Do dworku Jana Matejki

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Do dworku Jana Matejki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346509
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 24,9 km
  • Przewyższenie: 36,6 m
  • Suma podejść: 81,3 m
  • Suma zejść: 81,9 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810056
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810057
Plac Centralny im. Ronalda Reagana
Powstały w 1 poł. lat 50 plac stanowi serce Nowej Huty i pełni obecnie funkcję węzła komunikacyjnego oraz przestrzeni rekreacyjnej. Jego koncepcję architektoniczną opracowali Tadeusz Ptaszycki oraz Marta i Janusz Ingardenowie. W 2004 roku plac poddano modernizacji, przywracając mu dawny urok, a do jego nazwy dodano imię Ronalda Reagana. Charakterystycznymi elementami otaczającej zabudowy są stylizowane na renesansowe detale architektoniczne, balkony, zdobienia elewacji i ocienione arkadami witryny sklepowe. Z placu wychodzi symetrycznie pięć ulic, wiodących w kierunku innych części Nowej Huty. Całość założenia otaczają osiedla i skwer, tworząc spójną przestrzeń miejską.
1810058
Aleja Róż
Nowohucka reprezentacyjna aleja odchodzi od placu Centralnego i ciągnie się na północ do skrzyżowania z ul. Bulwarową. Jej nazwa pochodzi od nasadzanych wzdłuż ulicy kwiatów. Większa część alei to deptak, miejsce spotkań i spacerów. W latach 1973–1989 stał w niej słynny, największy w Polsce pomnik Lenina; miał tu również powstać nowohucki ratusz, jednak założenie nie zostało zrealizowane. Wśród działających przy alei Róż sklepów i lokali usługowych jest m.in. kultowa „Stylowa”, najstarsza restauracja w Nowej Hucie.
1810059
Zalew Nowohucki
Położona w historycznej części Nowej Huty oaza rekreacji. Oddany do użytku w 1957 roku park otaczający sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ponad 7 ha stanowi ważny obszar wypoczynku mieszkańców tej części Krakowa. Prowadzona od 2005 roku rewitalizacja liczącego około 17 ha terenu przyczyniła się do poprawy jego infrastruktury — dodano boiska sportowe, place zabaw, a także wybudowano tężnię solankową i plażę. Zalew przyciąga amatorów wędkarstwa i miłośników ptaków wodnych, oferując im miejsca do obserwacji i wypoczynku. To popularne miejsce spotkań i aktywnego spędzania czasu stale ewoluuje i rozwija się, oferując coraz to nowe atrakcje i możliwości rekreacyjne.

1810060
Dworek Jana Matejki
Dworek w Krzesławicach gromadzi pamiątki po swych słynnych mieszkańcach: Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Typową parterową rezydencję wiejską otacza 4-hektarowy park. Od 1966 roku dworek pełni funkcję muzeum poświęconego twórczości wybitnego malarza. Zbiory zawierają obrazy, meble, a nawet fortepian, na którym grała żona artysty oraz wiele innych cennych eksponatów. W pozostającym pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie dworku eksponowane są również pamiątki po Kołłątaju, który w 2. połowie XVIII w. dzierżawił dobra krzesławickie i mieszkał w dworku wraz z matką.

1810061
Łąki Nowohuckie
Uznany w 2003 roku za użytek ekologiczny obszar łąkowy położony między centrum Nowej Huty a wiślanym wałem przeciwpowodziowym zajmuje 57,17 ha. Historia tego terenu sięga XVIII wieku, gdy uformował się on w miejscu dawnego koryta Wisły. W latach 50. planowano utworzenie tu zalewów rekreacyjnych, jednak projekt nie został zrealizowany. Roślinność łąk jest bogata i zróżnicowana: obejmuje ponad 370 gatunków roślin, w tym rzadkie i chronione. Obszar ten stanowi siedlisko dla wielu gatunków ptaków, także zagrożonych w skali Europy, takich jak derkacz czy bączek. Włączenie Łąk Nowohuckich do sieci obszarów Natura 2000 ma na celu ochronę również rzadkich motyli oraz siedlisk łąkowych. Otaczająca obszar ścieżka przyrodnicza umożliwia bliższą obserwację fauny i flory.
1810062
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Nowoczesna instytucja kultury w Krakowie oferuje zwiedzającym m.in. bogatą ekspozycję stałą „Człowiek i jego marzenia” z interaktywnymi stanowiskami do doświadczania i eksperymentowania, specjalistyczne laboratoria, Akademię Dzieci i strefę konferencyjną. Ogród spacerowy na dachu oraz park otaczający budynek zapewniają przyjemne otoczenie dla nauki i odpoczynku. Cogiteon stawia sobie za zadanie angażować w edukację poprzez zabawę i eksperymenty naukowe, by rozwijać w uczestnikach kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia. Jego celem jest też integracja różnych dziedzin wiedzy i podkreślenie regionalnej specyfiki Małopolski, której mieszkańców zachęca do aktywnego poznawania i kształtowania świata.

1810063
Park Lotników Polskich
Dawny Park Kultury i Wypoczynku to teren rekreacyjny usytuowany pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Pokoju, Akademią Wychowania Fizycznego i Tauron Areną. Historia inspirowanego sowieckimi założeniami parku sięga lat 50. XX wieku. W 1989 roku zmieniono jego nazwę na obecną. Na obszarze parku znajdują się m.in. pomniki upamiętniające polskich lotników oraz przestrzeń edukacyjna im. Stanisława Lema. W 2018 roku otwarto główny plac wejściowy z nową fontanną, a w latach 2019–2021 dodano centrum rekreacyjne z rozległym stawem. Środowisko parku bogate jest w różnorodną florę i faunę i zostało wyposażone w bogatą i różnorodną infrastrukturę.
1810064
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Usytuowane na terenach dawnej bazy lotniczej Rakowice-Czyżyny muzeum to skarbnica historii awiacji. Zostało otwarte w 1964 roku i stale się rozwijało, aby pomieścić rosnącą kolekcję. Zbiory, eksponowane zarówno w kilku zmodernizowanych hangarach, jak i na zewnątrz, liczą około 250 statków powietrznych i ponad 100 silników. Instytucja wydaje publikacje, organizuje wystawy tematyczne, imprezy edukacyjne i konferencje. Posiada też bibliotekę z ponad 30 tysiącami książek. Cieszy się uznaniem na skalę międzynarodową, o czym świadczy choćby zajęcie ósmego miejsca w rankingu najlepszych muzeów lotnictwa telewizji CNN. Na terenie placówki stacjonuje także śmigłowiec PZL W-3 Sokół. W 2010 roku oddano do użytku nowy gmach główny, w którym goście zaczynają zwiedzanie.
1810065
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ten najstarszy w Polsce ogród botaniczny powstał w 1783 roku na terenie dawnego ogrodu należącego do rodziny Czartoryskich. Obecnie w jego granicach rośnie około 5000 gatunków i odmian roślin. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja storczykowatych, rozwijana od XIX wieku — nie tylko najstarsza, ale i największa w Polsce. Ogród podzielony jest na sekcje, m.in. kolekcje tropikalne, arboretum i alpinarium. W 1976 roku został wpisany do rejestru zabytków. Do jego atrakcji należą także popiersia znanych botaników i pomniki przyrody.

1810066
Wesoła
Historyczna dzielnica Krakowa dziś położona jest częściowo w Dzielnicy I Stare Miasto i częściowo w Dzielnicy II Grzegórzki. Znajdują się tutaj liczne zabytkowe świątynie, jak kościół pw. św. Mikołaja, kościół Jezuitów przy ul. Kopernika czy pokarmelicki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Godnymi uwagi obiektami położonymi na tym obszarze są także pałac Mańkowskich, siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ogród botaniczny, obserwatorium astronomiczne, kliniki Collegium Medicum UJ, park Strzelecki, Browar Kraków, Opera Krakowska i dawny most nad Wisłą, obecnie wiadukt kolejowy.
Wyruszając spod Galerii Krakowskiej, kierujemy się w stronę Nowej Huty na poszukiwanie dworu Jana Matejki. Mijamy cmentarz Rakowicki, najstarszą nekropolię Krakowa, gdzie spoczywa wielu znanych i zasłużonych mieszkańców miasta. Dalej odseparowanymi od ruchu samochodowego ścieżkami zmierzamy do założonej pod koniec lat 40. XX wieku robotniczej dzielnicy, której losy są nierozerwalnie związane z wybudowanym tam kombinatem metalurgicznym – Hutą im. Lenina. Po drodze przejeżdżamy obok pozostałości pasa startowego lotniska Rakowice-Czyżyny, za którym położone są obiekty Muzeum Lotnictwa Polskiego, oraz Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Serce Nowej Huty stanowi plac Centralny im. Ronalda Reagana wraz z odchodzącą od niego Aleją Róż. Prowadząca z placu aleja Solidarności wiedzie wprost ku bramie Kombinatu, do którego jednak nie dojeżdżamy, bo wcześniej skręcamy w lewo w ul. Bulwarową. Po okrążeniu Zalewu Nowohuckiego docieramy do miejsca, gdzie w XIX wieku zmęczony gwarem miasta mistrz Jan szukał wytchnienia i natchnienia. Dworek położony jest w dawnej wsi Krzesławice, będącej dzisiaj częścią Krakowa. W drodze powrotnej przemierzamy ścieżki położonego na dnie pradoliny Wisły użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie. Jadąc wzdłuż ul. Mogilskiej, a następnie przez dzielnicę Wesoła i Planty, domykamy pętlę naszej wycieczki.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta