Bory Lubuskie

Dodano 20 lipca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25766
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

138206
PAŁAC BRUHLA
PAŁAC BRUHLA
138207
PARK BRODZKI
PARK BRODZKI
139297
KOŚCIÓŁ PW. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Stanowi on najstarszą budowlę sakralną miasta. Najwcześniejsza wzmianka dokumentalna pochodzi z 1315 roku. W dokumencie tym jednakże mówi się o fundacji z 1289 roku.
W 1999r. w Lubsku zainicjowane zostaje nowe, artystyczne przedsięwzięcie. Jest nim Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej której Parafia jest współorganizatorem.
139298
RATUSZ MIEJSKI
Twórcą tej renesansowej budowli, wzniesionej w latach 1580 – 1582, jest włoski architekt Antonio Alberi. Ratusz założony na planie prostokąta, odznacza się szlachetną, właściwą renesansowi prostotą bryły o dwuspadowym dachu, ujętym z czterech stron wolutowymi szczytami i frontonami. Horyzontalne podziały finezyjnie wykrojonych falistych szczytów kontrastują ze wschodnią elewacją stojącego opodal kościoła o silnej artykulacji wertykalnej, tworząc jedyną swego rodzaju, niezwykle ekspresyjną grupę architektoniczną.
139299
ZAMEK KOTWICZÓW
Położony jest w północno – zachodnim rejonie miasta, użytkowany obecnie przez resort zdrowia. Czas powstania zamku, który wzniesiony został na miejscu wcześniejszego grodu, nie jest znany. Brak na ten temat przekazów źródłowych. Pierwsza udokumentowana wiadomość o zamku pochodzi dopiero z roku 1588 i wiąże się z nabyciem go przez rodzinę Kotwiczów, która władała nim i miastem do lat trzydziestych XVIII wieku. Kolejnym właścicielem był możny ród Bredelów. Wiadomym jest także, że zamek przebudowany został w końcu XVI wieku i ponownie około 1737 roku. Nie ulega wątpliwości, że zamek istniał już w średniowieczu. Istnienie gotyckich reliktów ujawnia analiza planu obecnego obiektu.
139300
DROGA DOJAZDOWA DO ZAMKU
DROGA DOJAZDOWA DO ZAMKU
139301
WIEŻA PACHOŁKÓW MIEJSKICH
To fragment dawnych średniowiecznych murów obronnych miasta tzw. Bramy Żarskiej. Pochodzi z XV wieku i zachowała się prawie bez zmian formy. Zbudowana jest z cegły, założona na planie koła i posiada siedem kondygnacji. Dnia 5 października 1350 roku z wieży tej strażnik zobaczył posłańca Margrabiego Brandenburskiego i Łużyckiego Ludwika Starszego, który przywiózł miastu przywilej zwalający na budowę młyna.
W 1834 roku do wieży przeniesiono z ratusza więzienie. Miasto otrzymało wówczas Sąd Miejski i Rejonowy. Prawdopodobnie powstałą w tym okresie nazwa Baszta (Wieża) Pachołków Miejskich.
139302
LUBSKO UL. M.REJA
LUBSKO UL. M.REJA
139303
OBWODNICA LUBSKA
OBWODNICA LUBSKA
139304
CHEŁM ŻARSKI
PRZYSTANEK LEŚNY
139305
POMNIK PRZYRODY
POMNIK PRZYRODY
SOSNA OPLECIONA DĘBEM
139306
NIEZWYKŁA SOSNA
SOSNA O NIESPOTYKANYM KSZTAŁCIE
139307
POCZĄTEK ŚCIEŻKI ROWEROWEJ
POCZĄTEK ŚCIEŻKI ROWEROWEJ
139314
RZEKA TYMNICA
RZEKA TYMNICA DOPŁYW LUBSZY
139315
PARKING LEŚNY
PARKING LEŚNY DKA ZAKOCHANYCH
Maksymą tego miejsca jest sentencja: „Niech to miejsce rozkwitnie miłością, miłością która pozostaje w naszych sercach, Na zawsze ….”.
139316
DSCF0389PARKING LEŚNY NA TRASIE
DSCF0389PARKING LEŚNY NA TRASIE LUBSKO BRODY
139320
BRAMA ZASIECKA
Brama miejska "Brama Zasiecka", ustawiona jest przy skrzyżowaniu drogi łączącej Zasieki (po stronie niemieckiej Forst) i Lubsko z drogą prowadzącej do centrum wsi.

CIEKAWOSTKA
W Brodach niegdyś znajdowały się trzy bramy wjazdowe do miasta, dziś jest jedna przy drodze do Forst. Brama Zasiecka powstała około XVIII wieku według projektu Knoffela, który także zaprojektował miasto (dziś wieś) na planie równoległoboku z zespołem pałacowo-parkowym, jako głównym elementem założenia.
139324
JEZIORY DOLNE RUINY KOŚCIOŁA
Jeziory Dolne - wieś położona nad jeziorem Brodzkim. W centrum miejscowości znajdują się ruiny barkowego kościoła poewangelicki z pierwszej połowy XVII wieku z klasycystyczną wieżą dobudowaną w 1818 roku od północnej strony. Budowla salowa, na planie prostokąta, murowana z kamienia i cegły, nakryta mansardowym dachem.
Aktualnie mocno zdewastowany kościół oraz przykościelny cmentarz nie przynoszą miejscowości chluby. Widok tym bardziej przykry, że kościół stoi w centralnym punkcie wioski. Przy sypiących się murach starego kościoła sterczą wiekowe, pordzewiałe, żelazne krzyże, które tkwią tam od ponad 130 lat!
139326
DROGA PRZEZ PARK BRODZKI
DROGA PRZEZ PARK BRODZKI
139328
POMOST NA JEZIORZE BRODZKIM
DROGA PRZEZ PARK BRODZKI
139332
POMNIK PRZYRODY
POMNIK PRZYRODY - DĄB ŚW. HUBERTA
139335
JEZIORY WYSOKIE OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ
W Jeziorach Wysokich znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Przy ośrodku rozpoczyna się i kończy ścieżka przyrodniczo-leśna. Ścieżka przebiega przez bogaty, stary las, który przed II wojną światową był parkiem spacerowym wchodzącym w skład założenia pałacowo-parkowego majątku rodziny Brülów. Z uwagi na dużą wartość przyrodniczą, las ten nie jest użytkowany gospodarczo, stanowi miejsce prac badawczych, rekreacji i przyrodniczych zajęć dydaktycznych. Dla najmłodszych dzieci i osób niepełnosprawnych można wybrać wersję spacerową (ok. 800 m). Każda wersja ścieżki zaczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Jeziorach Wysokich, gdzie można zwiedzić sale wystawowe (hodowla lasu, ochrona lasu, ochrona przyrody, użytkowanie lasu, kulturotwórcza rola lasu) oraz wspiąć się na taras widokowy murowanej wieży przeciwpożarowo-widokowej.
139337
PARK BRODZKI
PARK
139339
WIDOK Z WIEŻY
WIDOK Z WIEŻY
139343
DROGA DO OŚRODKA EDUKACJI
DROGA ROWEROWA JEZIORY WYSOKIE -BROŻEK
139346
„Kandelabry”
Powierzchniowy pomnik przyrody „Kandelabry”
139351
KANDELABRY
Powyginane w niezwykły sposób, jakby zastygłe w tańcu. Najprawdopodobniej to niemieccy leśnicy tak je ukształtowali, aby otrzymać materiał na gięte meble. Pomnik zajmuje powierzchnię 3,37 ha. Wiek sosen wynosi 84 lata.
139352
PARKING LEŚNY
PARKING LEŚNY KOŁO WSI MARIANKA
139353
MIEJSCE ODPOCZYNKU
ŁĄWECZKI NA TRASIE BROZY - BROŻEK
139354
FRAGMENT PAŁACU BRUHLA
FRAGMENT PAŁACU BRUHLA
139355
PARK BROSZKI OD STONY WĄWOZÓW
PARK BRODZKI OD STONY WĄWOZÓW
139356
DROGA DOJAZDOWA DO PAŁACU BRUHLA
DROGA DOJAZDOWA DO PAŁACU BRUHLA
139357
WJAZD DO BRODÓW
WJAZD DO BRODÓW
139358
ZERWANY MOST NA NYSIE ŁUZYCKIEJ
ZERWANY MOST NA NYSIE ŁUZYCKIE ŁĄCZĄCY ZASIEKI I FORST
139359
BROŻEK - FABRYKA AMUNICJI
BROŻEK - FABRYKA AMUNICJI
139360
BUNKRY
Tutejsze lasy kryją pozostałości niemieckiej fabryki amunicji Deutsche Sprengchemie GmbH z lat 30 XXw. Fabryka zachowana jest w stanie dobrym oczywiście zdemontowano maszyny, ale polecam ją wszystkim do eksploracji
139361
male37
139363
OBSZAR NATURA 2000
UROCZYSKA BORÓW ZASIECKICH
TRASA LUBSKO BROŻEK – BORY LUBUSKIE
ETAP I LUBSKO
Zwiedzanie Lubska – 4 atrakcje 1.Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 2.Ratusz, 3.Zamek Kotowiczów, 4.Baszty Pachołków Miejskich
ETAP II TRASA DO CHEŁMU ŻARSKIEGO
Wyjeżdżamy z miasta ulicą Mikołaja Reja,i Przemysłową. Droga ta wyprowadza nas po około 3,2km na obwodnicę. Kierujemy się zgodnie z znakami drogowymi w stronę Gubina. Dojeżdżamy do ścieżki rowerowej i kierujemy się do Chełmu Żarskiego na przystanek leśny.
ETAP III DROGA DO BRODÓW ŻARSKICH Ruszamy z przystanku leśnego w Chełmie Żarskim. Jedziemy ścieżką 2 km. Kolejny przystanek można o ile jest taka potrzeba zorganizować sobie za jakieś 4 km na leśnym parkingu. Po wyjechaniu z parkingu jedziemy trasą Lubsko – Zasieki - Gubin. (drogi 289 – 286) Kierując się w stronę kolejnych atrakcji napotykamy nowo powstały przystanek leśny – tym razem dla zakochanych. Ruszamy dalej. Jedziemy cały czas ścieżką rowerową. W Brodach pojawiamy się po około 15 km jazdy od miejsca startu.
