Dobczyce

Dodano 14 lutego 2016 przez Holux
Dobczyce
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

72957
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 2,4 km
  • Czas trwania: 0 h 54 min
  • Średnia prędkość: 2,63 km/h
  • Przewyższenie: 65 m
  • Suma podejść: 80 m
  • Suma zejść: 81 m
  • Data: 14 lutego 2016
  • Lokalizacja: Dobczyce
418719
Wieża Remizy OSP
418720
Kościół parafialny p.w. M.B. Wspomożenia Wiernych
Wzniesiony w latach 1947-1949 kościół w miejscu istniejącej tam od 1816 roku kaplicy. Świątynia wybudowana bez planów, posiada trzy nawy z wieżą umieszczoną na osi nawy głównej. Ściany są ozdobione polichromią przedstawiającą życie, nauczanie i cuda Jezusa. W kościele znajduje się XIII-wieczna chrzcielnica. Ołtarz główny to tryptyk w którego części centralnej umieszczono gotycką pietę łączoną z warsztatem Wita Stwosza datowaną na XV wiek.
418721
Figura św. Floriana
Ludowo-barokowa figura wykonana z piaskowca i umieszczona na kamiennym postumencie. Pochodzi z 1768 roku. W Polsce przedstawiony Święty jest patronem strażaków i hutników, w stroju rzymskiego legionisty. Odnawiana w 1854, 1891 i 1969 i 2006 roku.
418722
Rynek
Rynek powstał w 1768 r. po przenosinach miasta ze wzgórza zamkowego w dolinę rzeki Raby. W rynku zachowało się kilka drewnianych domów z XIXw.
418723
Schody do Starego Miasta
Kamienne schody od 1907 r. prowadzą na wzgórze staromiejskie do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Po prawej stronie znajduje się cmentarz Jeleniec oraz lipa "Marysieńka". Na szczycie usytuowane zostały dwie kamienne figury.
418724
Cmentarz Jeleniec
Na terenie znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, m.in. XVIII-wieczny pomnik konfederatów barskich, rzeźba aniołka z 1900r. oraz kamienne krzyże.
418725
Płaskorzeźba Chrystusa
Wmurowana w blok skalny, przedstawia Chrystusa modlącego się w Ogrojcu. Rzeźba, znajdująca się nieopodal cmentarza, prawdopodobnie pochodzi z 1882 roku i jest darem Julii Wiśniowskiej - miejskiej akuszerki.
418726
Lipa "Marysieńka"
Drzewo zostało posadzone w 1683 roku na pamiątkę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w wielkiej bitwie pod Wiedniem. Drzewo skrywa w sobie maleńką kapliczkę z figurą Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Lipa została zniszczona podczas II wojny światowej. Konserwację przeprowadzono w latach 1981-82 oraz w 1998 roku. Obecnie ponad 300 letni pomnik przyrody znajduje się pod opieką Komisji Ochrony Zabytków Przyrody PTTK.
418727
Wyczekujące naszego przybycia figury.
Na szczycie schodów usytuowane zostały dwie kamienne figury z 1768 r. przedstawiające św. Jana Nepomucena oraz Najświętszą Marię Pannę. Rzeźby stały niegdyś przy moście na rzece Rabie. Podczas II wojny światowej zostały zrzucone przez Niemców do rzeki. Wydobyte przez mieszkańców w 1970 r. zostały przeniesione w obecne miejsce.
418728
Dzwonnica
Wybudowana w 1855 roku, początkowo składała się z dwóch arkad, jednak w 1874 roku zdecydowano się na przebudowę i dodanie trzecią. W każdej z nich zawieszony został dzwon. Na środkowym łuku umieszczony został najstarszy, odlany w 1504 roku, dzwon „Jan”. Jako jedyny przetrwał czasy II Wojny Światowej. Ma średnicę 105 cm i jest przyozdobiony napisem w języku niemieckim: „Kto odlał ten dzwon - dobrej myśli jest on - bo Bóg da mu zbawienie - więc nie troszczy się o mienie - Dzwon ten został ulany - na cześć św. Jana oddany.” Pozostałe dzwony zostały odlane w 1975 roku w zakładzie braci Felczyńskich w Przemyślu. Jeden z dzwonów został poświęcony św. Kazimierzowi, zaś drugi Matce Bożej Częstochowskiej.
