Bystra Ławka

Dodano 13 października 2014 przez plik GPX
Bystra Ławka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

50886
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.3
 • Dystans: 14,6 km
 • Czas trwania: 5 h 46 min
 • Średnia prędkość: 2,53 km/h
 • Przewyższenie: 876 m
 • Suma podejść: 959,8 m
 • Suma zejść: 959,8 m
 • Data: 11 października 2014
 • Lokalizacja: Wysokie Tatry
295273
DSC0673896
295274
DSC0674528
Malownicza trasa w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie. Całość żółtym szlakiem.
Trasa raczej dla średnio zaawansowanych turystów, trudności, jakie nas spotkają, to ostre podejścia oraz łańcuchy na przejściu.

Trasa jest warta polecenia szczególnie ze względu na bardzo malownicze widoki. Jej wartość podnosi również fakt, że robimy "kółko" i nie musimy wracać tą samą trasą.

-----------------------
"Początek wycieczki przy Szczyrbskim Jeziorze (Štrbské pleso). Kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Doliny Młynickiej (Mlynická dolina). Mijamy po lewej stronie skocznie narciarskie i zaczynamy podejście leśną, kamienną ścieżką. Z wysokością las robi się coraz rzadszy. Ścieżka prowadzi wśród limb i jarzębin wprowadzając nas w piętro kosówek. Kosówki z czasem zastępuje trawa, a my podchodzimy pod pierwszy próg skalny, z którego spada jeden z ładniejszych w Tatrach wodospad Skok. Mając wodospad po prawej stronie wchodzimy na próg. Po drodze, dla ułatwienia można skorzystać z zamontowanych tam łańcuchów. Wyżej znajduje się Staw nad Skokiem (pleso nad Skokom), który omijamy z lewej strony i kamienną ścieżką idziemy w górę doliny. Szlak wprowadza nas na kolejny próg nad którym znajduje się Capi Staw (Capie pleso). Ścieżka odbija w lewo i kieruje w górę w stronę przełęczy. Po prawej stronie, w typowym kotle polodowcowym widzimy pokryty częciowo lodem Kolisty Staw (Okrúhle pleso). Pod koniec podejścia szlak kilkoma zakosami pnie się do góry, by przy pomocy łańcuchów wprowadzić nas na przełęcz Bystra Ławka (sedlo Bystrá lávka) (2300 m).
Sama przełęcz jest dość wąska i ogranicza trochę widoki. Jednak można znaleźć obok przełęczy trochę miejsca, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć na otaczający nas krajobraz. Po stronie zachodniej dobrze widać Krywań. Patrząc na wschód mamy widok na Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Rysy, Wysoką, Gierlach czy Grań Baszt i Szatana. (...)
Zejście z przełęczy w stronę Doliny Furkotnej (Furkotská dolina) odbywa się przy pomocy łańcucha. Następnie po kamiennej, czasem się trochę obsypującej ścieżce. Dalej trawersując południowy stok Furkotu kierujemy się w stronę Wielkiego Stawu Furkotnego Wyżniego (Vyšné Wahlenbergovo pleso) by po chwili zejść z progu doliny do Wielkiego Stawu Furkotnego Niżniego (Nižné Wahlenbergovo pleso). Po obejściu stawu ścieżka sprowadza nas z drugiego progu i wśród traw i kosówek doprowadza do kolejnego progu doliny. Niżej, w lewo odchodzi niebieski szlak do Chaty na Solisku (Chata pod Soliskom). My schodzimy dalej żółtym szlakiem, który wśród kosówki, a potem limb i świerkowo-modrzewiowego lasu doprowadza nas do Magistrali. Dalej już czerwonym szlakiem dochodzimy do Szczyrbskiego Jeziora.
(...)
Czas wycieczki ok. 7 h." źródło: http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zimą pod Tatrami
Zimą pod Tatrami - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe,...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Pojezierze Mazurskie

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Mikołajki/ Mrągowo/ Ryn. | Autor zdjęcia: lemur36
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0