Chorwacja na rowerze

Dodano 18 lipca 2013 przez rysowanie
Chorwacja na rowerze
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25633
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

137756
Start!
Jako punkt rozpoczęcia naszej wyprawy obraliśmy Racibórz, do którego dojechaliśmy dogodnymi połączeniami pociągowymi. Rowery (jeszcze :)) ładne, czyste, pełne jedzenia czyli gotowe do startu - możemy zaczynać!
137827
Chwila wytchnienia
Odwiedzamy Ostrawę - jedno z większych miast Republiki Czeskiej. Dla strudzonych wędrowców - niespodzianka! :)
137967
Co można kupić za 1 euro w Bratysławie? :)
Tyle samo co w Polsce! Słowacja jest pod tym względem jednym z niewielu państw, w którym Euro nie przygniata podróżnych Polaków:)
Poza tym Bratysława urzeka przepiękną starówką, która aż wrze od kulturowych wydarzeń: my załapaliśmy się na festiwal muzyki żydowskiej, który odbywa się tu na początku sierpnia. Szczerze polecamy!
Na nocleg znaleźliśmy również idealne miejsce - w południowej części miasta znajduje się krystalicznie czyste jezioro, nad którym bez problemu można rozbić swoje trzy małe M-1 :)
137973
Urzekająca Papa
Drogi węgierskie są bardzo spokojne, płaskie i o małym natężeniu ruchu, więc trzeba naprawdę uważać, żeby nie przeoczyć takich perełek jak właśnie Papa. Niestety rynek główny był zamknięty, jednakże z wieży pobliskiego kościoła można było zobaczyć prowadzone na nim badania archeologiczne. Dla nas - super miejsce!
137978
Veszprem, czyli pamiątka po średniowieczu
W średniowieczu mieściła się tu siedziba książęca. Dzisiaj jest to niewielkie, ale zadbane i przyjemne miasteczko. Idealne na lody i wycieczkę z aparatem:)
137980
Balaton odhaczony
Zdobyliśmy jeden z celów naszej wyprawy, czas na zdjęcie grupowe:)
Balaton to także taka wschodnioeuropejska Ibiza - campingi nocą zamieniają się tu w prawdziwe imprezownie.
137982
Alternatywny środek transportu
Czasami dobrze jest nie mieć ściśle określonego planu - inaczej pewnie nie zdecydowalibyśmy się na objechanie wielkiej wody
137983
Superścieżka
Warto wiedzieć, że dookoła Balatonu biegnie świetnie przystosowana ścieżka rowerowa. W ogóle Węgry kulturę rowerową mają postawioną na bardzo wysokim poziomie - ścieżki rowerowe przebiegają nawet przez drobne wioski :)
137994
Zamek zupełnie-nie-po-drodze
Chociaż jak widać na mapie, nie było nam po drodze do Keszthely, warto było zajechać i zobaczyć imponujący pałac z kompleksem ogrodów w stylu angielskim
137995
Granica
Wyczekiwany wjazd wśród dźwięków Mazurka Dąbrowskiego rozbrzmiewających z telefonu :) mimo złej pogody, humor dopisywał.
137996
Długa noc :)
Wino i śpiew :) Należyty odpoczynek:)
137997
Varazdin
Piękna, zabytkowa starówka, którą warto odwiedzić. Koniecznie trzeba tu zrobić parę zdjęć, a także złapać biskupa za palucha ;) Dociekliwym polecam sprawdzenie przewodników:)
Poza tym, miejsce naszego pierwszego noclegu w Chorwacji i już promocja - tani akademik, w którym dodatkową zniżkę mają osoby jeżdżące na rowerze w systemie "bed&bike" :)
137998
Druga stolica
To już druga stolica na naszej trasie. Dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić cały dzień na zwiedzanie pięknego, aczkolwiek nieco "zmęczonego" miasta. My w każdym razie odpoczęliśmy:)
137999
Przepiwne Karlovac
Karlovac kojarzy się nieodłącznie z najbardziej znanym chorwackim piwem:) Warto odetchnąć przy...fontannie :)
138000
Jeziora Plitwickie
Cel naszej wydłużonej podróży. Niesamowity, zapierający dech w piersiach, przepiękny widok krystalicznie czystych, krasowych jezior i wodospadów. Nie do opisania! :)
138053
Campingi nad Jeziorami
O nocleg w pobliżu Parku Narodowego nie trzeba się martwić - spora liczba campingów oraz kwater prywatnych świadczy o pro- turystycznym nastawieniu tej okolicy
138055
Serpentyny
Jednym z większych wyzwań jest serpentyna w tym miejscu - 3 km ciągłego podjazdu, ale jedyneczka na przód i tył i można podziwiać okolicę. I dodatkowo robić zdjęcia:)
138056
Free Camping
Ciekawym zjawiskiem jest free camping w tej okolicy o tajemniczej nazwie "Time out" wypisanej białą farbą na opustoszałej drewnianej budce pełniącej rolę "quasi-recepcji". Ale dostęp do bieżącej wody oraz miejsce na ognisko są. I wszystko za free! :)
