Bajkowy Szlak Utopca Brenna Centrum - dolina Hołcyna – Grabowa – Brenna Leśnica

Dodano 4 sierpnia 2013 przez rysowanie
Bajkowy Szlak Utopca Brenna Centrum - dolina Hołcyna – Grabowa – Brenna Leśnica
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

26860
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.1
  • Dystans: 7,9 km
  • Przewyższenie: 347,05 m
  • Suma podejść: 348,43 m
  • Suma zejść: 221,78 m
  • Data: 4 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Brenna
142778
Punkt widokowy
Punkt widokowy
142779
Przystań wodna Hołcyna
Przystań wodna „Hołcyna”
Przystań położona jest w urokliwej dolinie Hołcyny otoczonej pasmem Starego Gronia i Kotarza. Pozwala aktywnie spędzić czas pływając na kajakach i rowerkach wodnych. Przystań powstała w 1962r. i pełni również funkcję przeciwpowodziową. Długość zapory wynosi 80 m a powierzchnia lustra wody to około 300m2.
Brenna, Hołcyna, tel. 504 134 173
142780
Park Turystyki
Aktywny wypoczynek i pozytywne emocje z pewnością zapewnią atrakcje znajdujące się na terenie Parku Turystyki w Brennej Centrum, gdzie można skorzystać z różnego rodzaju obiektów sportowych, tj. dwóch boisk wielofunkcyjnych, boiska do piłki plażowej, pola do minigolfa, zimą przekształcanego w lodowisko. Na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego. Wśród zieleni usytuowany jest plac zabaw, gdzie maluchy mogą się wyszaleć na huśtawkach, bujakach czy drewnianej wieży ze zjeżdżalnią. Pobyt w Parku uatrakcyjniają odbywające się na amfiteatrze liczne imprezy kulturalne i sportowe.
Brenna, ul. Malinowa 2b, tel. 33 4740 601
142781
Informacja Turystyczna
Informacja Turystyczna
142782
Kozia Zagroda
Miłośników regionalnej kuchni oraz tradycyjnych wnętrz z pewnością zachwyci karczma Kozia Zagroda będąca repliką drewnianej chałupy z 1928r. W Zagrodzie można skosztować potraw tradycyjnej beskidzkiej kuchni, posmakować francka, jagnięciny i oryginalnej kwaśnicy. Uraczyć się nalewką i miodem, ale też dowiedzieć się co to jest sałasz i kim byli Wołosi. Będąc w Koziej Zagrodzie warto również skorzystać z bogatej oferty warsztatów o tematyce regionalnej. Tutaj można upiec chleb na zakwasie, poznać tajniki wyrobu sera, spróbować własnych sił w rzeźbieniu w drewnie czy formowaniu pierników. Dla wielu dzieci z pewnością nie lada atrakcją będzie karmienie i pogłaskanie kóz znajdujących się w zagrodzie tuż obok karczmy.
315583
20150201_095520
Nowo odrestaurowana Chata Grabowa położna u stóp szczytu Grabowej.

Wokół schroniska znajduje się park tematyczny "Ogród Bajek" z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego.

W okresie zimowym, gdy aura dopisuje dla turystów udostępnione zostają trasy narciarskie.
315584
Chata Grabowa
Nowo odrestaurowana Chata Grabowa położna u stóp szczytu Grabowej.

Wokół schroniska znajduje się park tematyczny "Ogród Bajek" z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego.

W okresie zimowym, gdy aura dopisuje dla turystów udostępnione zostają trasy narciarskie.
Podczas wyprawy Bajkowym Szlakiem poznamy niesamowite przygody Utopca - Gazdy Brennicy. Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Centrum, gdzie za znakami czerwono-białymi podążamy w kierunku doliny Hołcyny. Idąc wzdłuż drogi mijamy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz Starą Karczmę. Docieramy do mostu na rzece Brennicy, za którym skręcamy w pierwszą ulicę w prawo. Szlak prowadzi nas drogą asfaltową obok zabytku architektury drewnianej – „Chaty Kowoliczka” oraz przystani kajakowej. Następnie dochodzimy do składnicy drewna, gdzie kończy się wąska droga asfaltowa i rozpoczyna krótkie strome podejście na Grabową. Ścieżka biegnie alejką pomiędzy drzewami bukowymi, jodłowymi i świerkowymi.
Idąc dalej dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy Chacie Grabowej. Wokół schroniska znajduje się park tematyczny "Ogród Bajek" z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego.
Z okolic Grabowej rozciąga się piękny widok na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m), Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową. Po krótkim odpoczynku schodzimy za znakami szlaku spacerowego do doliny Leśnicy. Po drodze mijamy niewielkie osiedla i polany.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Nesti1899
12 września 2020 Nesti1899 napisał:
Trasa łatwa, w większości asfalt, ale końcówka nawet pozwala się zmęczyć. Bardzo ładna panorama z widokiem na Czantorię i Równicę
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.