Dąbrowa Górnicza wokół Centrum Miasta

Dodano 28 sierpnia 2013 przez rysowanie
Dąbrowa Górnicza wokół Centrum Miasta
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28652
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

148280
Ławeczka Hendrixa
Umiejscowienie mosiężnego posągu Jimiego Hendrixa na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia nie jest przypadkowe. Nawiązuje bowiem do wydarzeń z 1990 roku, kiedy to młodzi mieszkańcy zagłębiowskich miast stanęli w obronie pomnika przeznaczonego do wyburzenia. Na cokole pomnika pojawił się wówczas napis “Jimiemu Hendrixowi. Kurtowi Cobainowi. Make love not war. War is over. Wszystkim, którzy kochają wolność.” Ten sam napis widnieje na ławeczce obok pomnika.
148281
Pałac Kultury Zagłębia
Pałac Kultury Zagłębia jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Dąbrowie Górniczej. Budynek ten zaskakuje swym stylem architektonicznym, wielkością i wystrojem wnętrz. Jednak Pałac to nie tylko budynek, to przede wszystkim centrum kultury, które działa nieprzerwanie od 1958 roku. Swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim bogatej historii, jak i doświadczeniu w organizowaniu różnorakich imprez, bowiem to właśnie tu odbywają się liczne przedstawienia, spektakle, widowiska oraz koncerty cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic.
Wybudowany w latach 1951-1958 i uprzednio zaprojektowany przez Zbigniewa Rzepeckiego Dąbrowski Pałac jest jednym z najlepszych przykładów stylu socrealistycznego w polskiej architekturze. Same już imponujące wymiary stanowią o jego atrakcyjności. Kubatura wynosi 60 tys. m3, a powierzchnia użytkowa aż 4 700 m2, gdzie około 1 900 m2 przypada na duże i reprezentacyjne hole. Z kolei w sali widowiskowej, która posiada scenę obrotową, może zasiąść aż 699 osób. Jego bogate i okazałe wnętrza pełne są marmurów, drewnianych boazerii, ręcznie malowanych kafli oraz imponujących luster. Pałac, który pod względem rozmiarów należy do największych placówek kulturalnych w kraju, jest także wpisany do rejestru zabytków. PKZ od wielu lat organizuje i współorganizuje liczne imprezy cykliczne, które mają swych stałych sympatyków zarówno wśród widzów jak i samych artystów, również amatorów. Wśród tych imprez znajduje się m.in. Ogólnopolski Przegląd Kabaretów „Debeściak”, Liga Kabaretowa, Literacki Hyde Park, Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Domów Pomocy Społecznej, Festiwal
Przedszkolaków, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Pałac Kultury Zagłębia jest także współorganizatorem dużych imprez plenerowych, takich jak: Dni Dąbrowy Górniczej, Piknik Country czy Dożynki wraz z Pożegnaniem Lata.
148282
Bazylika
Bazylika p.w. Matki Boskiej Anielskiej z 1898 roku w Dąbrowie Górniczej to kościół w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez Stanisława Pomianowskiego. Kościół posiada układ trójnawowy z dwoma transeptami, trzema wieżami w fasadzie zachodniej i dwiema bocznymi. Wieża główna o wysokości 83,5 m jest dominującym elementem w krajobrazie miasta i sprawia imponujące wrażenie. Zakończona jest stalowym hełmem pokrytym blachą miedzianą. W ołtarzu głównym znajduje się koronowana figura Matki Boskiej Anielskiej, słynnej łaskami. Korony papieskie na skronie Jezusa i Maryi nałożyli: kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski, kardynał Karol Wojtyła - ówczesny metropolita krakowski (późniejszy Papież Jan Paweł II), przy licznym udziale biskupów z całej Polski, księży i wiernych z Zagłębia i Śląska. W 1957 r. na prośbę ks. prob. Jana Domarańczyka Matka Boża została ogłoszona, dekretem prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, patronką miasta Dąbrowy Górniczej.
