Chęciny - Ludynia - Chęciny

Dodano 31 maja 2023 przez aplikację Android
Chęciny - Ludynia - Chęciny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

304304
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1663422
Zamek w Chęcinach
Założony na przełomie XIII i XIV wieku przez Wacława II zamek królewski w Chęcinach był jednym z pierwszych obronnych obiektów murowanych w Małopolsce. W rozplanowaniu zamku wyraźnie czytelny jest podział na dwie części: wschodnią - zamek górny i zachodnią - zamek dolny, obie na planie wydłużonych wieloboków. Z budowli do naszych czasów zachowały się charakterystyczne wieże i ściany.
1663423
Zamek w Chęcinach - widok na zamek Górny
1663424
Zamek w Chęcinach - widok na Zamek Dolny
1663425
kościół parafialny św. Bartłomieja w Chęcinach
kościół św. Bartłomieja to późnogotycka murowana hala wzniesiona około 1600, przebudowana w 1. połowie XVII wieku z manierystyczną, kwadratową kaplicą z kopułą z 1614.
1663426
Synagoga w Chęcinach
Synagoga zbudowana została po roku 1638, w którym wydany został przywilej zezwalający na budowę. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek synagogi został wyremontowany i dostosowany na potrzeby kina i biblioteki. Po remoncie w 1958 r. przeznaczona na Gminny Ośrodek Kultury. Obecnie przechodzi gruntowny remont.
1663427
dawny zespół klasztorny franciszkanów w Chęcinach
Powstały z XIV w. z fundacji Kazimierza III Wielkiego obejmuje przebudowany gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, późnorenesansowy budynek klasztorny z kopułową kaplicą Branickich z 1640 i budynki gospodarcze z lat 1637–1668. Po rekonstrukcji i odnowieniu w latach 1966-1970 w klasztorze znajdował się dom wycieczkowy i restauracja, w 1991 roku klasztor został oddany pierwotnym właścicielom.
1663428
kamienica „Niemczówka” w Chęcinach
wybudowana w 1570 roku renesansowa kamienica składa się obecnie z trzech kondygnacji: sklepionych kolebkowo piwnic, parteru i półpiętra. Posiada również obszerną sień przejazdową oraz stylowy dziedziniec. W budynku znajdują się między innymi sale wystawowe, także pokoje gościnne oraz otwarte 26 października 2010 roku Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.
1663429
Kościół św. Józefa i klasztor Bernardynek w Chęcinach
Świątynia została zbudowana w stylu wczesnobarokowym. Jest złożona z dwuprzęsłowej nawy z półkolistą absydą prezbiterialną (pochodzącą prawdopodobnie z XVI wieku) i nowszej części zachodniej. Klasztor powstał pod koniec XVII wieku dla zakonu klarysek, które mieszkały w nim do początku XX wieku. Od 1930 roku klasztor jest własnością sióstr Bernardynek.
1663430
zmiana kierunku jazdy
Jazda dotychczasową drogą prowadzi donikąd dlatego lepiej zmienić kierunek jazdy zgodnie z oznakowaniem
1663431
ruiny dworu w Bolminie
Ruiny dworu, którego początki sięgają przełomu XVI/XVII w., wymieniane są jako atrakcja turystyczna, tymczasem jest to wielki niewypał. Brak wskazówek jak dotrzeć a jak już się dotrze to okazuje się, że tam gdzie mają być ruiny jest dżungla. Nawet podejście pod same mury, z powodu panoszących się wszędzie samosiejek, nie pomoże w obejrzeniu ruin. Szkoda wysiłku i czasu na tą „atrakcję”
1663433
Kościół pw. Narodzenia NMP w Bolminie
Kościół wybudowany został w latach 1602–1617 w stylu późno renesansowym, W 1636 r. dobudowana została kaplica od strony północnej, a w XVII w. kościół został powiększony przez dobudowanie od strony zachodniej wieży – dzwonnicy. Przebudowany w XX w.; wewnątrz cenne wyposażenie.
1663434
Piaszczyste drogi
Na tych, którzy zdecydują się jechać z Bolmina w kierunku Stawu Zakrucze czekają leśne drogi z podłożem piaszczystym miejscami uniemożliwiającymi lub znacznie utrudniającymi jazdę rowerem.
1663436
kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Małogoszczy
kościół wybudowany został w stylu renesansowym w latach 1591–1595. W roku 1642 dobudowano wieżę a do niej w roku 1894 dostawiono jeszcze kruchtę. Kościół, drewniana dzwonnica z połowy XIX w. i budynek plebanii z przełomu XVI i XVII tworzą zespół wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.
1663437
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Małogoszczy
Zbudowany w 1595 roku na wzgórzu Babinek kościół obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej. Okrągłą wieżę wieńczy fryz z ornamentowanych kafli późnorenesansowych z końca XVI stulecia. Kamienny, późnorenesansowy portal. W ołtarzu znajduje się obraz z końca XVIII wieku przedstawiający patrona kościoła, otoczonego duchowieństwem i szlachtą, ukazujący go w chwili wskrzeszania Piotrowina.
1663438
Dwór w Ludyni
wybudowany w XVIII wieku przez Kluczewskich herbu Jasieńczyk parterowy dwór jest drewniano – murowaną budowlą na planie prostokąta. Od frontu dominuje postawiony na starym cokole efektowny ganek. Budynek przykrywa typowo polski łamany dach. W tej okolicy powstawały zdjęcia do filmów – „Przedwiośnie”, Syzyfowe prace”, czy „Pan Tadeusz”.
1663439
Zbór braci polskich w Ludyni
Wzniesiony w połowie XVI w. przez Szafrańców budynek murowanego zboru kalwińskiego zachował się do dziś niemal w niezmienionym kształcie. Jednak jego pierwotne przeznaczenie nie trwało zbyt długo – zaledwie kilkadziesiąt lat. Zbór zaczął służyć m.in. jako spichlerz, lamus dworski.
1663440
Kościół pw. Narodzenia NMP w Kozłowie
Kościół został wybudowany w 1515 r. w miejscu dawnej, drewnianej świątyni. Od połowy XVI w. do ok.1622 r. zamieniony na zbór. W 1644 r. kościół został rozbudowany i odnowiony Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest boczny ołtarz w formie renesansowego poliptyku z wizerunkiem św. Mikołaja w polu środkowym, powstały na początku XVII w. Inne cenne zabytki to obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience w ołtarzu głównym, szacowany na XVII w. oraz epitafia z XVII i XIX w.
1663441
Zespół Dworski w Lasochowie
niestety tylko tyle udało mi się zobaczyć z zespołu dworskiego w Lasochowie. Zamknięta brama wjazdowa, informacja o tym, że teren jest prywatny i o pilnującym go psie rozwiała moje nadzieję na zobaczenie dworu. Mówi się trudno, jedzie się dalej.
1663442
Staw Duży w Lasochowie
1663443
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Węgleszynie
W 1367 r. na miejscu starego, drewnianego w Węgleszynie wzniesiono murowany, gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Kościół przetrwał do naszych czasów jednak w wyniku licznych remontów w nieco zmienionym kształcie, Na szczególną uwagę w jego wnętrzu zasługuje cenny zespół „marmurowych” epitafiów z XVII-XIX wieku. W pobliżu kościoła znajduje się dzwonnica z I połowy XIX w.
1663444
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Złotnikach
Pierwszy kościół był drewniany, następnie, z fundacji cystersów jędrzejowskich, wzniesiono murowany w 1666 roku. Świątynia składa się z trzech przęseł nawy i węższego, jednoprzęsłowego prezbiterium, które jest zamknięte od zewnątrz wielobocznie i w środku jest półkoliste. W kościele znajdują się unikalne stacje Drogi Krzyżowej – drzeworyty z 1779 r., wykonane na baraniej skórze.18 października 1700 roku w kościele przyjął chrzest pijar Stanisław Konarski, twórca Komisji Edukacji Narodowej.
1663447
kościół pw. św. Piotra i Pawła w Rembieszycach
Drewniany (modrzewiowy) kościół pw. św. Piotra i Pawła, wybudowano w latach 1798–1799 w stylu barokowym. Niepozorna, kryta gontem bryła świątyni w Rembieszycach, kryje piękne, zabytkowe wnętrze. W ołtarzu głównym znajduje się siedemnastowieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz wizerunek św. Stanisława z końca XVIII wieku.
