Dolina Chochołowska

Dodano 5 listopada 2010 przez Garmin
Dolina Chochołowska
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1202
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.3
 • Dystans: 29,8 km
 • Czas trwania: 4 h 59 min
 • Średnia prędkość: 5,97 km/h
 • Przewyższenie: 342,71 m
 • Suma podejść: 533,05 m
 • Suma zejść: 550,83 m
 • Data: 18 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zakopane
545
Siwa Polana
Dolina Chochołowska zaczyna się Siwą Polaną, którą po kilkuset metrach zastępuje las. Po kilkudziesięciu minutach dojdziemy do Polany Huciskiej gdzie kończy się droga asfaltowa. Na polance znajdziemy ławeczki służące do zjedzenia posiłku oraz 3 toalety. Do tego miejsca dojeżdża również niezwykle kolorowy pociąg turystyczny, który wwozi oraz zwozi strudzonych turystów. Po następnych kilkunastu minutach marszu na wschód odbija czarny szlak prowadzący do Doliny Kościeliskiej (około 2h) przez Lejową Dolinę. Dalej droga staje się coraz bardziej kręta i stroma. Tutaj Dolina Chochołowska zaczyna „skręcać” na zachód. Na wschód odnajdujemy drugie skrzyżowanie szlaków. Szlak żółty prowadzący do schroniska Ornak w Dolinie Kościeliskiej przez Iwaniacką Przełęcz – trasa głównie w lesie i zajmuje około 2h45m. Drugi szlak odchodzący to szlak czarny przez Starorobociańską Dolinę na Siwą Przełęcz (2h45m). Kolejna alternatywą na zwiedzenie wyższych szczytów jest szlak czerwony, który pojawia się nam po 10 kolejnych minutach marszu. Daje on możliwość wejścia na Trzydniowiański Wierch (zainteresowanym tym szczytem polecam zdobycie od drugiej strony czyli od strony schroniska) a dalej na Kończysty Wierch (3h15m) leżący na granicy polsko-słowackiej.
546
Polana Chochołowska
Wreszcie wychodzimy z otoczenia lasu i wita nas przepiękna Polana Chochołowska z widokiem na szczyty Grześ (1653m n.p.m.), Rakoń (1879m n.p.m.) oraz Wołowiec (2054m n.p.m.). Po prawej stronie dostrzeżemy kapliczkę św. Jana Chrzciciela, która została zbudowana na potrzeby serialu „Janosik” a która później została nieznacznie przebudowana. W planach jest także przewidziana dalsza jej rozbudowa. W czasie letnim w niedzielę o 13 jest odprawiana msza święta. Do kapliczki prowadzi utwardzona droga, którą zbudowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
547
Schronisko w Dolinie Chochołowskiej
Po 2h spokojnego marszu docieramy do schroniska, które jest według niektórych danych największym w Tatrach. Do środka prowadzą charakterystyczne kamienne schody. By dostać się do restauracji musimy wejść na pierwsze piętro. Czasami osoby zarządzające schroniskiem proszą o pozostawienie brudnego/mokrego ekwipunku w specjalnym miejscu – odłącznym od Sali restauracyjnej. Zwykle jednak nikt nie robi większych problemów ;-). Latem zdecydowanie polecam posiłek na zewnątrz choć widoki gór są przysłonięte drzewami ale ich miły szum potrafi ukoić nerwy każdego piechura. Potrawy restauracyjne są podobne do posiłków serwowanych w innych schroniskach. Wyjątkiem jest szarlotka którą zaliczam do niezbędnych posiłków. Nie będę jej polecał szczególnie ponieważ delektuje się nią co 3 odwiedzający restauracje więc sam widok na pewno przekona większość osób o konieczności tego zakupu. Dodam tylko że do dużej ilości jabłkowego farszu gratis dodawana jest słodka bita śmietana oraz w nieskąpej ilości polewa z borówek. Koszt jednej porcyjki - 6zł ;-).
548
Zejście
