Droga Pelplińska. ETAP 4: Gniew - Kozielec

Dodano 21 marca 2020 przez rysowanie
Droga Pelplińska. ETAP 4: Gniew - Kozielec
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

168011
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.5
  • Dystans: 26,6 km
  • Przewyższenie: 80,92 m
  • Suma podejść: 310,08 m
  • Suma zejść: 273,6 m
955695
Zamek krzyżacki w Gniewie
Miasto o wielowiekowej tradycji - pierwsze ślady osadnictwa datuje się na 2500 lat p.n.e. W czasach cesarstwa rzymskiego przebiegał tędy szlak bursztynowy, a od X w. teren należał do państwa Polan.

Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest zamek pokrzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, a także gotycki kościół p.w. św. Mikołaja.

Niezwykle urokliwe Stare Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny wraz z pozostałościami murów obronnych i niezbyt wysoką zabudową kamienic.
955696
Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie
955697
Kościół pw. św Piotra i Pawła w Opaleniu
955699
Rezerwat przyrody Wiosło Małe
955786
Gniew - panorama
955787
Opalenie - widok na Wisłę
Z centrum Gniewu (okolice dworca autobusowego) kierujemy się na skrzyżowaniu w dół, ulicą Kościuszki. Po ok. 300 m włączamy się do drogi krajowej nr 91. Po przekroczeniu mostu nad Wierzycą oraz zatoczki postojowej dla samochodów docieramy do Nicponi. Na skrzyżowaniu dróg obieramy kierunek w lewo (kierunkowskaz na Opalenie).

Na rozwidleniu przy kapliczce przydrożnej odbijamy lekko w prawo i podążamy tą drogą prosto przez małe osiedla. Trasa ta poprowadzi nas wprost do Tymawy, gdzie przy rozstaju dróg ponownie kierujemy się na Opalenie (droga na lewo, przy cmentarzu wiejskim). Nie zbaczając ze szlaku, w otoczeniu pól, mając po swojej prawej stronie zalesienia, docieramy do małej miejscowości Betlejem, skąd udajemy się nad samą Wisłę, którą można już zobaczyć ze wzniesienia od jakiegoś czasu.

W dole znajduje się wieś Jaźwiska. Mijamy jej zabudowania oraz sklep i kierujemy się dalej prosto, wzdłuż Wisły. Po ok. 1,5 km docieramy do skrzyżowania z drogą krajową nr 90, która jest trasą łączącą drogi krajowe 91 i 55 po obu stronach Wisły (nowy most koło Kwidzyna). Przecinamy skrzyżowanie i udajemy się prosto, a mijając po drodze Aplinki docieramy do Opalenia.

Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, a zaraz za pobliskim kościołem pw. św. Piotra i Pawła w prawo. Dalej, fragmentem drogi wojewódzkiej nr 588, opuszczamy wieś przechodząc pod dawnym wiaduktem kolejowym. Następnie udajemy się cały czas prosto, mijając po prawej stronie małą kapliczkę przydrożną, i wąską, rzadko uczęszczaną drogą dostajemy się do małej miejscowości Widlice Górne.

Mijając nieliczne zabudowania i dawny budynek szkoły, kierujemy się cały czas prosto, za drogowskazem na Leśniczówkę Dębiny. Ten fragment szlaku pokonujemy w otoczeniu Rezerwatu przyrody Wiosło Małe drogą asfaltową. Po ok. 4,5 km skręcamy w lewo, zostawiając leśniczówkę po prawej stronie. Na kolejnym rozstaju schodzimy z drogi asfaltowej i udajemy się prosto przed siebie, by po ok. 150 m opuścić rezerwat i znaleźć się znowu w otoczeniu pól. Tą trasą udajemy się dalej prosto, aż do jeziora.

Dalej skręcamy w lewo i podążamy jego brzegiem na południe. Kierując się cały czas prosto, mijając pola i mając krawędź rezerwatu po swojej lewej stronie, docieramy najpierw do małej miejscowości Półwieś, a następnie do Pieniążkowa. Na skrzyżowaniu dróg udajemy się w lewo, a na zakończeniu drogi asfaltowej dalej prosto.

Wchodzimy na obszar leśny i na pierwszym, dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a po około 100m, przy rozstaju z drogowskazem na leśniczówkę, idziemy prosto. Wśród pól i lasów przechodzimy granicę między województwem pomorskim i kujawsko-pomorskim aż do wsi Kozielec.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.