418729
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Pierwsza świątynia istniała prawdopodobnie już w XIII w. Na jej miejscu zaczęto budować w 1828 r. obecny kościół. We wnętrzu zwraca uwagę dziecięce epitafium Sebastiana Lubomirskiego z XVI w. Nagrobek wykonany został z białego marmuru. Górną część płyty ozdabia płaskorzeźba przedstawiająca leżące nagie dziecko, wsparte na trupiej czaszce, w lewym górnym rogu widnieje herb Lubomirskich. Ponadto w świątyni znajdują się m.in.: ambona, pięć ołtarzy drewnianych oraz stacje Męki Pańskiej z XVIII w.
418730
Skansen (w tle Zamek Królewski)
Skansen jest częścią Muzeum Regionalnego PTTK. Znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzą: kurnik; spichlerz zbożowy; budynek, w którym odtworzono dawną kuźnię; wozownia; karczma. W budynku karczmy jest sala główna, alkierz, kuchnia oraz izba cechów. W gablotach znajdują się stroje ludowe, a na ścianach wiszą trofea myśliwskie oraz zdjęcia archiwalne pokazujące wygląd Dobczyc, zanim utworzono tu jezioro zaporowe. Atrakcją jest ekspozycja sprzętów domowych przygotowana w kuchni.
418731
Skansen
418732
DSC0669678
418733
Jezioro Dobczyckie
Jezioro Dobczyckie ma powierzchnię około 1065 ha i jego głębokość sięga około 20 m. Sięga do oddalonych o 15 km Myślenic. Obecnie pełni ono funkcję zbiornika wody pitnej dla miasta Krakowa (Ujęcie Wieżowe - MPWiK Kraków widoczne po prawej stronie) i nie jest przeznaczone do celów turystyczno-rekreacyjnych.
418734
Jezioro Dobczyckie
W oddali po lewej Lubomir
418735
Zamek Królewski w Dobczycach
Zamek istniał tu już w XIII w. Był warownią typu górskiego, włączoną w system obronny Krakowa. Za czasów Kazimierza Wielkiego stanowił silną twierdzę, której mury miały od 5 do 9 m grubości. Najstarszą częścią zamku była prawdopodobnie baszta wzniesiona na planie kwadratu. Tuż przy ścianie baszty widać ślady nieregularnej studni nazywanej kiedyś "studnią śmierci". Boczna sala dolna służyła za więzienie i miała żelazne drzwi. W XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym. W 1655 r. miasto i zamek zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego, a dwa lata później przez księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego. W 1806 r. rząd austriacki wystawił je na sprzedaż. Dopiero jednak w 1818 r. na publicznej licytacji część dóbr, w tym Dobczyce, kupili Franciszek Turnau i Jan Nepomuk. Nowi właściciele z materiału rozbiórkowego zamku wznieśli w latach 1828-1834 kościół na Starym Mieście. Materiały z rozbiórki zamku i murów wywożono ponadto do Krakowa, na wały wiślane. Obecnie w zrekonstruowanej części znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego.
418736
Zakład uzdatniania wody "Raba"
418737
Most do bramy głównej zamku
418738
Zejście pod zaporę
418739
Zapora w Dobczycach
Zapora została wybudowana w latach 1972-87, łączy ze sobą Górę Zamkową oraz Górę Jałowcową. Tama ma długość 617 m, wysokość 30 m, a jej szerokość wynosi 8,5 m. Przegrodzenie rzeki zaporą spowodowało utworzenie się sztucznego zbiornika wodnego.
418740
K.S. Raba Dobczyce
Rok założenia klubu to 1922, a w jego skład wchodzi kilkanaście sekcji. Stadion posiada 740 miejsc siedzących.
Walentynki, piękna pogoda i wolna niedziela. Pomysł na wycieczkę - Dobczyce. Małe miasteczko położone 20km na południe od Krakowa swoją historią sięgającą XIII w. zachęciło do odwiedzin. Pierwszą informacją, która można znaleźć na temat Dobczyc jest to, że znajduje się tam zamek. Po dalszej analizie okolicy okazało się, że nie tylko twierdza jest tam obiektem wartym zobaczenia, ale po kolei...

