Droga Człuchowska. ETAP 1: Pelplin - Lubichowo

Dodano 22 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 1: Pelplin - Lubichowo
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

168057
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.3
 • Dystans: 24,2 km
 • Przewyższenie: 79,78 m
 • Suma podejść: 175,68 m
 • Suma zejść: 112,44 m
 • Lokalizacja:
955792
Katedra pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie
Historia miasta od początku związana jest z cystersami, którzy przybywszy do Pelplina w końcu XIII w. rozpoczęli budowę założenia klasztornego w zakolu rzeki Wierzycy. Imponująca, trójnawowa bazylika z prosto zamkniętym prezbiterium oraz transeptem powstawała prawie dwa wieki.

Dziś katedra pelplińska jest drugą największą świątynią gotyku ceglanego w Polsce (zaraz po kościele NMP w Gdańsku) oraz jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków w całym regionie.
955793
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Jabłowie
955794
Pelplin - wnętrze katedry
955795
Kościół pw. św. Jakuba w Lubichowie
Wieś o charakterze miasteczka, położna na północnym skraju Borów Tucholskich. Jej centrum zabudowane jest kamieniczkami z początku XX w., co nadaje miejscowości charakteru i uroku.

Obecna świątynia pw. św. Jakuba Apostoła wybudowana została w latach 1930-1931, na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Poza bogatym wyposażeniem barokowym i rokokowym, przeniesionym z poprzedniej świątyni. uwagę zwraca zdobiona kopuła wieńcząca skrzyżowanie transeptu z nawą.
Opuszczając Plac Tumski kierujemy się w lewo, ul. Starogardzką. Po ok. 1,3 km docieramy do ronda, z którego wejść można na Górę Jana Pawła II - punkt widokowy. Udajemy się dalej prosto drogą wojewódzką nr 229. Część trasy do Ropuch pokonujemy otoczeni lasem, poruszając się wygodnym chodnikiem.

Po przejściu pod wiaduktem autostrady pobocze zaczyna zastępować aleja drzew - należy uważać na ruch samochodowy. Chwilę po przekroczeniu mostu nad strumieniem docieramy do Lipinek Szlacheckich. Idąc cały czas dalej prosto znajdziemy się we wsi Jabłowo, gdzie po przejściu przez dawny przejazd kolejowy i dotarciu do centrum, za sklepem z dużym parkingiem, skręcamy
w lewo, w ulicę Szkolną. Na wzniesieniu po prawej stronie podziwiać możemy gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca.

Podążając polną drogą, po ok. 500 m, przecinamy drogę wojewódzką nr 222 i kierujemy się dalej prosto żwirowym szlakiem. Trzymając się cały czas wyznaczonej trasy, po ok. 3,2 km trafimy do wsi Dąbrówka. Idąc w prawo, ulicą Starogardzką, dotrzemy do centrum wsi, mijając po drodze gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na rozstaju wybieramy kierunek w lewo, polną ścieżką. Po ok. 150 m należy kierować się w prawo, nie idąc bezpośrednio w środek lasu, tylko mając przed sobą jego obrzeża. Po ok. 1,2 km włączamy się w drogę asfaltową prowadzącą nas nad Jeziorem Płaczewskim, którą podążamy ok. 1,4 km aż do rozdroża z kierunkowskazem - tu wybieramy drogę żwirową prowadzącą nas najpierw przez las, a później przez pola, do miejscowości Wysoka.

Po ok. 200 m od wyjścia z terenów leśnych droga zmienia nawierzchnię ze żwirowej na płyty betonowe. Po dojściu do skrzyżowania z drogą asfaltową skręcamy w prawo i po ok. 2,2 km docieramy do Zielonej Góry, gdzie już trochę bardziej ruchliwą trasą podążamy w lewo. Kierując się cały czas prosto asfaltowym szlakiem, pośród licznych pól i alei drzew, miniemy zabudowania Zielonej Góry oraz Mościsk i dotrzemy do Lubichowa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.