ETAP IV BRODY ŻARSKIE I JEZIORY WYSOKIE
Po wjechaniu do miejscowości Brody zwiedzamy Bramę Zasieką a następnie Pałacu Brühla. Z mizernych resztek rzeźb trudno sobie wyobrazić ówczesną galerię rzeźb parkowych.Warte w tym miejscu dodać, że boczne oficyny wykorzystywane są, jako restauracja i hotel. Można, więc zrobić tu sobie przystanek regeneracyjny. Samego pałacu nie można zwiedzać, odbudowano jedynie stajnie i obie oficyny w których mieszczą się hotel, restauracja i sala konferencyjno-bankietowa.Pod koniec czerwca 2013r. zatwierdzone zostały plany i ruszyła ponownie naprawa dachu. Wyruszamy dalej, bocznym przejściem po prawej stronie pałacu przedostajemy się do zabytkowego parku który ma powierzchnię 92,69 ha. Kierujemy się prosto do jeziora Brodzkiego. Po prawej stronie, mijamy okazałe platany, buk płaczący. Zielony szlak w parku - trasa rowerowa pokrywa się ze ścieżką nordic walking. Gruntowa ubita aleja wyprowadza nas na asfaltową szosę w miejscowości Jeziory Dolne. ( przez park jedziemy 2,3 km ) Wjeżdżamy do wsi i oglądamy ruiny barokowego kościoła poewangelickiego- objeżdżamy go, aby za muru i zarośli obejrzeć jego pozostałości. Wracamy na asfaltową drogę, przejeżdżamy łącznie od kościółka 1,3km w stronę wsi Suchodół. Na łuku drogi wracamy do parku i objeżdżamy drugą części jeziora. Skręcamy w lewo i trafiamy jak poprzednio na zielony szlak rowerowo –pieszy.Po przejechaniu 1,1 km docieramy do pomostu na jeziorze Brodzkim. Kontynuujemy wycieczkę – po 400m docieram do leśnego punktu informacyjnego zlokalizowanego przy pomniku przyrody tj. Dąb św. Huberta. Następnie kierujemy się do Ośrodek Edukacji Przyrodniczo- Leśnej – w Jeziorach Wysokich.Docieramy do 40 metrowej wieży widokowej ze szczytu, której możemy podziwiać panoramę okolicy.
ETAP V DROGA DO ZASIEK, POWIERZCHNIOWY POMNIK PRZYRODY KANDELABRY ZERWANY MOST I ZWIEDZANIE FABRYKI AMUNICJI WE WSI BROŻEK - Po krótkiej przewie, wyruszamy dalej wracamy na ścieżkę rowerową i jedziemy w kierunku Zasiek. Po drodze mijamy kilka miejsc postojowych składających się z ławeczek oraz miejscowość Marianka. Ścieżka oznaczona jest, jako czerwony szlak rowerowy i w całości biegnie koło lasów. Po drodze od strony ścieżki napotykamy na parking leśny oraz kamienny pomnik upamiętniający miejsce wielkiego pożaru 1982r gdzie spłonęło 1162h lasów. Po lewej stronie drogi znajduje się droga tzw. ”żwirówka” którą dojeżdżamy do Powierzchniowego pomnika przyrody KANDELABRY. TO TRZEBA ZOBACZYĆ NIESAMOWITE
Przed wjazdem do Zasiek po lewej stronie znajduje się pomnik ofiar żołnierzy I wojny światowej. Jedziemy prosto, aż do ronda – wybieramy drugi zjazd, aby obejrzeć pozostałości po moście na Nysie Łużyckiej łączącym dawniej Forst i Zasieki. Przez Zasieki docieramy do Brożka. W centralnej części znajdują się tablice informacyjne oraz budka wartownicza. Po przejechaniu 700m skręcamy w lewo, do lasu drogą betonową, gdzie po około 1,5 km zaczynają pojawić się pierwsze bunkry. Tutejsze lasy kryją pozostałości niemieckiej fabryki amunicji Deutsche Sprengchemie GmbH z lat 30 XXw. Docieramy do paintball Gotcha. Tu kończymy naszą trasę w pierwszą stronę,
Trasa powrotna już bez zwiedzania i przystanków zajmuje na 1 godzinę i 33 minuty, pokonujemy 31 km jadąc ze średnią prędkością 20km/h.
Ostatni odcinek między Chełmem Żarski a Lubskiem przejeżdżamy koło Jeziora Chełmskiego i dojeżdżamy do miasta mało zatłoczonymi uliczkami.
Łączna długość trasy 70km;Łączy czas wycieczki 8odzin i 25 minut
Rodzaj nawierzchni – droga miejska, asfaltowa ścieżka rowerowa, droga na bunkry betonowa, bruk, aleje parkowe – gruntowe

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
24 lipca 2013 boulinek11 napisał:
Genialny opis rejonu, jak i trasy. Wiecej takich!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.