Trasę zaczynamy z ostatniego przystanku busa (Darbus), którym dojedziemy z Krakowa. Wracamy się kawałek do Rynku, gdzie ukazują się nam pierwsze warte uwagi miejsca. Po prawej stronie od wylotu ulicy Jagiellońskiej widzimy Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Na przeciwko wyrasta przed nami zabytkowa wieża OSP, która od balkonu po czubek prezentuje się bardzo dobrze, jednak zawieszone poniżej reklamy szpecą fasadę całego budynku. Dalej kierujemy się w lewo, gdzie docieramy pod figurę Św. Floriana. Stąd możemy zobaczyć w całej okazałości rynek dobczycki - niestety jest on "oblepiony" reklamami. Na końcu "placu" kierujemy się w prawo najpierw w ulicę Kasztelana Dobka, następnie w Kazimierza Wielkiego.

Po kilkuminutowym podejściu ukazują się nam schody do Starego Miasta, które doprowadzą nas na wzgórze, po drodze mijając kilka ciekawych miejsc. Pierwsze z nich to Cmentarz Jeleniec, spod bramy którego możemy zobaczyć drugi cmentarz na przeciwległym wzgórzu oraz mocno ograniczoną panoramę miasta. Nieopodal wejścia (prawie na przeciw) znajduje się umieszczona w bloku skalnym płaskorzeźba Chrystusa. Wchodząc dalej ujrzymy pomnik przyrody - lipę Marysieńka, w której ukryto kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Jeszcze kilka kroków i szczyt schodów, przy którym "wyczekują" na nas Św. Jan Nepomucen oraz Najświętsza Maria Panna. Po lewej stronie od figur stoi zabytkowa dzwonnica z trzema dzwonami, z których jeden pamięta czasy XVI wieku.

Od jakiegoś czasu widzimy biały budynek pokryty dachem z czerwonej dachówki. Jest to Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, do którego niestety nie było dostępu. Tuż za nim znajduje się Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego oraz Zamek Królewski. Obie atrakcje są czynne od kwietnia do października, zatem ich wnętrz nie uświadczyliśmy. W pobliżu znajdujemy niewielką górkę, z której rozciąga się nam świetny widok na Jezioro Dobczyckie, spiętrzającą go tamę oraz beskidzkie szczyty, po drugiej stronie widok na Pogórze Wielickie. Chwila odpoczynku na ławce, podziwianie widoków, kilka fotek i ruszamy dalej.

Schodzimy ścieżką w dół w nadziei wejścia na koronę tamy. Dochodzimy jednak pod małą elektrownię, spod której mamy doskonały widok na zaporę. Aby pospacerować po niej należałoby wrócić do głównej ulicy, przejść przez most nad Rabą i skierować się w lewo. Pokręciwszy się trochę w okolicach rzeki wracamy ulicą Podgórską do centrum po drodze mijając miejscowy klub Raba Dobczyce. Wycieczkę kończymy pod wspomnianym na początku Kościołem Matki Bożej.

Mimo, że trasa krótka, w jej przebiegu możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jeśli dysponujemy samochodem, to możemy to małe małopolskie miasteczko połączyć z oddalonymi niedaleko Myślenicami, w których znajdziemy kilka wartych uwagi zabytków.

Byłbym zapomniał, jedyną oznaką zimy (a raczej jej resztkami) była sterta śniegu wymieszanego z ulicznym brudem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta