Czarnohora - piesza wycieczka na Ukrainie

Dodano 2 listopada 2010 przez Garmin
Czarnohora - piesza wycieczka na Ukrainie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1027
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

370
ZAROSLAK - PARKING - POCZATEK TRASY
Turbaza Sportowa Zaroślak (1250) oddalona około 25 km od Worohty. Położona jest w samej Czarnohorze. Stoi tu ogromna turbaza sportowa wcale nie przypominająca schroniska. Do tego miejsca prowadzi szutrowa droga.
371
SZCZYT TURKUŁA 1932 m. n.p.m.
Ze szczytu rozciągają się piękne widoki.
372
STACJE BADAWCZE
Meteorologiczna i botaniczna stacja badawcza to miejsca w których można przenocować.
373
JEZIORKO NIESAMOWITE 1750 m. n.p.m..
Jeziorko ma swoją legendę. Mieszkają w nim wodne czarty. Nie należy ich niepokoić. Mit głosi że nie ma dna a kąpiel w nim gwarantuje szybkie zamążpójście. Nad brzegiem pomimo zakazu biwakowania spotkać można prawie zawsze rozbite namioty. Jest to tajemniecze i ładne miejsce.
374
HOWERLA 2061 m. n.p.m.
Z Howerli roztacza się imponujacy widok na całą główną grań, na północy na Oba Koźmierskie szczyty a nawet Gorgany, na wschodzie masyw Pietrosa, a na północy porośniete lasami doliny. Howerla jest dla Ukrainy bardzo ważna. Dlatego znajdziemy tutaj takie symbole narodowe jak flagi, tryzbud, tablice upamiętniającą uchwalenie konstytucji, a takze kapsułę na cześć wyboru Juszczenki. Howerla jest najczęsciej odwiedzaną górą na Ukrainie.
375
GRAŃ - SŁUPEK NR 32
Tutaj rozpoczyna się czerwony szlak graniowy. Na szczyt Turkuła stąd mamy kilka minut stromego podejścia, by potem rozkoszowac się spacerem czarnochorską granią z pięknymi widokami.
376
GÓRA POŻYŻEWSKA 1822 m.n.p.m.
Przedostatnia kulminacja grani przed Howerlą.
377
DANCERZ 1850 m. n.p.m.
Kolejny wierzchołek grani.
378
BRESKUŁ 1911 m. n. p.m.
Breskuł to ostatni szczyt przed podejściem na Howerlę.
1719
Czarnochora1.png
widok z grani (słupek 32) na Jeziorko Niesamowite
1720
Czarnochora2.png
szlak graniowy na Howerlę
1721
Czarnochora3.png
Howerla w tle...
1722
Czarnochora4.png
oczka wodne po zakarpackiej stronie Dancerza
1723
Czarnochora5.png
skaliste zbocze Czarnochory
1724
Czarnochora6.png
Breskuł, Howerla
1725
Czarnochora7.png
główna grań od Howerli, aż do Popa Iwana
1726
Czarnochora8.png
postument na Howerli ( miejsce gdzie kiedyś znajdowała się tablica ku czci Armii Czerwonej )
1727
Czarnochora9.png
Howerla - szczyt
1728
Czarnochora10.png
Howerla - szczyt
1-2 dniowa wycieczka o długości 16 km. Na trasie można zobaczyć jedną z atrakcji Czarnohory - jeziorko Niesamowite, a także zdobyć najwyższy szczyt Ukrainy - Howerlę (Goverla).Ten interesujący szlak jest bardzo łatwy orientacyjnie. Jeziorko położone jest na wysokości 1750 m n.p.m. Po kilkunastu minutowym podejściu rozpoczyna się szlak graniowy z którego widoki są wprost nieziemskie... Trzeba to zobaczyć osobiście :)

Howerla (2058 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Czarnohory, pasma górskiego leżącego w Karpatach Wschodnich. To najpopularniejsza góra Ukrainy, jedyne pasmo gdzie nie brakuje turystów na szlakach, jednak, pomimo tego i tak jest ich bardzo niewielu w porównaniu do innych gór Europy.

Jesteśmy oczarowani górami Ukrainy szczególnie pasmem Czarnohory i Świdowca. Trafiliśmy na wymarzoną pogodę do wędrówek. Chłonęliśmy widoki starając się jak najwięcej zachować w fotograficznej pamięci.

Rozpoczęliśmy naszą trasę z Zaroślaka. Kiedyś było tutaj „schronisko w Czarnych Górach pod Howerlą” (1881r) - spłonęło w 1909, po czym zostało odbudowane, niestety siedem lat później ponownie zniszczył je pożar. Schronisko z 1927 r. spotkał podobny los - spłonęło w czasie wojny. Teraz betonowy budynek wybudowany przez władze rosyjskie jako baza sportowa niczym nie przypomina schroniska i nie zachęca do odwiedzin.

Rankiem nabieraliśmy wysokości idąc najpierw ścieżką przez las, następnie wśród kosodrzewiny kierowaliśmy się obierając azymut na Jeziorko Niesamowite. Jest to dobre miejsce na nocleg, nie brakuje wody i opału. Pomimo zakazu biwakowania, można spotkać tu wiele namiotów. Dlatego lepiej osiągnąć Breskuł 1911 m by następnie po drugiej stronie grani znaleźć piękne miejsce na nocleg z widokiem na Howerlę. Tak właśnie zrobiliśmy. Następnego dnia rankiem przywitała nas piękna sceneria naszego celu Howerli o ostrograniastej sylwetce. Ostatnie podejście jest dość ostre. Cała trasa graniowa pokryta piękną roślinnością halną zachwyca widokami. Na szczycie zastajemy betonowy słup, maszt z flagą Ukrainy, metalowy krzyż i inne podobne symbole - sprawia to wrażenie pewnej abstrakcji. Panorama w każdym kierunku – wspaniała. Ze szczytu, do Zaroślaka, zeszliśmy północną granią - szlakiem przez tzw. Plecy Howerli.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czarnohora i Świdowiec
Czarnohora i Świdowiec - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Czarnohory obejmuje obszar najwyższego masywu ukraińskich Karpat i całej Ukrainy z najwyższym szczytem – Howerlą (2061 m n.p.m.), jak również Połoninę Świdowiec – najwyższą i najbardziej rozległą wśród ukraińskich połonin z najwyższym szczytem...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
15 sierpnia 2015 kys30 napisał:
super fotki
faramka
31 marca 2011 faramka napisał:
Rewelacja!!! A jezioro... faktycznie niesamowite :) Byłam w 2008 i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócę.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0