Chojna-Gryfino-Schwedt

Dodano 25 maja 2022 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

250902
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 98,6 km
  • Lokalizacja: Chojna
1420847
Cmentarz leśników
Cmentarz założono prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. i chowano tu przede wszystkim leśników. Ich nagrobki są w formie dużych głazów z wyrytymi napisami, często mocno zatartymi. Największy kamień nagrobny pochodzi z okresu wojny prusko–francuskiej (1870–1871). Najmłodszy z nagrobków upamiętnia Alberta Kunowa, zmarłego w 1938 roku, który był pruskim leśniczym rewirowym.

Nie wszystkie nagrobki kryją szczątki. Część z nich jest cenotafami, ustawionymi na pamiątkę leśników zmarłych w czasie którejś z wojen. Na części bezimiennych nagrobków widoczne są ślady po umocowanych niegdyś tablicach bądź literach.
1420848
Pomnik upamiętniający ofiary I Wojny Światowej w Lisim Polu
Nieopodal głównego wejścia, w pobliżu współczesnej kaplicy, stoi górna część pomnika upamiętniającego ofiary I wojny światowej. Zachowany i przeniesiony element pomnika to postać żołnierza niemieckiego z I wojny światowej wspierany przez symbol bogini zwycięzców Wiktorię przedstawioną w postaci anioła.
1420849
kościół w Lisim Polu
Zachwycający kościół kamienny.Zachwycający kościół kamienny wykonany z pieczołowicie wykonanych kwadr kamiennych, wybudowany pierwotnie na prostokątnym fundamencie. Od strony zachodniej do kościoła prowadzi trójuskokowy portal wejściowy. Brak zachowanych śladów wejść w pozostałych ścianach wskazuje, że od czasu powstania świątyni było to jedyne wejście. Teren przykościelny to dawny cmentarz , w pobliżu wejścia do świątyni stoi podstawa pomnika upamiętniającego ofiary I wojny światowej z zakrytymi warstwą tynku napisami. W pobliżu kościoła oddzielona przez drogę stoi zabytkowa pastorówka. Jako ciekawostkę podam, ze wspomniany budynek pastorówki został uwieczniony w powojennej kronice filmowej.
1420850
kościół z XV w
w części południowej znajduje się kościół pochodzący z XV wieku, wieża dobudowana w kolejnym stuleciu. Z przykrością należy podkreślić, że pożar kościoła w roku 1964 boleśnie pozbawił świątynię cennego wyposażenia - kościół zatracił swój pierwotny urok. Nastąpiły nieodwracalne straty. Interesujące jest zabytkowe ogrodzenie kościoła z zachowanymi barokowymi bramkami.
1420851
kościół ryglowy z XVIII w
Najważniejszym zabytkiem wsi jest drewniany kościół poewangelicki p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzący z XVIII w. z barokową wieżą. Wnętrze świątyni zachwyca XIX w. emporą muzyczną oraz współczesnym obrazem Matki Bożej Patronki Niepełnosprawnych.
Warto również zobaczyć park podworski, na terenie którego rośnie pomnik przyrody, dąb "Piast" o obwodzie 710 cm.
1420852
kościół z XIII wieku
kościół romański z XIII w., odbudowany w II poł. XX w. nawa ciosowa wsparta przy fasadzie dwiema potężnymi przyporami, między którymi otwiera się portal. Wieża otynkowana wbudowana w korpus, zwieńczona sterczynami, balustradą i ceglanym hełmem dekorowanym guzami
1420853
dwór w Lubiczu
We wsi nad [Jezioro Lipienko|jeziorem Lipienko]] znajduje się dwór zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, a przebudowany na przełomie XIX i XX wieku.

Jest to budynek dwukondygnacyjny, z wysuniętymi ryzalitami, kryty dachem mansardowym. Obecnie dwór należy do prywatnego dzierżawcy.

W sąsiedztwie znajdują się zachowany zespół folwarczny o powierzchni 8 ha złożony m.in. z chlewni, obory i stodoły oraz resztki parku dworskiego o powierzchni 2,2 ha z okazem topoli kanadyjskiej.

Obiekt niedostępny.
1420854
kościół z XVI wieku
Wzniesiony w XVI wieku na planie prostokąta jest przykładem sporej grupy niewielkich salowych świątyń tak charakterystycznych dla krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego.

Ściany o dość regularnym wątku wymurowane zostały z kamienia narzutowego różnej wielkości, przyciosanego w kwadry tylko od strony lica, łączonego zaprawą wapienną z występowaniem warstw wyrównawczych.

