Do okoła Krasnobrodu

Dodano 14 grudnia 2010 przez Garmin
Do okoła Krasnobrodu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1099
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 20,4 km
  • Czas trwania: 2 h 17 min
  • Średnia prędkość: 8,88 km/h
  • Przewyższenie: 188,9 m
  • Suma podejść: 780,59 m
  • Suma zejść: 755,11 m
  • Data: 8 czerwca 2009
  • Lokalizacja: Polska, lubelskie, Krasnobród Podklasztor
171
Informacja Turystyczna
Informacja Turystyczna w Krasnobrodzie
814
PICT0014.png
Kaplica pw. Św. Rocha położona w rezerwacie ścisłym "Św. Roch"
815
PICT0031.png
Rybakówka.
816
PICT0067.png
Nietypowa kapliczka na planie trujkonta.
817
PICT0078.png
Kaplica Objawień na Wodzie.
818
PICT0109.png
Kapliczka pw. Św. Onufrego, murowana, zbudowana na planie koniczynki.
Jest to trasa przeznaczona na rower górski, choć prowadzi w większości po drogach utwardzonych na niektórych etapach może sprawić całkiem duże trudności. W trasę proponuję wystartować z pod Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie. Można tu nabyć mapę, przewodnik a także otrzymać niezbędne informacje na temat Roztocza. Naprzeciw Informacji Turystycznej warto wejść na dziedziniec przyklasztorny. Znajduje się tam Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne. Muzeum to powstało z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Prałata Romana Marszalca w latach 1989 - 1994. W muzeum na parterze zobaczyć możemy dział etnograficzny prezentujący ówczesne sprzęty gospodarstwa domowego. Na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje dotyczące fauny i flory Roztocza, garncarstwa krasnobrodzkiego i bardzo ciekawa ekspozycja paleontologiczna prezentująca skamieniałości górnej kredy. Naprzeciw wejścia do muzeum znajduje się XVIII wieczny spichlerz w którym znajduje się wystawa wieńców dożynkowych które gromadzone są na corocznym odpuście. W pomieszczeniach na parterze klasztoru znajduje się muzeum sakralne. Od strony dziedzińca wejść można do wnętrza kościoła. Bezpieczniej jest pozostawić tu rowery.
Po zwiedzeniu Sanktuarium kierujemy się w stronę cmentarza trzymając się niebieskiej ścieżki spacerowej która doprowadzi nas aż do Kaplicy Św. Rocha. Jadąc wzdłuż muru cmentarnego warto zwrócić uwagę na pomnik poświęcony Powstańcom styczniowym którzy polegli w bitwie pod św. Rochem. Dalej kamienną drogą docieramy do rezerwatu ścisłego św. Roch i do kaplicy. Tu można przeczytać historię bitwy, napisaną na podstawie relacji jednego z uczestników. Kaplica ta zbudowana jest w stylu zakopiańskim w 1943 roku w miejscu starej kaplicy która została zniszczona w wyniku powalenia się na nią potężnego buka. Tu dość durzę utrudnienie dla rowerzystów ponieważ musimy wprowadzić rowery po schodach na szczyt wąwozu. Dalej trzymamy się niebieskiej ścieżki spacerowej i kamienną drogą zjeżdżamy do dzielnicy Krasnobrodu zwanej Pszczeliniec. Dalej po między stawami rybnymi "Olender" i "Podkaplioca" mijamy tzw. rybakówkę, kamienny budynek. Docieramy do największej letniej atrakcji Krasnobrodu do zalewu kąpieliskowego. Dalej po przez most na rzece Wieprz docieramy na ulice młyńską. Tras nasz prowadzi w prawo natomiast warto choć na chwilkę odbić w przeciwnym kierunku i zwiedzić pałac Leszczyńskich. Obecnie znajduje się w nim Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka. Na dziedzińcu przy pałacowym często biegają koniki polskie używane tu do hipoterapii. Po zwiedzeniu pałacu wracamy na nasza trasę i udajemy się do miejscowości Grabnik. Do samego Grabnik doprowadza nas asfaltowa droga aczkolwiek dość trudna bo cały czas pod górkę. W Grabniku warto zwrócić uwagę na specyficzną kapliczkę króra zbudowana jest na planie trójkąta. Dalej piaskową leśną drogą docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej z Krasnobrodu do Zamościa. My kierujemy się w stronę Krasnobrodu. Jedziemy przez malownicze lasy Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego aż docieramy do Krasnobrodu. W Krasnobrodzie na alei Najświętszej Mari Panny napotykamy na kapliczkę Objawień Na Wodzie. W tym miejscu w 1640 roku miało miejsce objawienie Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi z pobliskiej Szarowoli. Warto zajść pod kaplicę z pod której bije bardzo obficie źródło któro posiada właściwości lecznicze. Jadąc dalej mijamy kolejne trzy kapliczki i docieramy do miejsca startu w okolicę Informacji Turystycznej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

Wasza ocena: 4.2 (10 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
13 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
20km, w sam raz na fajne wyjscie, w ladnie popoludnie
faramka
27 marca 2011 faramka napisał:
Dzięki, wykorzystam w weekend Bożego Ciała :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.