Barlinek v.3 plan

Dodano 6 czerwca 2020 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

175205
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 61,8 km
 • Przewyższenie: 80,38 m
 • Suma podejść: 296,05 m
 • Suma zejść: 297,88 m
 • Lokalizacja:
995862
Rezerwat Skalisty Jar Libberta
Jar, zwany wcześniej Wąwozem Trzech Skałek został zbadany i opisany już w latach trzydziestych przez niemieckiego botanika z Lipian. Rezerwat jest unikalnym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego. Wąwóz ciągnie się przez 700 metrów. W leśnym otoczeniu można znaleźć bardzo rzadko spotykane w tej części Polski piaskowo-wapienne skałki i głazy narzutowe. Kolumnowe zlepieńce sięgają nawet 4 metrów wysokości.
995933
Dwór ryglowy w Niepołcku
Dwór w Niepołcku został wybudowany w technice ryglowej w XVIII wieku i dotrwał do II wojny światowej. Mimo fatalnego stanu został odratowany przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ OCHRONY DZIEDZICTWA „MŁYN PAPIERNIA” . W trakcie restauracji przeprowadzono prace konserwatorskie, które ujawniły ślady wcześniejszych budowli w miejscu budowy dworu, prawdopodobnie mniejszych dworów rycerskich.
995941
Młyn Papiernia
Znajdujący się dziś na rogatkach Barlinka (ul. św. Bonifacego 37/38) obiekt, na początku XVIII w. był manufakturą produkującą papier. Jej budowę rozpoczął w 1733 r. przybyły z Berlina Eliasz Meisner. Przez 94 lata papiernia należała do członków jego rodziny, a wyroby tamtejsze słynęły nie tylko w Brandenburgii, ale nawet w Szwecji. (akapit) Kolejny właściciel wprowadził najpierw maszynę parową, a w końcu całkowicie zmechanizował produkcję. Mimo to, w 1867 r. papiernię zamknięto
995942
53 równoleżnik
995943
Park Laskera
Emanuel Lasker (1868-1941) - niemiecki matematyk, filozof, brydżysta i szachista pochodzenia żydowskiego (zmarł w Nowym Jorku). Mistrz świata w szachach (1894) utrzymujący ten tytuł najdłużej w historii (27 lat). Nazywano go królem szachów. Przyszedł na świat w Barlinku, a pamięć o nim jest w mieście pielęgnowana. W 60-tą rocznicę jego śmierci na domu, w którym mieszkał (Chmielna 7) umieszczono stosowną tablicę, w miejscowym muzeum prezentowana jest ekspozycja poświęcona Laskerowi.
995944
głaz nad jeziorem Okunie
Idąc leśnym, szerokim duktem wzdłuż prawego brzegu jeziora, mijamy skupisko okazałych dębów. To „Warcisław i jego przyjaciele”. Wprawdzie Warcisław trudy życia ma już za sobą, ale ponadczterometrowi (w obwodzie) przyjaciele trwają na posterunku. Strzegą znajdującego się nieco dalej pamiątkowego głazu. Inskrypcja na nim głosi, że w lipcu 1904 r. utonęli w jeziorze „Generalmajor Zoch i jego wierny ordynans Zawadzki”…
995945
stary cmentarz ewangelicki
995962
zamek myśliwski
W latach 1602-40 Adam von Schwartzenberg wybudował tu zamek myśliwski, wyjątkowo chętnie odwiedzany przez margrabiów brandenburskich. Jego ówczesny wygląd utrwalony został na rycinie Meriana w słynnej „Topografii elektoratu Brandenburgii”. Już wtedy posiadał trzy cylindryczne baszty. Prawdopodobnie zamek sporo ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48), a w czasie kolejnej z wojen – siedmioletniej (1756-63) uległ dalszej dewastacji. Jakoś jednak udało mu się dotrwać do XIX w., kiedy urządzono w nim… gorzelnię. Właściciele już w połowie XVIII w. przeprowadzili się do zbudowanego w pobliżu barokowego dworu.
995963
dwór XVIIIw
Barokowy dwór z pięknym mansardowym dachem powstał ok. 1755 r. Umieszczoną w tympanonie datę budowy można jeszcze odczytać, ale widoczny wcześniej monogram „JR” pozostał już jedynie we wspomnieniach i na starych fotografiach.

Dwór remontowano i rozbudowano na początku XX w. Po wojnie był siedzibą PGR. Wnętrza zostały wtórnie przerobione, jednak w niektórych zachowały się jeszcze oryginalne, marmurowe kominki.

Spora część budynku jest podpiwniczona. Jedna z prowadzących do piwnicy klatek schodowych ma ciekawą formę. Podobno miała jakiś związek z odbywającymi się we dworze ceremoniami masońskimi, ale to tylko niepotwierdzona wieść gminna. Dowodów na istnienie tu loży masońskiej nie ma żadnych.

W otoczeniu dworu rosną wspaniałe okazy pomnikowych drzew – jest pokaźny kasztan biały, lipa zwana „Brzęczadłem” i dąb szypułkowy nazywany „Chochołem”. Zaniedbany park przypałacowy, podobnie jak sam dwór wpisany jest do rejestru zabytków.
995982
Fontanna Gęsiarka
Centrum barlineckiego rynku zdobi urokliwa fontanna, na cokole której znajduje się posąg dziewczyny broniącej się przed atakiem gąsiora. Fontanna stoi w miejscu dawnego ratusza miejskiego, który doszczętnie spłonął w 1852 roku. Od zwieńczającego ją posągu jest popularnie nazywana Gęsiarką.

Rzeźbę tę podarowali miastu w 1912 roku dwaj mieszkańcy Barlinka, którzy dorobili się w Niemczech znacznego majątku, zaś autorem jej jest monachijski artysta Knut Ackerman (lub Knut Akberg, jak podają inne źródła). Malowniczy wodotrysk to ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Gęsiarka stała się symbolem Barlinka, zaś postać dziewczyny wiązana jest z miejscową legendą o pasterce niesprawiedliwie skazanej na śmierć za rzekome uprawianie czarów. Ocaliły ją gęsi, które nadleciały tuż przed egzekucją i uniosły dziewczę na swych skrzydłach.
Projekt trasy Barlinek
Miejscowości na trasie: Równo, Niepołcko, Okunie, Karsko

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0