Droga Człuchowska. ETAP 4: Tuchola - Ostrowite

Dodano 28 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 4: Tuchola - Ostrowite
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

168412
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.6
 • Dystans: 15,8 km
 • Przewyższenie: 40,6 m
 • Suma podejść: 120,85 m
 • Suma zejść: 87,57 m
 • Lokalizacja:
957849
Kościół pw. św. Jakuba w Tucholi
Pierwsza lokacja miasta na prawie polskim miała miejsce najprawdopodobniej jeszcze w XIII wieku. Potwierdzony piśmiennie przywilej lokacyjny pochodzi jednak z 1346 r. Do dnia dzisiejszego przetrwał pierwotny układ urbanistyczny miasta - duży rynek pośrodku krzyżujących się prostopadle uliczek.

Do najważniejszych zabytków miasta należą średniowieczne fragmenty murów miejskich, cmentarze (parafialny i jeńców wojennych), a także poewangelicki kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Atrakcyjne jest również położenie miasta - na skraju Borów Tucholskich, wśród rzek i jezior.
957850
Rynek w Tucholi
957851
Żalno - dawny dworzec
957852
Kościół pw. św. Marcina w Ciechocinie
957853
Kościół pw. św. Jakuba w Ostrowitem
Pierwsze zapisy historyczne dotyczące wsi pojawiają się w dokumencie lokacyjnym z 1338 roku, chociaż pierwsza osada istniała w tym miejscu już wcześniej. Ostrowite, jako historyczna wieś owalnicowa, stanowi zespół ruralistyczny o cennym układzie.

Na początku XV w. powstał do dziś zachowany gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba, który jest najważniejszym zabytkiem miejscowości. Poza nim we wsi znajdują się również wartościowe chaty podcieniowe oraz budynek szkoły.
Wychodząc z kościoła pw. św. Jakuba kierujemy się ul. Chojnicką, ku wyjściu z miasta. Na rozwidleniu kierujemy się w lewo, by po ok. 150 m włączyć się w drogę wojewódzką nr 240, cały czas trzymając się lewej strony. W pierwszym etapie tej części szlaku możemy poruszać się chodnikiem, który później kończy się ustępując miejsca trawiastym poboczom. Trasa doprowadzi nas prosto do wsi Bladowo.

Po przejściu przez jej centrum (ok. 500 m) skręcamy w lewo, gdzie otoczeni polnym krajobrazem wędrować będziemy ok. 4 km, aż do zabudowań dworca kolejowego wsi Żalno. Po przejściu wzdłuż torów skręcamy w lewo, włączając się w asfaltową drogę i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Ul. Dworcową opuszczamy dopiero za ostatnimi zabudowaniami, kierując się w prawo, ścieżką prowadzącą do lasu.

Szlak prowadzi nas przez tereny zalesione ok 1,7 km prosto - na tym etapie ponownie wkraczamy na tereny województwa pomorskiego. Kolejne 1,8 km ścieżki wśród pól i zadrzewień doprowadzi nas do wsi Ciechocin - przy ostatnim rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo. Wchodząc do centrum udajemy się w lewo, po prawej stronie mijając piękny kościół pw. św. Marcina z XVII w.

Poruszając się cały czas prosto asfaltową trasą bez poboczy, opuszczamy ostatnie zabudowania i wędrując pośród pól docieramy do miejscowości Ostrowite. Na rozwidleniu w centrum wybierając drogę w lewo, w ul. Szkolną, trafiamy na gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Po drugiej stronie terenu kościelnego znajduje się plebania, gdzie przy drzwiach odnajdziemy oryginalną glinianą tabliczkę z wizerunkiem świętego.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0