148283
Park Wodny „NEMO – Wodny Świat”
Park Wodny „Nemo - Wodny Świat” jest największym w województwie śląskim obiektem tego typu. Składa się z kompleksu basenów: sportowego o olimpijskich wymiarach, brodzika dla dzieci, 3 zjeżdżalni, jacuzzi, miejsca dla masażu wodnego i podwodnego, basenu sezonowego i całorocznego. Park dostarcza wielu atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pobyt w nim to nie tylko rozrywka, ale również możliwość zadbania o własne zdrowie - grota solna, która posiada niepowtarzalne wnętrze, a powietrze nasycone jest morskimi mikroelementami, to wspaniały relaks dla ciała i ducha. „NEMO – Wodny Świat” to nie tylko zabawa i odpoczynek w wodzie; w budynku mieszczą się również: siłownia, kręgielnia, klub bilardowy, pub i restauracja.
148284
Hala Widowiskowo-Sportowa "Centrum"
Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” zlokalizowana jest w Parku Hallera, praktycznie w centrum miasta. Wybudowana w latach 2003-04, jest drugim pod względem wielkości obiektem tego typu w województwie śląskim (3 tys. miejsc na widowni). Jako jedna z 16 w kraju posiada zezwolenie World Volleyball Confederation na rozgrywanie międzynarodowych zawodów rangi mistrzowskiej. Powierzchnia areny sportowej (1900 m2) pozwala na jednoczesne rozłożenie 3 boisk do siatkówki. Parkiet można podzielić kotarą na dwie części co umożliwia organizację zajęć dla dwóch niezależnych grup sportowych. Obiekt dysponuje szatniami z węzłami sanitarnymi, zespołem saun (suche i parowe), salą treningową, siłownią, kortem tenisowym. Na parkiecie hali „Centrum” występuje Tauron Energia MKS Dąbrowa Górnicza, profesjonalny klub sportowy grający w Orlen Lidze Kobiet. Rozgrywają się tu również spotkania I Ligi Koszykówki Mężczyzn z udziałem MKS Dąbrowa Górnicza.
148285
Park Hallera
Usytuowany w centrum miasta park zajmuje powierzchnię 50 ha i jest jednym z ulubionych miejsc spotkań i spacerów mieszkańców. Wśród urokliwych zadrzewionych skwerów znajdują się dwa duże obiekty: Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” i kompleks rekreacyjno-sportowy „Nemo Wodny-Świat”. Aktywności fizycznej na wolnym powietrzu służy również ogólnodostępna siłownia. W Parku Hallera odbywają się liczne imprezy miejskie, takie jak Dni Dąbrowy Górniczej, czy Półmaraton Dąbrowski.
148286
Miejska Biblioteka Publiczna
O wartości biblioteki nie stanowią jedynie książki na półkach. Nowoczesne biblioteki, do których zalicza się dąbrowska książnica, to coraz częściej przestrzeń służąca
przepływowi informacji pomiędzy różnymi środowiskami, miejsce spotkań i inspiracji - nie tylko twórczych. Dzięki sali audiowizualnej mieszczącej do 100 osób oraz salami konferencyjną i multimedialną, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym miasta. Jako jedna z nielicznych bibliotek w Polsce, MBP w Dąbrowie Górniczej została odznaczona Medalem Bibliotheca Magna Perennisque. Gośćmi organizowanych w dąbrowskiej bibliotece spotkań byli m.in. Maciej Orłoś, Tomasz Raczek, Urszula Dudziak, prof. Wiktor Zin, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, Jacek Santorski, Maciej Niesiołowski, Manuela Gretkowska, Edward Lutczyn, Tomasz Zubilewicz, Antoni Piechniczek, Michał Ogórek, Katarzyna Grochola i wiele innych osób.
148287
Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości
W budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej prężnie działa Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej. Inkubator oferuje nieodpłatną pomoc podmiotom trzeciego sektora: stowarzyszeniom, fundacjom, spółdzielniom socjalnym – oraz osobom chcącym rozpocząć działalność, zainteresowanym aktywnością m. in. na polu kultury, sportu, ekologii, edukacji czy pomocy społecznej. Inkubator jest również otwarty na współpracę z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej zarejestrowanymi na terenie województwa śląskiego.
Łatwa trasa spacerowa łączy zabytki i atrakcje zlokalizowane w centrum miasta. Po drodze odwiedzamy: Ławeczkę Hendrixa, Pałac Kultury Zagłębia, Bazylikę p.w. Matki Boskiej Anielskiej, Park Wodny „NEMO – Wodny Świat”, Halę Widowiskowo-Sportową "Centrum", Park Hallera, Miejską Bibliotekę Publiczną i Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0