Bochnia - Dębno - Bochnia

Dodano 9 stycznia 2023 przez rysowanie
Bochnia - Dębno - Bochnia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284673
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 77,0 km
  • Przewyższenie: 199,6 m
  • Suma podejść: 672,88 m
  • Suma zejść: 671,94 m
  • Data: 16 października 2017
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Bochnia
1565862
dwór Baltazińskich w Jasieniu
dwór zbudowany został w ostatnim dwudziestoleciu XIX w. za sprawą ówczesnych właścicieli tutejszego majątku - Baltazińskich. Obecny wygląd dworu jak i jego bezpośredniego otoczenia różni się dość znacznie od ich stanu pierwotnego. Jest to wynik przeprowadzonej w drugiej połowie ubiegłego wieku częściowej jego przebudowy, a nawet rozbudowy dla potrzeb mieszczącego się w nim Domu Dziecka oraz wycięcia znacznej części parkowego drzewostanu.
1565863
kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu
Zbudowany w 1436 r. kościół jest budowlą gotycki o murach z łamanego i ciosanego karpackiego piaskowca podpartych w narożach masywnymi szkarpami uskokowymi. O jego piętnastowiecznym pochodzeniu zaświadczają nie tylko grube mury, szkarpy i ostrołukowe zamknięcia otworów okiennych, ale także mocno zaostrzony łuk tęczy rozpięty pomiędzy nawą a prezbiterium, ozdobiony herbem Leliwa oraz odkryte niedawno i odrestaurowane relikty późnogotyckiej polichromii ściennych o motywach roślinnych. Po zachodniej stronie kościoła wznosi się wolnostojąca murowana dzwonnica. Zbudowana zapewne w drugiej połowie XIX w., ma formę arkady do zawieszania dzwonów.
1565864
Pałac Goetzów w Okocimiu
Pałac wzniesiony został w 1898 r. przez Jana Albina Goetza Okocimskiego , przemysłowca, króla piwa, twórcę potęgi browaru w Okocimiu, filantropa i mecenasa sztuki.
Składa się z dwóch piętrowych skrzydeł bocznych połączonych galeriami z korpusem głównym. Wokół pałacu rozpościera się 14-hektarowy park w stylu angielskim.
1565865
dwór w Okocimiu Górnym
Dwór został wzniesiony prawdopodobnie około 1820 roku w stylu klasycystycznym. Jest to budowla parterowa, drewniana o konstrukcji zrębowej, symetryczna, na planie prostokąta, posadowiona na kamienno-ceglanej podmurówce. Dach jest czterospadowy, gontowy a ściany pokryto tynkiem i ozdobiono w narożnikach boniowaniem. Do elewacji tylnej dobudowano nieco później ( około 1900 roku) skrzydło, nadając planowi dworku kształt litery T. Elewację główna ozdobiona jest gankiem z dwiema kolumnami i trójkątnym szczytem. Po wojnie dworek użytkowała Akademia Rolnicza z Krakowa a później PGR w Okocimiu Górnym. Mimo prób sprzedaży walącego się budynku na dzień dzisiejszy nie znalazł się chętny.
1565866
kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu
Kościół w Okocimiu został zbudowany w latach 1884–1885 z fundacji Jana Goetza-Okocimskiego. Jest to kościół neogotycki, murowany z kamiennych ciosów, nieotynkowany, jednonawowy, czteroprzęsłowy z krótkim prezbiterium. Wyposażenie wnętrza pochodzi z okresu jego budowy i składa się nie m.in. cztery ołtarze neogotyckie z rzeźbioną grupą Trójcy Świętej w ołtarzu głównym, ambona neogotycka, wsparta na kolumnie. W świątyni znajdują się także epitafia: Jana Ewangelisty Goetza-Okocimskiego oraz Jana Albina Goetza II.
1565867
kościół pw. św. Anny na Bocheńcu
Kościółek został zbudowany na wzgórzu Bocheniec, na terenie dawnego grodziska przed 1596 r. Na początku kościółek miał formę kapliczki, stanowiącej zaledwie prezbiterium obecnego kościoła. Jakiś czas później dobudowano do niej od zachodu obszerny przedsionek, przekształcony pomiędzy 1732 r. a 1740 r. w nawę. Tak uformowany kościół przebudowany został raz jeszcze w latach 1852-1854 po czym w 1954 r. został konsekrowany . Styl kościoła św. Anny stanowi trochę taką mieszaninę baroku i gotyku. Do gotyku nawiązuje wygląd zewnętrzny, zaś wnętrze do baroku. Z zewnątrz kościół otoczony jest murem, który w połączeniu ze stosunkowo małymi rozmiarami budynku utrudnia ogarnięcie go w całości wzrokiem.
1565868
kościół pw. św. Andrzeja w Porąbce Uszewskiej
Zbudowany w latach 1914-18 kościół, jest jednym z najwybitniejszych dzieł Jana Sas – Zubrzyckiego Jest to budynek neogotycki, trzynawowy, pseudohalowy, murowany z cegły z użyciem kamienia i betonu. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie, po bokach z przybudówkami: od wschodu z występującą wieżyczką schodową, od zachodu zamkniętą trójbocznie kaplicą. Od frontu znajduje się wieża o rzucie kwadratu, ujęta po bokach dwiema symetrycznymi przybudówkami. Posiada dachy siodłowe i pulpitowe. Na skrzyżowaniu nawy i ramion transeptu zbudowano wieżyczkę na sygnaturkę z latarnią. Hełm wieży jest ostrosłupowy, flankowany narożnymi wieżyczkami.
1565869
Grota Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
zbudowana w latach 1900 - 1904 Grota Matki Bożej z Lourdes jest repliką słynnego miejsca kultu we Francji. Położona na wzniesieniu, jest miejscem odprawiania nabożeństw maryjnych i innych uroczystości religijnych. Co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, oferując im poza przeżyciami religijnymi także wrażenia estetyczne. Wzniesienie jest starannie zagospodarowane. Znajduje się tu pomnik ks. Jana Pałki ( ur. 1870 r. - zm. 1939 t.), inicjatora budowy Groty.
1565870
kościół pw. św. Małgorzaty w Dębnie
Wzniesiony w latach 1470-1504 kościół św. Małgorzaty w Dębnie należy do najokazalszych gotyckich świątyń w diecezji tarnowskiej. Do XVII w. kościół pozostawał pod wezwaniem św. Trójcy. W 1789 r. zbudowano drewnianą, nadwieszaną izbicę. W latach 1899-1903 kościół został gruntownie odnowiony, wymieniono wówczas stropy nawy, dodano nowe szczyty, wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę i dobudowano przedsionek zakrystii. Jest to kościół murowany z kamienia, jednonawowy, z prezbiterium dwuprzęsłowym zamkniętym ścianą prostą, przy którym od północy zakrystia.
1565871
zamek w Dębnie
Wielkopańska rezydencja uchodzi za perłę polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Do dziś przetrwał w niemal niezmienionym w stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz duża część efektownego wystroju architektonicznego. Uwagę zwracają, gotyckie, renesansowe i barokowe portale. Wzniesiony został w latach 1470-1480.
1565872
dwór w Wokowicach
Według miejscowej tradycji zbudowany w końcu XIX w. dwór miał stanąć w na sklepionych piwnicach drewnianego dworu z końca XVIII czy też z początków XIX w. W obecnym swym kształcie wokowicki dwór to budynek murowany, parterowy, założony na planie wydłużonego prostokąta, dwutraktowy, podpiwniczony. Od frontu na osi centralnej murowany trójosiowy ganek, obecnie przeszklony, z umieszczonymi bocznie schodami, zabezpieczonymi kamienna balustradą. Dwór stanowi własność prywatną i pełni funkcje mieszkalne.
