Borówkowa na deser.

Dodano 25 listopada 2012 przez Garmin
Borówkowa na deser.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

15933
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 28,4 km
 • Czas trwania: 5 h 57 min
 • Średnia prędkość: 4,76 km/h
 • Przewyższenie: 611,54 m
 • Suma podejść: 905,36 m
 • Suma zejść: 909,47 m
 • Data: 25 listopada 2012
 • Lokalizacja: Lutynia
92674
LAP001
LAP001
92675
Na Wysokim Kamenu 1
92676
potok w dolinie Hlubovy Dul
92677
Przełecz Ląecka pop południu
92678
Rano na Przełeęczy Lądeckiej
92679
pancerne budki dla ptaków
92680
Na Wysokim Kamenu
92681
na szczycie Góry Borówkowej
92682
jabłuszka jeszcze nie opadły
92683
a tu już prawdziwy szpital psychaitaryczny dawnej domek mysliwski Orańskiej
92684
a to doktor.....po prawej oczywiście
92685
Kapliczka w Horni Hostice
92686
Kościół Wniebowzięcia NMP
92687
ródełko przy Wysokim Kamenu
92688
wnerzte kliniki
92689
Zegar Słoneczny na kaplicy
92690
zejscie z Safarovej Skały
92691
wnętrze kościoła Wniebowzięcia NMP
92692
Widok z Wysokiego Kamena
92693
ródełko przy Wysokim Kamenu88
92694
Widok z Safarovej Skały w oddali wieża na Borówkowej
92695
Wejsci na Wysoki Kamen
92696
W kierunku Vysokiego Kamena
92697
tu się produkuje opłatki
92698
to chyba poczekalnia
92699
to chyba jakieś prace z terapii zajęciowej
92700
tajemnicza klinika
Opady deszczu dziś nie były przewidywane, to wystarczający powód aby spakować plecak i ruszyć przed siebie . Dziś całkiem blisko. Rychlebskie Góry. Auto zostawiam na parkingu przy Przełęczy Lądeckiej. O tej godzinie jest tu pusto , ale za parę godzin zaroi się od turystów , którzy stad rozpoczną spacer na Górę Borówkową.
Ja ruszam w kierunku Borówkowej ale na rozdrożu Nad Travną kieruję się w stronę Wysokiego Kamena. Po godzinie 9 odnajduję Wysoki Kamen /691 m npm/. To skalne wzniesienie znajduje się w okolicach wsi Horni Hostice, będącej czeskim odpowiednikiem podpaczkowskiej wsi Gościce. Roztacza się z niego przepiękna panorama Gór Rychlebskich oraz Przedgórza Paczkowskiego. Dziś jest tu pusto i spokojnie, ale widać ,że szlak jest często odwiedzany.
Teraz schodzę w dół / żółty szlak/ w kierunku wsi Horne Hostice . Mijam zabytkową kapliczkę , a zaraz za nią moją uwagę przykuwa budynek dawnej remizy strażackiej.
Ręcznie sporządzona tabliczka informuje , że to ambulatorium psychiatryczne. Cały budynek pomalowany jaskrawymi farbami , wewnątrz przyczepa kempingowa. Robię kilka fotek , a w tym czasie z budynku wychodzi mężczyzna . Od progu woła do mnie „ ja sem wariat „….no dobra. Zaczynamy rozmawiać . Proponuję mi dialog w języku angielskim albo nienieckim…..dogadujemy się po czesku. Wspólne zdjęcie …i ruszam dalej….i tak myślę ,że fajnych wariatów tam mają….
Z Hornych Hostic do Bily Voda kilka kilometrów muszę przejść drogą asfaltową.
W miejscowości Bila Voda wstępuję na chwilę do kościoła , akurat kończy się msza . Jak na niedziele południe , wiernych chyba niewielu. Przygraniczna Bila Voda leżąca na wysokości 305 m n.p.m. stała się popularną miejscowością za sprawą królewny Marianny Orańskiej (1810 – 1883), jednej z najbardziej niekonwencjonalnych kobiet XIX – wiecznej Europy, ze względu na działalność filantropijną i charytatywną zwanej „Dobrą Panią''. W tym regionie od imienia Marianny pochodzą nazwy : pałac królewny Marianny Orańskiej, droga Marianny, źródło Marianny, Biała, Różowa i Zielona Marianna (nazwy lokalnych złóż marmuru) i Mariańskie Skały. A dwór rycerski, zamek Bila Voda przez wiele lat był dla Marianny Orańskiej oazą spokoju.

Teraz droga pnie się powoli w górę. Mijam faktyczny Szpital Psychiatryczny , dawniej Domek Myśliwski Marii Orańskiej. Hlubovym Dulem , wzdłuż potoku poruszam się w kierunku Safarovej Skały. Podobno była to ulubiona ścieżka spacerowa M. Orańskiej.
Safarova Skała o wysokości 35 m, wyrzeźbiona w granitognejsach przez procesy mrozowe w czasie ostatniego zlodowacenia, wznosząca się nad doliną Bileho potoku w Górach Rychlebskich. Miejsce to stanowi dobry punkt widokowy,
Tearz niejako na deser pozostaje mi wejście na Górę Borówkową. Wieżą na szczycie jak zwykle czynna, otwarty także mały bufet. Tutaj też spotykam kilka osób , jak na tak ładny dzień ruch niewielki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Góry Bardzkie i okolice
Góry Bardzkie i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na...

Wasza ocena: 5.0 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
3 stycznia 2013 boulinek11 napisał:
faktycznie przyjemna trasa.
ewka18
26 listopada 2012 ewka18 napisał:
A listopad wciąż łaskawy na takie wypady....przyjemna trasa.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.