Droga Pelplińska. ETAP 2: Kłodawa - Pelplin

Dodano 20 marca 2020 przez rysowanie
Droga Pelplińska. ETAP 2: Kłodawa - Pelplin
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

167973
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.4
 • Dystans: 37,8 km
 • Przewyższenie: 59,12 m
 • Suma podejść: 210,05 m
 • Suma zejść: 216,07 m
 • Lokalizacja:
955528
Kościół pw. św. Jakuba w Kłodawie Gdańskiej
955529
Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Godziszewie
955530
Pomnik na cześć poległych w 1945 r.
955532
Katedra pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie
Historia miasta od początku związana jest z cystersami, którzy przybywszy do Pelplina w końcu XIII w. rozpoczęli budowę założenia klasztornego w zakolu rzeki Wierzycy. Imponująca, trójnawowa bazylika z prosto zamkniętym prezbiterium oraz transeptem powstawała prawie dwa wieki.

Dziś katedra pelplińska jest drugą największą świątynią gotyku ceglanego w Polsce (zaraz po kościele NMP w Gdańsku) oraz jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków w całym regionie.
955788
Oznakowanie
Z Kłodawy wyruszamy ul. Gdańską w kierunku południowym. Podążamy cały czas prosto, mijając po drodze cmentarz i ostatnie zabudowania wiejskie. Po ok. 2 km wchodzimy do wsi Trąbki Małe. Nie zbaczając z obranej trasy przechodzimy przez centrum wsi, obok kapliczki przydrożnej i sklepu. Po drodze mijamy również miejscowość Kaczki, przez którą przeprawimy się wygodnym chodnikiem. Na rozstaju dróg podążamy cały czas prosto, mijając skręt na Trąbki Wielkie.

Na tym etapie drogi musimy uważać, gdyż droga jest wąska i nie posiada poboczy. Wchodząc do wsi Gołębiewo Wielkie podążamy cały czas prosto, aż do rozwidlenia, gdzie wybieramy drogę w prawo, wyłożoną płytami betonowymi ulicę Irysową. Poprowadzi nas ona do centrum wsi.

Na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo, na drogę asfaltową, a następnie w lewo, w stronę Starogardu Gdańskiego drogą wojewódzką nr 222, aż do wsi Gołębiewo Średnie. Podążając tą trasą mijamy po drodze zabudowania wiejskie, oraz restaurację i klub usytuowane na obrzeżach wsi. Dalej droga prowadzi nas przez Gołębiewko.

Po minięciu centrum miejscowości wędrujemy cały czas drogą nr 222, pomiędzy polami, aż do wsi Godziszewo. Przy rozwidleniu w centrum kierujemy się drogą na Starogard Gdański. Po drodze mijamy kościół pw. Św. Jana Nepomucena. Podążamy do najbliższego ronda, na którym kierujemy się w lewo, drogą na Boroszewo. Prowadzi nas ona przez ok. 2,5km, aż do skrzyżowania dróg w miejscowości Damaszka, gdzie wybieramy trasę na Swarożyn, kierując się cały czas na południe.

Droga ta przeprowadzi nas przez wieś Boroszewo, na końcu której odbijamy lekko w prawo, na brukowany trakt, zgodnie z drogowskazem na Ciecholewy. Kierując się cały czas prosto, mijamy Stajnię Boroszewo. Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w lewo, w dojazd pożarowy nr 46, by po ok. 200 m skręcić w prawo, przy pomniku poległych w 1945r.

Na kolejnym skrzyżowaniu, przy leśniczówce, znowu skręcamy w prawo, zgodnie z drogowskazem na Zduny. Trasa ta, przez ok. 3 km prowadzić nas będzie przez las, wzdłuż Jeziora Zduńskiego, które będzie ciągnęło się cały czas po naszej prawej stronie. Po tym etapie włączamy się w drogę wiejską prowadzącą do Zdun.

Zanim jednak tam dotrzemy, przekraczamy przejazd kolejowy oraz drogę krajową nr 22. Kierujemy się prosto, mijając po lewej stronie centrum wsi. Cały czas podążamy prosto, po lewej stronie mijając zakłady produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Po ok. 1 km docieramy do Brzeźna Wielkiego, gdzie na rozwidleniu dróg obieramy kierunek w prawo – do centrum wsi.

Przy kolejnym rozstaju udajemy się w lewo, podążając za kierunkowskazem na Rajkowy (droga z płyt betonowych w ul. Rajkowską). Po ok. 500 m przechodzimy nad Autostradą Bursztynową A1 i wkraczamy w trakt leśny.

Na pierwszym rozwidleniu leśnych dróg (ok. 750m od autostrady) wybieramy ścieżkę w prawo, dojazdem pożarowym nr 5. Na następnym skrzyżowaniu (po ok. 700m) skręcamy w prawo. Droga prowadzi nas cały czas prosto (na kolejnych skrzyżowaniach obieramy kierunek na wprost), aż do polany, zabudowań wsi Korytyba oraz kempingu. Na pierwszym rozwidleniu dróg za wsią wybieramy ścieżkę w prawo, a skrzyżowanie, za kolejne 250m, przechodzimy prosto, zgodnie z dojazdem pożarowym nr 6.

Droga prowadzi nas prosto, aż do leśnej polany, z której już w oddali widać katedrę pelplińską. Poruszając się dalej prosto dotrzemy do Stacji Uzdatniania Wody i Stacji Kontroli Pojazdów, obok której skręcamy w prawo, na drogę 230 i dalej ulicą Sambora w Pelplinie. Obieramy drogę na centrum, a skręcając na rondzie w prawo staniemy przed Dawnym Opactwem Cysterskim i przepiękną Bazyliką pw. Wniebowzięcia NMP.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Bory Tucholskie
Bory Tucholskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Borów Tucholskich przedstawia jest obszar, który jest jednym z największych kompleksów sosnowych w Polsce. Rozciąga się on się w dorzeczu Brdy i Wdy oraz w obrębie Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Granice mapy wyznaczają: Wdzydze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0