Drewniane Mazowsze - trasa samochodowa nr 1

Dodano 15 listopada 2019 przez plik GPX
Drewniane Mazowsze - trasa samochodowa nr 1
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

162311
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.2
 • Dystans: 125 km
 • Przewyższenie: 89,3 m
 • Suma podejść: 399,95 m
 • Suma zejść: 366,85 m
 • Lokalizacja:
917303
Węgrów
Zbór ewangelicko-augsburski
917304
Jarnice
Zespół sakralny - kościół i dzwonnica drewniane
917305
Rozbity Kamień
Dawny kościół, obecnie biblioteka
917306
Przesmyki
Kościół drewniany
917307
Paprotnia
Zespół sakralny - drewniany kościół i dzwonnica
917308
Krzesk - Królowa Niwa
Wiatrak koźlak
917309
Stok Wiśniewski
Wiatrak koźlak
917310
Stok Wiśniewski
Karczma i nocleg w starym wiatraku
917311
Patrykozy
Ciekawy pałac murowany, możliwe zwiedzanie: https://www.facebook.com/romantycznypalacwpatrykozach
918716
Siedlce, Świderskiego
Muzeum diecezjalne, m.in. jedyny w Polsce obraz El Greco
918717
Siedlce, Asłanowicza 17
Zaścianek Polski - kuchnia polska zascianekpolski.eu
918718
Mościbrody 52
Dwór Mościbrody - działające od 150 lat stawy hodowlane karpia. Restauracja, w której można skosztować różnych specjałów przygotowywanych z tej ryby.
918719
Stary Krzesk 67
Pasieka Robert Sarnacki - Sieć Kulinarnego Dziedzictwa Mazowsze - miody naturalne
Trasa samochodowa prowadząca po północno-wschodnim terenie województwa mazowieckiego. Szlak prowadzi przez najciekawsze obiekty drewnianej architektury. Wycieczka rozpoczyna się w Węgrowie, gdzie znajdziemy drewniany zbór ewangelicki, stojący pośrodku niewielkiego cmentarza z bardzo ciekawymi nagrobkami. W mieście zachowały się także relikty zabudowy małomiasteczkowej oraz liczne zabytkowe budowle murowane, m.in. kościół ze słynnym lustrem Twardowskiego. Następnie kierujemy się na południe, gdzie już po kilku kilometrach dojedziemy do niewielkiej miejscowości Jarnice. Znajduje się tam zabytkowy zespół sakralny z XVIII w. Kościół, według legendy, miał zostać spławiony rzeką z innego miejsca. Dalej trasa prowadzi bocznymi drogami asfaltowymi do miejscowości o wdzięcznej nazwie Rozbity Kamień. Tamtejszy kościół przez lata stał nieużytkowany po wybudowaniu nowego murowanego obiektu i niszczał. Jednakże niedawno został zaadaptowany na bibliotekę gminną a na dachu zostały nawet zainstalowane panele słoneczne! Kierując się na wschód przejeżdżamy przez miejscowość Petrykozy, gdzie można zwiedzić niesamowity murowany pałac, mijamy miejscowość Kożuchówek z drewnianą dzwonnicą i dojeżdżamy do miejscowości Paprotnia, gdzie znajdziemy ciekawy kościół i dzwonnicę. Kościół ten ma budowę transeptową, co w skrócie można opisać jako budowę na planie krzyża. Godny odwiedzenia jest także kościół w Przesmykach, kolejny punkt na naszej trasie. Następnie kierujemy się na południe, by w Krzesku – Królowej Niw odwiedzić drewniany wiatrak koźlak, który w trakcie sezonu działa zapewne jako punkt gastronomiczny, natomiast po sezonie (a więc wtedy, kiedy my odwiedziliśmy ten obiekt) jest ogólnodostępny z zewnątrz. W ostatnim kroku trasą krajową nr 2 kierujemy się do ostatniego punktu naszej wycieczki, czyli Stoku Wiśniewskiego, niewielkiej miejscowości położonej na południe od Siedlec. W sielskiej lokalizacji znajdziemy przeniesiony tam wiatrak koźlak, który obecnie pełni funkcję agroturystyki. W pobliskiej drewnianej karczmie można zjeść smaczny posiłek. W samej miejscowości zachowało się sporo drewnianych chałup.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Południowo-wschodnie okolice Warszawy
Południowo-wschodnie okolice Warszawy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Warszawy i okolic zamknięta jest przez: Zielonkę na północy, Warszawę na zachodzie, Garwolin na południu, Stoczek Łukowski na wschodzie. Jest to obszar znany ze swojego sanatoryjno-uzdrowiskowego charakteru, nadanego przez bogactwo sosnowych...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0