Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 3

Dodano 15 listopada 2019 przez plik GPX
Drewniane Mazowsze – trasa samochodowa nr 3
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

162314
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 140 km
  • Przewyższenie: 49,95 m
  • Suma podejść: 328,58 m
  • Suma zejść: 294,58 m
917325
Warszawa Bródno
Kościół drewniany
917326
Głuchy
Drewniany dwór klasycystyczny, dawniej własność Cypriana Norwida
917327
Rybienko Leśne
Modernistyczny kościół drewniano-betonowy
917329
Brańszczyk
Drewniana kaplica w stylu klasycystycznym
917330
Brok
Zajazd Binduga - dwa drewniane wiatraki
917331
Zajazd Binduga
gatronomia / nocleg
917332
Brok
Kaplica drewniana
917333
Brok
Kościół murowany, półdrewniana dzwonnica, drewniane domy nieopodal rynku
917334
Brok
Ruiny zamku
917335
Zuzela
Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego - drewniana chałupa
917336
Nur
Drewniana kaplica cmentarna
917337
Drewnowo-Ziemaki
Izba młynarska - wiatrak koźlak i dom młynarza
917338
Ciechanowiec
Muzeum Rolnictwa
917339
Ciechanowiec
Park pałacowy
Jedyna z proponowanych przez nas tras, która rozpoczyna się w Warszawie. Dokładniej na Pradze, gdzie na cmentarzu bródnowskim znajduje się drewniany kościół. Jest to budowla XIX wieczna, zbudowana z drewna dlatego, że na przedpolu Twierdzy Warszawa obowiązywał zakaz budowy trwałych obiektów murowanych. Kościół przetrwał obydwie wojny i dziś można go zwiedzać także wewnątrz. Z warszawskiej Pragi kierujemy się na trasę S8 i w szybki sposób migrujemy na północ. Skręcamy za kilkadziesiąt kilometrów, do miejscowości Głuchy, gdzie znajduje się piękny, klasycystyczny dwór drewniany, w którym niegdyś mieszkał Cyprian Norwid. Obecni właściciele udostępniają obiekt do zwiedzania, jednakże konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu (przynajmniej tydzień wcześniej) oraz stosowna opłata. Jednakże zdecydowanie warto – nie tylko dla samego dworu i jego wyposażenia, ale także otaczającego go pięknego parku. Następnie kierujemy się w stronę Wyszkowa, skręcamy jednak tuż przed nim do Rybienka Leśnego, gdzie znajdziemy bardzo nietypową konstrukcję – drewniano-betonowy kościół w stylu modernistycznym. Obiekt niekoniecznie jest piękny, ale nie ma właściwie drugiego takiego nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale w ogóle w Polsce. W samym Rybienku Leśnym znajdziemy przykłady zabudowy willowej. Następnie proponujemy spokojne pojeżdżenie po regionie Kurpiów Zielonych – regionu, w którym zachowało się stosunkowo dużo mieszkalnych obiektów drewnianych. W Brańszczyku znajdziemy także drewnianą, klasycystyczną kaplicę cmentarną oraz drewnianą dzwonnicą. Gdy wreszcie wyjedziemy na większą drogę wojewódzką kierujemy się na wschód, do miejscowości Brok. Znajdziemy tam Zajazd Binduga stylizowany na skansen. Już z drogi zobaczymy dwa dobrze zachowane wiatraki, które warto zwiedzić przynajmniej z zewnątrz. W samym obiekcie można także coś przekąsić. W miejscowości Brok znajdziemy także drewnianą kaplicę cmentarną, zespół sakralny – murowany gotycki kościół z ciekawymi polichromiami i pół-drewnianą dzwonnicę, relikty drewnianej zabudowy małomiasteczkowej a także ruiny zamku. Jadąc proponowaną trasą dalej na wschód miniemy takie miejscowości jak Małkinia Górna (duży węzeł kolejowy), Zuzela (miejsce narodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego, w drewnianej chacie znajduje się niewielkie muzeum), Nur (drewniana kaplica na cmentarzu, niestety w słabym stanie technicznym), aż dojedziemy do Ciechanowca. Znajduje się tam Muzeum Rolnictwa, właściwie skansen drewnianej architektury. Choć sam Ciechanowiec znajduje się już na terenie województwa podlaskiego, obiekty tam zgromadzone pierwotnie znajdowały się także na terenie województwa mazowieckiego, jak np. kościół z Bogut-Pianek. Trzymając się jednak ściśle podziału wojewódzkiego sugerujemy wcześniejsze odwiedzenie osady młynarskiej w pobliskiej miejscowości Drewnowo-Ziemaki, gdzie znajduje się piękny wiatrak koźlak i stara chałupa. Odbywają się tam cykliczne imprezy plenerowe.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta