Chełmża

Dodano 16 lutego 2022 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

239040
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 2,0 km
  • Przewyższenie: 10,07 m
  • Suma podejść: 19,21 m
  • Suma zejść: 18,07 m
  • Data: 16 lutego 2022
  • Lokalizacja: Chełmża
1350430
Kościół filialny pw. św. Mikołaja
Świątynia gotycka pochodzi z 1248 r., została wybudowana z cegły i polnych kamieni. Kościół jest orientowany, tzn. ma prezbiterium zwrócone ku wschodowi. Na szczycie czterospadowego dachu kościelnej wieży znajduje się latarnia zwieńczona iglicą. Wnętrze kościoła ma układ pseudobazyliki (brak okien w nawie głównej). Z zabytkowego wyposażenia warto zobaczyć m.in.: manierystyczny ołtarz główny, ufundowany przez ówczesnego burmistrza Żuław, średniowieczną granitową kropielnicę, obraz Pokłon trzech króli z przełomu XVII i XVIII w. prawdopodobnie pędzla Luca Giordano, zawieszone na wieży trzy stalowe dzwony z 1918 i 1919 r. oraz wmurowane w ściany płyty nagrobne z 1696 i 1718 r. W latach 1827-1945 kościół służył ewangelikom jako zbór.
1350431
fontanna
1350432
Rynek
Zespół zabytkowych kamienic z XIX i XX w. w Chełmży. Do najciekawszych należą: dom Johanna Wernera z pocz. XX w., dom kupca A. Laube, czy też kamienica Adolfa Botta z pocz. XX w.
1350433
Wieża ciśnień
Wzniesiona w latach 1900-1901 neogotycka wieża ciśnień w Chełmży, jest prawdopodobnie pierwszą tego rodzaju konstrukcją miejską na Pomorzu. Zabytkowa wieża znajduje się w dobrym stanie technicznym i nadal funkcjonuje.
1350434
Cmentarz katolicki
Cmentarz katolicki pochodzi z 1 poł. XIX w. Warto zobaczyć znajdujące się na jego terenie dwie kaplice. Pierwsza - neoklasycystyczna - datowana jest na lata 1858-1862. Należała do rodziny Kalksteinów z Pluskowęs - majątku położonego w pobliżu miasta. W latach 70. XX w. kaplica została zaadaptowana na mauzoleum. Na jej ścianach znajdują się tablice memoriałowe. Jedna z nich poświęcona jest zmarłemu w Dachau ks. Wincentemu Frelichowskiemu, bohaterskiemu kapłanowi - męczennikowi, wyniesionemu na ołtarze przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1999 r. Druga kaplica - neobarokowa (1879) to grobowiec rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic. W krypcie kaplicy spoczywa m.in. Alfred Zawisza - oficer i uczestnik powstania listopadowego.
1350442
Ratusz W Chełmży
Neogotycki ratusz w Chełmży wzniesiono w latach 1897-1900 wg projektu toruńskiego architekta Reinharda Uebricka, w miejscu kamienicy zakupionej przez władze miasta w 1857 r., która do czasu zburzenia w 1897 r. pełniła funkcję ich siedziby. Na jej miejscu do 1900 r. wybudowano obecnie istniejący budynek ratusza, nadal służącego swym pierwotnym celom.
1350448
Jezioro Chełmżyńskie
Jezioro Chełmżyńskie – polodowcowe jezioro rynnowe położone w gminie Chełmża, powiat toruński, województwo kujawsko-pomorskie, w dorzeczu rzeki Fryby. Jedno z największych jezior Pojezierza Chełmińskiego. Po północno-zachodniej stronie jeziora rozciąga się miasto Chełmża
Chełmża występuje w powiecie ziemskim toruńskim jako jedyna jego gmina miejska.
Ogólna powierzchnia miasta Chełmży wynosi 783 ha , w tym użytki rolne - 360 ha (46%).
Miasto graniczy tylko z gminą Chełmżą, która otaczając je stanowi jego bezpośrednie zaplecze. W ujęciu geograficznym miasto jak i gmina Chełmża leżą na Pojezierzu Chełmińskim, w jego części nazywanej Równiną Chełmżyńską .
W granicach Chełmży znajduje się część jeziora Chełmżyńskiego - największego jeziora na terenie powiatu toruńskiego.
Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego, dawna stolica diecezji chełmińskiej ( 1243 - 1824 ), wzmiankowana w źródłach pisanych w 1222 r., jeszcze pod nazwą - Łoza.
Prawa miejskie otrzymała w 1251 r. i aż do początku XIX w. traktowana była przede wszystkim jako miasto biskupie. Zasadnicza zmiana w tym zakresie nastąpiła po1824 r., a dzięki rozwojowi komunikacji i miejscowego przemysłu na przełomie XIX i XX w. Stała się ona trzecim pod względem wielkości miastem dawnej ziemi chełmińskiej. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z neogotyckim ratuszem w centrum

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

Mapa Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku
Ziemia Chelmińska - Kraina gotyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie mapa krajoznawcza Ziemi Chełmińskiej. Na mapie zaznaczono w postaci ikon najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. Mapa obejmuje swym zasięgiem Chełmno, Toruń, Chełmżę, Świecie, Grudziądz, Golub-Dobrzyń oraz Bydgoszcz. ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta