Puchacza.
Skały Puchacza (730 m n.p.m.) stanowią odsłonięte kilkudziesięciometrowe urwisko skalne, będące poeksploatacyjnym wyrobiskiem pozostałym po dawnym kamieniołomie piaskowca. Został on uruchomiony w drugiej połowie XIX wieku i czynny był do II wojny światowej. Na krawędzi urwiska znajduje się punkt widokowy z panoramą na Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Wzgórza Lewińskie oraz na Urwisko Batorowskie.
Dość stromym zejściem (w jednym miejscu nawet założono łańcuchy) schodzę do parkingu w Dusznikach Zdroju.
Kończę ten dzień w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.
Miałem trochę szczęścia, dziś był dzień bezpłatnego zwiedzania.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Góry Stołowe
Góry Stołowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
sally.witch.25
9 maja 2020 sally.witch.25 napisał:
To jest pętla czy musiałeś dojechać do punktu startu?
boulinek11
20 listopada 2012 boulinek11 napisał:
Naprawde swietna trasa.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.