Bukowa frajda

Dodano 4 listopada 2010 przez Garmin
Bukowa frajda
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1271
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.9
 • Dystans: 26,2 km
 • Czas trwania: 2 h 51 min
 • Średnia prędkość: 9,19 km/h
 • Przewyższenie: 57,46 m
 • Suma podejść: 225,01 m
 • Suma zejść: 246,98 m
 • Data: 1 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Łopuchowo - Rożnowo
1269
Długa Goślina_kościół.jpg.png
Długa Goślina. We wczesnym średniowieczu wieś rycerska, następnie własność rodu Nałęczów i klasztoru benedyktynek z Poznania, w 1932 roku zasłynęła z wykopalisk, wśród których znalazł się m. in. srebrny skarb oraz złote monety, tzw. statery. Szosa skręca w prawo, my kontynuujemy jazdę na wprost drogą gruntową, obsadzoną uroczymi wierzbami polskimi. Po kolejnych 500 m powraca nawierzchnia asfaltowa, a po prawej mijamy okazały kościół. Drewniana, jednonawowa, kryta gontem świątynia św. Marii Magdaleny z XVII w. widoczna jest już z daleka dzięki wieży, zwieńczonej barokowym hełmem z latarnią. Warto wejść do środka, aby zobaczyć XVII i XVIII-wieczne wyposażenie oraz poczuć miły aromat drewnianego wnętrza. Konstruktorzy kościoła zadbali o dobrą akustykę. W sezonie letnim odbywają się tu festiwale muzyczne "Musica sacra - musica profana". Zaraz za kościołem - frapująca sylwetka budynku z wieżą, udekorowaną attyką z "zębatym" krenelażem znanym z gotyckich zamków. To późnoklasycystyczny dwór z pocz. XIX w.
1270
Słomowo_Pałac w stylu Trianon.jpg.png
Słomowo - pałac. Jest to niemal idealna kopia wersalskiego pałacyku "Petit Trianon". Warto tu przyjechać wiosną, gdy przebiśniegi pokrywają całą okolicę przepięknym kobiercem. Niestety, tak dwór jak i sąsiadujące zabudowania - oficyna, rządówka i stare zabudowania folwarczne wraz z otaczającym parkiem - wymagają pilnej opieki konserwatorskiej.
1271
Słomowo-detal portalu w kościele_05.jpg.png
Słomowo. Wieś była w przeszłości własnością rodów: Mycielskich, Lipskich, Bojanowskich i Turniów. W 1813 r. pod Słomowem rozegrała się potyczka wojsk napoleońskich i carskich. Pośrednio upamiętnia ten fakt pomnik z orłem poświęcony polskim żołnierzom, który mijamy po lewej. Po chwili po prawej, na niewielkim wzniesieniu -neoklasyczny w formie kościółek Wniebowzięcia NMP z pocz. XX w. Zaprojektowany przez Stanisława Boreckiego jako kaplica pałacowa, od strony szosy prezentuje się mało okazale. Warto jednak podejść do niego od zachodu. Bogactwo rzeźbień portalu z serpentynu i pieczołowitość wykonania drzwi z lanego brązu mogą zaskoczyć. Zwłaszcza te ostatnie będą podobać się dzieciom - na sześciu polach filuterne aniołki tańczą i grają na różnych instrumentach. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewnianą figurkę MB z Dzieciątkiem oraz ozdobne, cynowe lustro z XVIII w. - są one wpisane do rejestru zabytków. Polichromia na stropie, przedstawiająca 36 scen z życia NMP, wykonana została w 1954 r.
1272
W bukowym lesie_02.jpg.png
Rezerwat przyrody "Buczyna". Utworzony w 1958 roku, chroni rozległe połacie buczyny (ok. 400 ha) na wschodniej granicy naturalnego występowania. Liczne morenowe wypiętrzenia i duża wilgotność sprzyjają także innym gatunkom drzew liściastych, wśród których wiele liczy ponad 100 lat: dębom, olszom, grabom i brzozom.
1273
W bukowym lesie_06.jpg.png
W bukowym lesie
Długość: 26 km

Czas przejazdu: ok. 3 h

Trasa wycieczki wiedzie przepięknymi lasami, w znacznej części bukowymi. Mocno pofałdowany teren - jak na Wielkopolskę - został uformowany przez cofający się lodowiec. Są to prawdziwe pustkowia - mamy dużą szansę spotkania więcej dzikich zwierząt niż ludzi. Miłośników historii i zabytków także nie spotka zawód, chociaż miejscowe ciekawostki znane są raczej koneserom wśród krajoznawców.

Wycieczkę rozpoczynamy na maleńkiej, jakby zapomnianej stacyjce kolejowej w Łopuchowie, leżącej na linii Poznań - Wągrowiec. O dawnych, lepszych czasach kolei w Polsce świadczy "porządny" murowany budynek stacji i brukowany podjazd. Niestety, dziś nie kupimy tu nawet biletu, a do wnętrza budynku nawet lepiej nie zaglądać.

(0,3 km) Łopuchowo Po prawej mijamy zapadającą się do wewnątrz ruinę pięknego kiedyś dworu z 1780 r. Parterowy, dziewięcioosiowy budynek, powstały z inicjatywy ówczesnych właścicieli wsi - Swiniarskich - wspiera się na ścianach o konstrukcji szachulcowej, wypełnionej w znacznej części materiałem nietrwałym tzw. plecionką. Lata zaniedbania zrobiły swoje - a szkoda, gdyż jest to jeden z najwspanialszych przykładów baroku wielkopolskiego. Tak czy inaczej warto przyjrzeć się nadal widocznym cechom architektonicznym, na który składają się: wysoki, łamany, czterospadowy dach polski, tzw. wystawka z trzema symetrycznie rozmieszczonymi oknami, szachulcowy fronton nad wejściem głównym oraz dwa lukary kryte dwuspadowymi daszkami. Nad całością dominuje wysoka wieża na planie kwadratu, powstała najprawdopodobniej w XIX w., gdy właścicielem dworu był Ksawery Chłapowski. Wschodnia część półokrągłego ryzalitu od strony ogrodu znajduje się w gruzach. Zdewastowany park pochłania nie tylko dawną część ogrodową, ale i cały budynek, tworząc upiorny klimat niczym z opowiadania "Zagłada domu Usherów" Edgara Allana Poe.

(3,6 km) Wojnowo Wieś z XIV-wiecznej fundacji arcybiskupa poznańskiego Jana Doliwy. Do końca XV w. była własnością rodu Nałęczów, później często zmieniała właścicieli. Największą atrakcją krajoznawczą jest tu bez wątpienia dworek w stylu neorenesansowym. Oficjalna nazwa - Willa Mon Repos - sugeruje jego rekreacyjne przeznaczenie (tłumaczenie dosłowne "mój odpoczynek"). Powstał w 1836 r. dla ówczesnego dyrektora spółki Bazar Poznański, Stanisława Pawelskiego. Piętrowy budynek na planie prostokąta został znacznie rozbudowany od strony południowej w XIX w. Ryzality w obu fasadach nakryte są dachem dwuspadowym. Całość - niemal idealna pod względem symetrii - zwieńczona jest wysoką wystawką dachową ze sztukaterią w formie łuku triumfalnego. Fronton ozdobiony jest herbem Ogończyk, należącym do Tadeusza Twardowskiego, właściciela dworku od 1906 r. Koncepcja Willi jako miejsca wypoczynku obejmuje nie tylko sam obiekt, ale także jego bezpośrednie otoczenie - uroczy park krajobrazowy z lipową aleją dojazdową. Obecnie w odremontowanym budynku mieści się prywatny hotel i siedziba stowarzyszenia "Villa Mon Repos 1836".

(5,0 km) Długa Goślina - patrz: opis zdjęcia

(9,5 km) Stary Łoskoń Przed nami - największy w Wielkopolsce obszar, porośnięty lasem bukowym. Pagórkowaty teren spływa licznymi strumykami, które w zagłębieniach terenu tworzą wesołe jeziorka. Napotkaną szosę ostrożnie przekraczamy i jedziemy dalej prosto, leśną drogą gruntową.

(15,0 km) Rezerwat przyrody "Buczyna" - patrz: opis zdjęcia

(19,0 km) Słomowo - patrz: opis zdjęcia

(25,0 km) Rożnowo Tutejszy, barokowy kościół św. Katarzyny z końca XVIII w. to jedno z najciekawszych miejsc tej wycieczki. Szczególną uwagę warto tu zwrócić na tablice pamiątkowe na zewnętrznych ścianach budynku. Jedna z nich, ufundowana w 1972 r., przypomina postać urodzonego w Rożnowie pułkownika husarskiego Mikołaja Skrzetuskiego, XVII-wiecznego uczestnika walk z Tatarami i Turkami. Ta autentyczna postać posłużyła Henrykowi Sienkiewiczowi jako pierwowzór bohatera swej "Trylogii"- Jana Skrzetuskiego.Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Wasza ocena: 3.4 (9 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.