138099
Zjazd
Wspaniały widok z tarasu opuszczonego hotelu, na morze i góry. Pierwszy widok na MORZE! :) Zdjęcie grupowe być musi :) A obok, trzynastowieczna twierdza.
Przed nami - 15 km serpentynami W DÓŁ!!! Ponad 50 km/h. Wiatr we włosach, mucha w oku :) Poczuj to!
138104
Oczekiwanie na morze
Gładka droga, słońce i radość, z tego co za chwilę ujrzymy :)
138106
Malownicze miasteczko
Senj urzekło nas swym pięknym położeniem, spokojem i ciszą ( w ciągu dnia), wieczorami organizowane są tu plenerowe potańcówki i koncerty.
138107
Plażowanie
I kolejny dzień kąpieli i plażowania:)
138108
Nad Bakarem
Bakar z klifu wygląda imponująco, niestety jednak spieszyło się nam i nie zjechaliśmy by zobaczyć go od dołu. Być może Wam się uda? :)
138109
Miasto przemysłu
Rijeka to typowo przemysłowe miasto o raczej mało turystycznym nastawieniu. Ale zarówno camping jak i miejsce do plażowania się znajdą:)
138110
Przystanek na kąpiel
Czas się schłodzić!
138112
A kawełek za Rijeką...
...czeka na nas urokliwa miejscowość z willami w stylu dawnym - to tu chłodziły się latem ważne osobistości królestwa austro-węgierskiego.
Na turystów czeka długie, bo mierzące 12 km molo:)
138113
Pożegnanie z Chorwacją
I czas już nam kończyć naszą podróż. Pozostaną wspomnienia i tęsknota, ale i radość, że za rok znowu wyruszymy ku Chorwackim wybrzeżom, chociaż zupełnie inną drogą ;)
Jako powrót proponujemy drogę kolejową.
Trasa, którą z ogromną przyjemnością dzielę się z Wami została "rozjechana" przez szóstkę wytrwałych zapaleńców z różnych części Polski w sierpniu zeszłego roku. Wyprawa trwała 25 dni i nastawiona była na jak najniższe koszta i dobrą zabawę, tak więc spanie na campingach i pod chmurką, mycie w strumykach i na stacjach i inne tego typu wygody :) To dało nam niesamowitą radość z podróży, gdyż nie tylko nasz budżet nie został drastycznie nadszarpnięty, ale doświadczyliśmy także prawdziwej wolności, wolności którą trudno odczuć na wycieczkach organizowanych przez biura podróży. Zresztą, Ty, drogi Czytelniku, skoro śledzisz tego typu strony i przeglądasz trasy, pewnie wiesz co mam na myśli ;)
Powyższa relacja wzbogacona jest o zdjęcia i opisy ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Trasa przebiega przez dwie europejskie stolice - Bratysławę oraz Zagrzeb, przez miejsca o bogatej historii takie jak Varazdin czy Senj, oraz przez przyrodnicze "must have" czyli między innymi Park Narodowy Jezior Plitwickich oraz perłę wypoczynku w stylu post-sowieckim - Balaton. Jednak co najważniejsze, a niewidoczne na mapie, wyprawa dała nam możliwość poznania niesamowitych osób, podróżujących tak jak my, od których mogliśmy się wiele nauczyć (w tym miejscu pozdrowienia dla naszych francuskich przyjaciół Charlesa i Augustina) :)
W te wakacje planujemy przemierzyć trasę nieco trudniejszą, gdyż dłuższą o kilkaset kilometrów - chcemy przez Słowację, Węgry, Serbię oraz Bośnię dojechać do wymarzonego Splitu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jesioniki
Jesioniki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z...

Mapa Szczyrk
Szczyrk - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice. Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i...

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i...

Wasza ocena: 5.0 (6 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Marek79
14 października 2014 Marek79 napisał:
No nie źle szacun wielki ja tęż byłem w tym roku w Chorwacji i objechałem wyspę PAG na rowerze do okoła to wiem co to znaczy pozdro :-)
r_krzysztof
5 sierpnia 2013 r_krzysztof napisał:
fiu fiu fiu...P O Z A Z D R O S C I C Wam tylko. :) dajcie znac, na nastepna wyprawe chetnie sie z Wami zabiore :)
gambozin
28 lipca 2013 gambozin napisał:
Jestem pełen podziwu. Byłem w Chorwacji tego roku samochodem :-( ale to czego Wy dokonaliście mnie zaskoczyło. Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi.
boulinek11
22 lipca 2013 boulinek11 napisał:
Pozdrawiam i jestem pelen podziwu dla was, zeby tyle na siodelku wytrzymac. Trzeba byc prawdziwym zapalencem.
Rowerem po Roztoczu
Aplikacja Traseo
Moja mapa 0