Dookoła Hyrlatej - Bieszczady rowerem

Dodano 2 maja 2022 przez rysowanie
Dookoła Hyrlatej - Bieszczady rowerem
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

246399
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 25,9 km
  • Przewyższenie: 285,03 m
  • Suma podejść: 462,2 m
  • Suma zejść: 462,33 m
  • Data: 11 września 2021
  • Lokalizacja: Cisna
1396742
Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy
Niebieski szlak rowerowy. Widok na Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy
1396743
Dwie arterie
Fragment drogi wojewódzkiej 897 i torowiska Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
1396744
Majdan
Droga wojewódzka 897, tuż przed Majdanem
1396745
Żubracze
Żubracze. Miejsce po dworze Gedroyciów
1396746
Żubracze
Żubracze. Most na rzece Solinka
1396747
Cisna
Cisna. Cmentarz wojenny z I wojny światowej
1396748
Cisna
Cisna. Cmentarz wojenny z I wojny światowej
1396749
Żubracze
Żubracze. Most na rzece Solinka
1396750
Odpoczynek
Solinka. Most na rzece Solinka, w kierunku Balnicy. Czas i miejsce na kontemplację przyrody
1396751
Most w Solince na Solince
Solinka. Most na rzece Solinka, w kierunku Balnicy
1396752
Trasa
Niebieski szlak rowerowy. W kierunku Solinki
1396753
Altana Wiata
Wiata w Solince
1396754
Mostek na szlaku
Jeden z bardzo wielu kameralnych mostków na Niebieskim szlaku rowerowym
1396755
Trasa
Gdzieś na trasie, skład drewna
1396756
Cmentarz inskrypcja
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, pozostałość po inskrypcji na nagrobku
1396757
Szlak
Fragment szlaku
1396758
Trasa
Takie tam, pozowane :)
1396759
Cmentarz
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, jeden z nagrobków
1396760
Cmentarz
Solinka. Przycerkiewny cmentarz
1396761
Fragment dachu
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, pozostałość dachu cerkwi
1396762
Nagrobek
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, pozostałość po inskrypcji na nagrobku
1396763
Cmentarz
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, jeden z nagrobków
1396764
Wycinka drzew
Solinka. Wycinka drzew
1396765
Cmentarz
Solinka. Przycerkiewny cmentarz, pozostałość po żeliwnym krzyżu
1396766
Szlak
Solinka. Niebieski szlak rowerowy
1396767
Leśniczówka
Solinka. Leśniczówka
1396768
Cmentarz cerkwisko
Solinka. Przycerkiewny cmentarz
1396769
Zjazd
Najwyższy punkt trasy. Zjazd w kierunku miejscowości Roztoki Górne. Widok na fragment Połonin
1396770
Kapliczka
Liszna. Przydrożna kapliczka, z 1935 r.
1396771
Liszna
Liszna, wiata dla turystów
1396772
Krzyż
Liszna. Mogiła żołnierza z I wojny światowej
1396773
Podjazd
Jeden z szutrowych, niewielkich podjazdów
1396774
Trasa
Na trasie, leśny fragment
1396775
Roztoczka
Odpoczynek na brzegu rzeki Roztoczka
DOOKOŁA HYRLATEJ - Bieszczady rowerem.
Trasa, niespełna 30-kilometrowa, zarówno w sezonie, jak i po nim, niewiele uczęszczana.Ma charakter pętli: Cisna-Majdan-Żubracze-Solinka-Roztoki Górne-Liszna-Majdan-Cisna.Jest to szlak bardzo malowniczy, spokojny, cichy i przepełniony niemalże dziką, bieszczadzką przyrodą. Przez pierwszych kilka kilometrów, z Cisnej (auto zostawiłem na parkingu obok Urzędu Gminy), trasa "biegnie" drogą wojewódzką 897. Poprowadzona doliną Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Wzdłuż drogi usytuowana (po prawej stronie) jest arteria Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej. Jadąc dalej, wjeżdżamy do wsi Żubracze, z którą związany jest litewski ród książęcy Gedroyciów. Wspomniana miejscowość była najwyżej położoną w dolinie Solinki, która należała do rodu Balów. Lokowana po 1543 roku, na prawie wołoskim. Zasiedlała ją ludność koczująca, pasterska, z terenów dzisiejszych Karpat rumuńskich. Czyli tzw. Wołosi. Wyznawali prawosławie, posługiwali się językiem ruskim. Warunki w jakich przyszło żyć ówczesnym osadnikom były bardzo trudne.
W XIX wieku, przez Żubracze, została poprowadzona kolej wąskotorowa, która służyła głownie do transportu drewna z okolicznych lasów. Wzdłuż niej powstawały tartaki. Ciekawostką jest to, że po ponad stu latach, od zamknięcia tartaków pozostała tzw. Góra Trotowa, na ponad 20 arach ziemi.
W roku 1946 wysiedlono na sowiecką Ukrainę 62 rodziny, których domy zostały spalone przez wojsko. Z kolei w ramach tzw. Akcji Wisła, w 1947 roku, wywieziono ze wsi pozostałe 10 rodzin (60 osób). Ich domy również spalono. Do czasów obecnych z tamtego okresu zachował się m.in. niewielki cmentarz (na którym są pochowane doczesne szczątki Władysława Księcia Gedroycia, zmarłego w 1943 r.) oraz miejsce po cerkwi (pw. św. Michała Archanioła, rozebrana w 1953 r.). Mijając torowisko, przecinające drogę, skręcamy w lewo. A tam zielony szlak pieszy prowadzący na Hyrlatą i niebieski szlak rowerowy, którym należy się poruszać - przez kilka kilometrów doliną pomiędzy Matragoną 990 m. n.p.m. (od strony Beskidu Niskiego), a Hyrlatą 1103 m. n.p.m. Na całej pętli będzie kilka krótkich wzniesień, kilka dłuższych zjazdów asfaltowych (w mniejszości) i szutrowych. Są też płaskie, spokojne odcinki, w totalnej dzikiej przyrodzie, pośród bieszczadzkiego lasu, momentami otulonego bezkresną ciszą.
Po drodze napotkamy malowniczo usytuowane mostki nad rzekami i potokami. Jeden z nich jest w Solince, na rzece Solinka. Umożliwia on przejazd leśną drogą do Balnicy.Największą atrakcją, wg mnie, jest wieś Solinka i pozostałość (kamienna podmurówka) po już nie istniejącej cerkwi pw. Zesłania Ducha Świętego z 1907 r. (wzniesionej na miejscu poprzedniej, z 1846 r. ) oraz przycerkiewny cmentarz, na którym zachowało się kilka pomników nagrobnych. Warto odwiedzić to miejsce. Zobaczyć można jak przyroda zawładnęła miejscem, w którym jeszcze przed drugą wojną światową żyli ludzie.Sama wieś usytuowana jest pomiędzy masywem Hyrlatej, a grzbietem granicznym, w dolinie rzeki Solinka oraz na północnych stokach Strybu. Miejscowość, lokowana w XVI wieku, w dobrach królewskich. Z uwagi na brak szlaków komunikacyjnych handel był na tym terenie bardzo utrudniony.W latach 1944-47 przymusowo wywieziono z Solinki wszystkich mieszkańców - prawie 500 osób.Przemierzając kolejne kilometry, jesteś tylko Ty i przyroda. Można, na prawdę, wyciszyć umysł z codziennego zgiełku pędzących myśli. Szum górskiej rzeki, szeleszczące liście na drzewach, odgłosy świerszczy oraz różnych owadów i ptaków. A z oddali potrafią dochodzić odgłosy bieszczadzkich zwierząt. Dzięki temu mamy i doświadczamy prawdziwego, dzikiego bieszczadzkiego lasu. W pewnym momencie droga prowadzi na sam szczyt trasy. Widok na Bieszczady. Trochę przysłonięty przez drzewa, jednak da się coś zauważyć. Zatem w drogę. Najdłuższy tego dnia zjazd. Po szutrze. Nie trzeba cały czas pędzić w dół. Można się zatrzymać i podziwiać przyrodę.
Jadąc dalej, droga zaprowadzi do miejscowości Roztoki Górne. Tu obieramy kierunek na wieś Liszna i od tego momentu nawierzchnia zmienia się na asfaltową. Po prostu jedziemy. Szybciej, wolniej. Jak kto woli. Po drodze, napotkać można mogiłę żołnierza z I wojny światowej.W Lisznej, możliwość odwiedzenia mini zoo. Ja jeszcze zjechałem z trasy i posiedziałem parę chwil na brzegu rzeki Roztoczka. I tak dzisiejszy szlak dobiega końca. Jeszcze Majdan i ponownie Cisna.
Trasa, o jakiej Wam tu opowiedziałem, należy do tych łatwiejszych. Można śmiało wybrać się z rodziną. Z dziećmi. Nie za długa. Bardzo urozmaicona, pod względem nawierzchni. Bogata w przyrodę. Jest gdzie odpocząć.Zatem, nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać się w tą część polskich Bieszczadów i zasmakować ich natury, przy czym pozostawiając ją w niemalże nienaruszonym stanie, dla jej samej i innych. To bardzo ważne...Do zobaczenia na trasie :) FILM z trasy: https://youtu.be/peyXRetIpIU

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Wasza ocena: 5.0 (22 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.