category-icon

Do Poręb Dymarskich

80 km
100 m
Tarnobrzeg - Nowa Dęba, Majdan Królewski, Poręby Dymarskie, Nowa Dęba - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-08-14
Tarnobrzeg - Nowa Dęba, Majdan Królewski, Poręby Dymarskie, Nowa Dęba - Tarnobrzeg
category-icon
80 km
100 m
105 m
Łatwy
3.6/6
Celem wycieczki było odwiedzenie drewnianego kościółka w Porębach Dymarskich. W końcu sakralnych obiektów zbudowanych z tego surowca nie mamy w okolicach za wiele. O ile mnie pamięć nie myli to można się na nie natknąć w: Cmolasie, Gawłuszowicach, Niekrasowie, Sarnowie, Strzegomiu, Zaklikowie no i właśnie Porębach. Trasa prowadziła w przeważającej mierze nawierzchniami asfaltowymi. Do Nowej Dęby skrajem ruchliwej krajówki, a od Majdanu Królewskiego lokalnymi drogami przez leśne kompleksy Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Po obejrzeniu kościółka od zewnątrz musieliśmy się nieco cofnąć i wjechaliśmy na jedyny, gruntowy odcinek. Ten przez most nad Przyrwą, powiódł nas do skrzyżowania w centrum Płażówki i ponownie nawierzchni asfaltowej. Stąd zaczęliśmy odwrót w kierunku Majdanu. Ostatni fragment to znowuż konieczność jazdy ruchliwą dziewiątką i dla urozmaicenia szosą do Stalów, pośród stawów hodowlanych. Nie znoszę powtórek ale nie dało się inaczej, no chyba, żeby zdecydować się na powrót przez Bojanów, Stany i Krawce. To byłby jednak dłuższy dystans do pokonania na co nie mieliśmy tego dnia ochoty. Podsumowując wycieczka się udała, tym bardziej, że aura determinująca zazwyczaj nastrój na szlaku szczodrze nas dopieściła słonecznymi promieniami. Jedynie lekko hałasujący łańcuch, domagający się ponownego smarowania, nieco irytował.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Rzeszowa. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Rzeszowa. Część północna
Mapa Rzeszowa i okolic przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na północ od miasta, w tym okolice Mielca. Zasięg mapy wyznaczają: Szwagrów i Nowa Dęba na północy, Czermin na zachodzie, Dębica i Rzeszów na południu, Białobrzegi i Leżajsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Łańcut i Leżajsk – atrakcyjne turystycznie miasta z dużym nagromadzeniem zabytków. Okolice Rzeszowa i Mielca to wciąż mało znany wśród turystów region. Mapa doskonale nadaje się do wycieczek rowerowych i pieszych, jak również dla osób zmotoryzowanych.
Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016