Po odwiedzinach w schronisku możemy ewentualnie zaplanować wyprawę na wcześniej wspomnianego Grzesia (1h45m) żółtym szlakiem bądź zielonym szlakiem na Wołowiec (3h). Osoby które nie zdecydują się na kontynuowanie wycieczki moją możliwość zjechania bryczką na sam początek Doliny (włączając nawet okresy deszczowe). Jest to jednak dość drogi sposób spędzania czasu na wolnym powietrzu. Polecam więc albo opisywany już pociąg z wagonikami albo zjazd na rowerach. Koszt wypożyczenia roweru to 10 zł z wyższego punktu (8-9km) albo 5 zł z niższego 4,5km. Dla rozważnych osób istnieje opcja wypożyczenia kasku. Rowery oddajemy na samym dole Doliny gdzie przesiadamy się w busa kursującego co kilka-kilkanaście minut do Zakopanego. Koszt przejazdu około 5-6 zł.
2115
P8150270.png
Bramki przy wejściu do Doliny Kościeliskiej
2116
P8150272.png
Wejście do Doliny CHochołowskiej
2117
P8150273.png
Tabliczka ogłoszeniowa o mszy w kapliczce Jana Chrzciciela
2118
P8150279.png
Siwa Polana
2119
P8150283.png
Pierwsze skrzyżowanie szlaków w Dolinie Chochołowskiej
2120
P8150285.png
Kolejna możliwość odbicia do Doliny Kościeliskiej
2121
P8150288.png
Wypożyczalnia rowerów
2122
P8150289.png
Szlak prowadzący do schroniska Ornak przez Siwa przełęcz
2123
P8150290.png
Czerwony szlak prowadzący na Trzydniowiański Wierch
2124
P8150294.png
Żółty szlak papieski
2125
P8150299.png
Schronisko w Dolinie Chochołowskiej
2126
P8150301.png
Żółty szlak prowadzący na Grzesia i Rakoń
2127
P8150302.png
Zielony szlak na Wołowiec
Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska jest najdłuższą doliną w Tatrach, która liczy kilka kilometrów długości (w zależności gdzie zaczniemy pomiar (istnieje kilka różnych definicji położenia Doliny). Do samej Doliny najlepiej dotrzeć prywatnymi busami, które odjeżdżają z kilku miejsc Zakopanego (Dworzec PKS, okolice dolnych Krupówek,…). Można także dostać się autobusem PKS jadąc w stronę Witowa bądź przyjechać własnym transportem i skorzystać z parkingu umiejscowionego tuż przy wejściu do Doliny. Tradycyjnie jak przy większości tras w Tatrach, nieopodal wejścia na szlak znajduje wielu drobnych sprzedawców oferujących popularne produkty jak również te z regionalne często oznaczone specjalnym świadectwem pochodzenia. W „asortymencie góralskim” można znaleźć takie przedmioty jak szereg map (nie tylko najbliższych okolic), książek, wszelkiego rodzaju ubrań zrobionych z wełny, charakterystycznych kolorowych peleryn czy tradycyjnej ciupagi. Jeżeli mowa o produktach spożywczych nie zabraknie oczywiście kilku rodzajów oscypków z różnego rodzaju mleka. Cena najmniejszych sztuk waha się pomiędzy 1-1,5zł. Większe porcje to przedział pomiędzy 3 a 5 zł. Można oczywiście próbować wytargować lepszą cenę przy zakupie większej ilości, gdyż Górale uwielbiają tę formę sprzedaży. W niektórych okresach letnich możemy spotkać się możliwością zasmakowania tradycyjnego zsiadłego mleka posiadającego wiele właściwości leczniczych zgodnie z zapewnieniami osób sprzedających. Dla turystów szukających bardziej przyziemnych potraw, jest serwowana kiełbasa z grilla oraz piwko pod parasolem jednego ze znanych browarów. W promieniu 100-150m od bramek wejściowych możemy zobaczyć bacówki, we wnętrzu których przyrządzane są „górskie” sery. Złocisto-szkliste miody również zachęcają do kupienia, natomiast ich cena nie jest już bardzo konkurencyjna (15-25 zł w zależności od wielkości słoika =350g-750g).

Reszta informacji zawarta jest w punktach terenowych

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Bike Point Podhale
Bike Point Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point . Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
21 września 2012 boulinek11 napisał:
Zsiadle mleko o tak, maslanka o tak, tylko zeby tak bardzo nie rozzedzaku z woda!!
Moja mapa 0