Elewacja północna posiada dwa okna o ościeżach przemurowanych, delikatnie rozglifionych na zewnątrz, zamkniętych łukiem odcinkowym. Ściana wschodnia pozbawiona jest dekoracji z wyjątkiem małego okna w szczycie. Zaskakiwać może fakt braku okien i dekoracji blendowej. Nasuwa się przypuszczenie, że elewacja ta została przemurowana. W elewacji południowej znajdują się dwa okna osadzone w tym samym miejscu i posiadające ten sam wykrój co otwory w ścianie północnej. Pomiędzy nimi wymurowano współcześnie niewielką zakrystię o planie kwadratu, krytą dachem dwuspadowym poprzecznym do osi kościoła, czyżby w miejscu portalu? Ściany jej wymurowano z drobnego kamienia polnego.

Nad zachodnią częścią kościoła nadbudowana została niewielka dwukondygnacyjna wieża o planie kwadratu. Posiada ona konstrukcję szkieletową, odeskowaną, krytą unikatowym barokowym hełmem zakończonym krzyżem.

Wyposażenie:
We wnętrzu kościoła zachowały się:
- Barokowy ołtarz ambonowy z XVIII wieku.
- Empora organowa z XVIII wieku.
- Dzwon odlany w 1695 r.
1420857
stary cmentarz ewangelicki
1420860
kościół z końca XIII w
- Kościół zbudowano pod koniec XIII wieku.
- W wieku XV dobudowano od południa kruchtę.
- Zniszczony częściowo w 1945 roku, aż do 1980 pozostawał ruiną.
- Przywrócony do kultu i poświęcono 21 maja 1988 roku.

Kościół usytuowano pośrodku wsi na prostokątnej, obwiedzionej murem parceli. Jest to świątynia salowa, orientowana, bez wyodrębnionego chóru i wieży zachodniej. Ściany wzniesiono w całości z kwadr granitowych o regularnym wątku. Całość nakryto belkowanym stropem i ceramicznym dachem dwuspadowym.

Wyposażenie wyłącznie współczesne. Plac przykościelny o regularnym, prostokątnym zarysie obwiedziony jest kamiennym murem z przyporami. Pełnił on funkcję cmentarza. Od strony zachodniej zachowało się kilka okazów starodrzewia. Obiekt i otoczenie w dobrym stanie utrzymania.
1420861
Krzywy Las
1420862
Bohaterom Armii Radzieckiej
Pomnik Bohaterom Armii Radzieckiej znajduje się na największym radzieckim cmentarzu wojennym województwa zachodniopomorskiego w Gryfinie. Jego autorem jest Sławomir Lewiński. Pomnik przedstawia flagi zwycięstwa zespolone ze sobą. Po jednej stronie znajdują się płaskorzeźby z wizerunkami kobiety i starca. Witają oni żołnierzy - kobieta trzymając chleb, a mężczyzna - tarczę z orłem. Druga strona przedstawia sceny walk. Przed pomnikiem, na tablicy pamiątkowej z gwiazdą czerwoną i herbem Gryfina, możemy przeczytać: "Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w roku 1945 w bitwie o wyzwolenie Gryfina spod jarzma hitlerowskiego – społeczeństwo Ziemi Gryfińskiej". Na cmentarzu wojennym ogółem spoczęło 7134 zabitych. W pobliżu pomnika znajdują się płyty, na których umieszczono nazwiska i nieliczne fotografie pochowanych tu żołnierzy.
1420863
Brama Bańska XIV wiek
1423170
Kirkut
Projekt trasy

Małe, większe miejscowości znajdujące się na obszarze dzisiejszego Powiatu Gryfińskiego zostały w większości zasiedlone w zamierzchłych dla współcześnie żyjących czasach w XII, XIII wieku. Metrykami średniowiecznej przeszłości pozostały w większości kamienne kościoły. W różny sposób potraktował czas kościoły - świątynie szczęśliwie przebudowywane zachowały do dzisiaj bogate, cenne wyposażenie, pochodzące z różnych okresów czasu, natomiast inne kościoły spotykał tragiczny los, często w wyniku pożarów, wojen niszczone odbudowywane niestety zatracały pierwotny charakter architektoniczny oraz wyposażenie. Co ciekawe, przemieszczając się w kierunku wschodnim (w kierunku Gdańska) zwrócimy uwagę, że świątynie występujące na terenie państwa krzyżackiego zostały wybudowane znacznie później niż na naszym terenie. Proponuję krótka podróż w czasie po Ziemi Chojeńskiej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.