1663448
Biała Nida
1663449
Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu
Dwór w obecnej formie powstał w XVII wieku, gdy po zdobyciu i zniszczeniu zamku królewskiego w Chęcinach postanowiono przenieść siedzibę starostwa do pobliskiego majątku w Podzamczu. Na początku XVIII wieku, w związku z odbudową Chęcin, starosta opuścił Podzamcze, a sam dwór pełnił już tylko rolę folwarku.
Współcześnie z pierwotnego założenia zachował się główny budynek (południowy) dworu obronnego, choć znacznie przebudowany i pozbawiony prawie całego wystroju barokowego, z wyjątkiem jednego portalu okiennego z herbem Gryf fundatorów dworu, oficyna (również mocno przebudowana) oraz resztki fosy wykorzystywane obecnie jako staw.
1663450
ogród barokowy w Podzamczu Chęcińskim
Obok dworu znajdują się dwa stawy będące pozostałością dawnej fosy obronnej. Przed wejściem do budynku dla zwiedzających udostępnione są zrekonstruowane malownicze ogrody barokowe w stylu włoskim.
1663451
Brama Triumfalna w Podzamczu Chęcińskim
W odległości ok. 200 metrów od dworu znajduje się ponad 300-letnia aleja lipowa oraz barokowa brama ozdobna, będąca wolno stojącym łukiem triumfalnym wzniesionym na część zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Według innych źródeł powstała ona w pierwszej dekadzie XVII wieku z fundacji starosty chęcińskiego Stanisława z Ruszczy, a intencją bramy było uczczenie odzyskania dla katolików kościoła franciszkańskiego w Chęcinach, zajmowanego do 1603 r. przez Braci polskich.
1664544
Parametry trasy
Kolejna wyprawa w świętokrzyskie śladem świeckich i sakralnych zabytków a tych w rejonie, po którym miałem się poruszać było całkiem sporo. Początek wycieczki miał miejsce w Chęcinach, zanim jednak wsiadłem na rower udałem się pieszo do znajdujących się tam ruin zamku. Dopiero po obejrzeniu ruin wsiadłem na rower, jednak z uwagi na wiele ciekawych obiektów, trochę mi jeszcze zeszło w Chęcinach. I na dobrą sprawę, dopiero po opuszczeniu Chęcin rozpoczęła się rowerowa część wycieczki. Jak już wspomniałem, na mojej trasie znajdowało się wiele zabytkowych obiektów świeckich i sakralnych. Z budynkami sakralnymi czyli najczęściej kościołami, z reguły nie ma większego problemu bo zwykle są dostępne przynajmniej z zewnątrz. Problemem w ich przypadku są jednak często drzewa, które szczelnie je otaczają zasłaniając widok, zwłaszcza miało to miejsce w Kozłowie. Nieciekawie wyglądała także synagoga w Chęcinach, ale to akurat z powodu gruntownego remontu. Trochę inaczej wyglądała sprawa z obiektami świeckimi, którymi było głównie dwory. W świetle tego co czytałem przed wycieczką, pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie możliwość obejrzenie zespołu dworskiego w Ludyni, nie było także problemu z zobaczeniem dworu w Podzamczu Chęcińskim. Nie udało mi się natomiast zobaczyć dworów w Bolminie, Lasochowie i Złotnikach i to z całkowicie różnych powodów. W Lasochowie zespół dworski strzegło obrodzenie i zamknięta brama a w Złotnikach na miejscu drewnianego dworku stoi już współczesny budynek. Co do ruin dworu w Bolminie to jest wielkie nieporozumienia. Promowany jest jako atrakcja regionu, podczas stan ruin i otoczenia woła o pomstę do nieba. Lepiej przeznaczyć czas i zwłaszcza siły na inne atrakcje tym bardziej, że teren, zwłaszcza między Chęcinami a Ludynią trochę pagórkowaty, na pozostałej części trasy był już bardziej płaski. Podczas wycieczki poruszałem się głównie lokalnymi drogami o nawierzchni asfaltowej, nie zabrakło jednak też dróg gruntowych. Jeden odcinek przebiegający lasem między Bolminem a Zalewem Zakrucze posiadał drogi bardzo piaszczyste, miejscami uniemożliwiające jazdę. Drugi, znacznie dłuższy odcinek między Karsznicami a Choinami również przebiegał przez las jednak nawierzchnia była zdecydowanie lepsza, głównie kamienista i stosunkowo gładka.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta