BRAMA KRAKOWSKA - Kraków - Kamieniołom Liban, Kopiec Krakusa, Fort 33 Krakus

Dodano 30 września 2012 przez plik GPX
BRAMA KRAKOWSKA - Kraków - Kamieniołom Liban, Kopiec Krakusa, Fort 33 Krakus
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

14646
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

87018
SVI_0128
Trasa: wokół Kamieniołomu Liban,

Szlaki: bez szlaku,

Spokojna i miła wycieczka bez nadmiernego wysiłku.

Kamieniołom Liban wziął swoją nazwę od Bernarda Libana - współzałożyciela spółki "Liban & Ehrenpreis", która to w 1873 roku założyłą w tym miejscu wapiennik. W czasie II Wojny Światowej (w latach 1942-44) działał na terenie kamieniołomu ciężki obóz pracy dla Polaków. Po wojnie teren kamieniołomu był eksploatowany przemysłowo, w różny sposób, aż do lat 90-tych ubiegłego wieku.

Kopiec Krakusa, kopiec Kraka – usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19 100 m³.
Twórcy, czas powstania i przeznaczenie kopca Krakusa są nieznane. Prawdopodobnie powstał on najwcześniej ok. 500 lat p.n.e.

Fort 33 Krakus – fort należący do Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1854-1857. Znajdował się w pobliżu Kopca Krakusa. Styl fortu był zbliżony do stylu staroangielskiego. Fort 33 Krakus zburzono w 1954 roku, mury rozebrano. Zachowany jest zarys fos i wału.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.