1565873
Bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie
W latach 1911-14, do gotyckiego kościoła dobudowano od północy znacznie większy neogotycki kościół według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. "Długoszowy" kościół nie uległ wtedy większym przekształceniom i został wkomponowany w nową świątynię jako jej południowa nawa. Nowy kościół pw. św. Szczepana został wybudowany w stylu neogotyckim, murowany, nietynkowany. Wieża jest pięciokondygnacyjna, strzelista, z dwoma dzwonami. Z zewnątrz budowla ozdobiona jest elementami architektury neogotyckiej i eklektycznej.
• Od południa i wschodu zachowane zostało gotyckie ogrodzenie, nadmurowane w epoce baroku z bramką, schodami i posągami świętych z XVIII wieku (św. Wojciecha i św. Stanisława).
1565874
Kaplica Narodzenia św. Stanisława w Szczepanowie
W 1861 w miejscu dębu, pod którym według tradycji urodził się św. Stanisław, wybudowana została murowana kaplica neogotycką. Powstała ona w miejscu kaplicy drewnianej, pochodzącej z 1596 r., która uległa zniszczeniu w 1780. Budowla z 1861 r. jest prostokątna, trójbocznie zamknięta, przykryta dachem siodłowym, na którym znajduje się wieżyczka z sygnaturką.
1565875
kościół św. Stanisława w Szczepanowie
kościół fundacji Stanisława Lubomirskiego z drugiej połowy XVIII w. o późnobarokowym wyposażeniu, otoczony założonym najpóźniej w początkach XIX w. cmentarzem parafialnym, z którym sąsiaduje niewielki cmentarzyk żołnierski z czasów pierwszej wojny światowej. Kościół ten to budowla w stylu klasycystycznym, z cegły, otynkowana, jednonawowa, posiadające prostokątne prezbiterium, zakrystię i chór a ściany, mające ramowy podział wieńczy gzyms.
1565876
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Okulicach
Obecny neobarokowy kościół pw. zbudowano w latach 1949–1959 na miejscu trzech wcześniejszych. W świątyni znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na lipowych deskach. Jest on kopią pierwotnego obrazu jasnogórskiego, a koronowano go w 1962 roku. W rogu placu kościelnego stoi drewniana dzwonnica z izbicą pochodzącą z 1837 r.
1565877
kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gawłowie
Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie z 1806 r. został zbudowany jako zbór ewangelicki. Jest to świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Dwukondygnacyjna wieża ma konstrukcję słupową i nakryta jest dachem namiotowym. Jednonawowe wnętrze świątyni kryte jest stropem płaskim. Barokowe wyposażenie powstało w prowincjonalnych warsztatach snycerskich.
Do kościoła przylega cmentarz ewangelicki.
1565878
kościół pw. św. Joachima w Krzyżanowicach
Kościół św. Joachima w Krzyżanowicach powstał prawdopodobnie w 1746 r. (wg niektórych źródeł w 1699 r.). Został zbudowany w Bochni”,” a do Krzyżanowic przeniesiono go w 1794 r. (parafia powstała tu już na początku XIV w.). Przy kościele stoi XVIII - wieczna drewniana dzwonnica.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 16 października 2017 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Podczas tej wycieczki w moim zainteresowaniu znalazły się okolice Brzeska przy czym samo Brzesko zostało potratowane bardzo marginalnie i żaden z wytypowanych do zobaczenia obiektów nie znajdował się w tym mieście. Obiekty te znajdowały się na terenie generalnie płaskim, jedyne poważniejsze wzniesienia to prowadziły do Okocimia Górnego i na Wzgórze Bocheniec. Szczególnie to drugie dało się we znaki. Większość z obejrzanych obiektów były obiektami sakralnymi, tradycyjnie w dobrym stanie. Objektów świeckich było zdecydowanie mniej i generalnie też były w dobrym stanie. Wyjątek stanowił dwór w Okocimiu Górny. W 2017 r. był już w stanie daleko posuniętej ruiny więc mam obawy czy zdołał przetrwać do obecnych czasów.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta