Bary i kawiarnie Starego Miasta (trasa na dzień i na wieczór)

Dodano 21 czerwca 2011 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

3866
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Inne
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.5
 • Dystans: 2,0 km
 • Przewyższenie: 7,58 m
 • Suma podejść: 9,99 m
 • Suma zejść: 12,57 m
 • Data: 21 czerwca 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
14960
Jama Michalika
(ul. Floriańska 45). To dawna Cukiernia Lwowska założona w 1895 r., którą ze względu na brak okien nazywano Jamą, a od nazwiska właściciela Jamą Michalika. Tutaj spotykała się artystyczna bohema Krakowa z przełomu wieków XIX i XX – artyści z pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych, literaci, dziennikarze. W Jamie Michalika od 1905 r. występował pierwszy w Polsce słynny kabaret literacki „Zielony Balonik” założony przez grupę krakowskich poetów, pisarzy i plastyków. Charakterystyczny dla początków kabaretu był brak wcześniej ustalonego programu – każdy miał tu prawo wystąpić przed publicznością z tekstem czy piosenką. Autorami tekstów byli m.in. pisarz i poeta Tadeusz Boy-Żeleński, jeden z twórców krakowskiej bohemy artystycznej Młodej Polski a także aktor i reżyser Juliusz Osterwa. Najbardziej znanym konferansjerem był Jan Kisielewski, dramatopisarz i krytyk teatralny. Do dzisiaj zachowało się oryginalne wyposażenie wnętrza – meble z zieloną tapicerką, drzwi, lustra, lampy i witraże. Kawiarnię zdobią także oryginale rysunki, karykatury, lalki z szopki krakowskiej pamiętające czasy „Zielonego Balonika”.
14961
Pauza Klub
Klub ulubiony przez studentów, zwłaszcza z ASP mieści się na pierwszym piętrze stylowej XIX wiecznej kamienicy. Jest to także galeria prezentująca ciekawe wystawy fotografii. Druga część knajpki mieści się w podziemiach, gdzie organizowane są pokazy multimedialne i imprezy muzyczne.
14962
Cafe Camelot i Kabaret Loch Camelot
Cafe Camelot i Kabaret Loch Camelot (ul. św. Tomasza 17), http://www.lochcamelot.art.pl
14963
Dym
Dym, ul. Tomasza 13
14964
Bar kawowy Rio
ul. św. Jana 2
14965
Piękny Pies
ul. Sławkowska 6A/1
14966
Bomba
Plac Szczepański 2/1
14967
Bunkier Cafe
14968
Chimera
14969
Piwnica pod Baranami
14970
Vis à Vis
14971
Nowa Prowincja
14972
Cieplarnia
14973
Trambar
14974
Pierwszy lokal na Stolarskiej po lewej stronie idąc od Małego Rynku
14975
Albo-Tak
14976
Magia Cafe
14977
Łubu Dubu
Klimat Krakowa warto poczuć zwiedzając słynne kawiarnie i bary, miejsca spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych, zwane przez miejscowych – lokalami albo po prostu knajpami. Szlak poprowadzi nas przez najpopularniejsze knajpki Starego Miasta, najchętniej odwiedzane przez krakowian, gdzie poczuć można puls i duszę artystyczną miasta. Na szlaku umieściliśmy również miejsca, w których niegdyś przesiadywała krakowska cyganeria począwszy od czasów Młodej Polski po szare lata PRLu – należą do nich m.in. Jama Michalikowa, Krzysztofory, Piwnica pod Baranami. Prowadzić nas będą słowa hymnu poetów i artystów dwudziestolecia międzywojennego napisanego przez Kazimierza Przerwę Tetmajera pt. „Evviva l'arte” - niech żyje sztuka!:

My artyści,
My, którym często na chleb braknie suchy,
my, do jesiennych tak podobni liści,
i tak wykrzykniem: gdy wszystko nic warte,
„Evviva l'arte”

(trasę opracowała Dominika Zaręba)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0