Bajkowy Kraków dla dzieci

Dodano 17 czerwca 2011 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

3821
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.5
 • Dystans: 2,3 km
 • Przewyższenie: 20,72 m
 • Suma podejść: 4,53 m
 • Suma zejść: 25,24 m
 • Data: 17 czerwca 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
Trasa podpowiada jak zwiedzić Kraków z najmłodszymi podróżnikami – zainteresować dzieci zabytkami i legendami miasta, urozmaicić im pobyt i wprowadzić do wycieczki trochę zabawy, tajemnicy oraz ruchu. Dobrze na początku zaopatrzyć się w książkę z krakowskimi legendami dla dzieci (polecamy sklepik w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35 w Pałacu Krzysztoforów na rogu ulicy Szczepańskiej).

Wycieczkę zaczynamy w sercu Starego Miasta – na krakowskim Rynku przy Kościele Mariackim, najlepiej o pełnej godzinie by dzieci mogły usłyszeć wygrywany na cztery strony świata Hejnał Mariacki (Legenda o hejnale mariackim). Na Rynku dużą atrakcją będą gołębie krakowskie, które można pokarmić ziarnem dla ptaków sprzedawanym przez kwiaciarki. Według legendy są to rycerze zaklęci w gołębie (Legenda o rycerzach zamienionych w gołębie). Pokażmy też dzieciom Sukiennice – średniowieczne kramy. Wewnątrz odnajdźmy nóż związany z okrutną legendą o dwóch braciach rywalizujących ze sobą, który z nich zbuduje piękniejszą wieżę Kościoła Mariackiego.

Przejdźmy na drugą stronę Rynku pod Wieżę Ratuszową – jednego z jej wejść strzegą dwa kamienne lwy. Dzieci z całego świata uwielbiają się na nie wspinać i z nimi fotografować. Opodal dawnego Ratusza zobaczymy dwa inne ciekawe pomniki. Pierwszym z nich jest rzeźba z przewróconą głową (Eros spętany) autorstwa wybitnego polskiego artysty Igora Mitoraja tworzącego za granicą, który podarował ją Krakowowi – dzieci lubią wchodzić do środka rzeźby i zaglądać w jej „oczy”. Przy jednej z pobliskich kawiarni Vis à Vis zobaczymy też pomnik siedzącego przy kawiarnianym stoliku Piotra Skrzyneckiego w kapeluszu – to on w czasach PRL-u zakładał słynny kabaret artystyczny zwany „Piwnicą pod Baranami”. Codziennie ktoś z krakowian przynosi świeże kwiaty, które ozdabiają barwną postać bodaj najbardziej znanego krakowskiego przedstawiciela tzw. bohemy artystycznej. Kamienica, w której do dziś występuje kabaret kontynuujący tradycje założycieli, nosi nazwę „Pod Baranami” - na fasadzie budynku możemy zobaczyć trzy głowy sympatycznych baranów.

Z Rynku przespacerujmy się na leżącą w pobliżu ulicę Jagiellońską, przy której mieści się Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce i pierwszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto zobaczyć piękny dziedziniec z krużgankami i odnaleźć zegar wiszący na ścianie – zobaczymy tu orszak figur historycznych (wśród nich m.in. króla Jagiełłę i królową Jadwigę) i posłuchamy wygrywanego kilka razy dziennie utworu dworskiego i pieśni akademickiej (9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00, Legenda o Nawojce lub Legenda o królowej Jadwidze). Ulicą Jagiellońską dotrzemy na Planty – park otaczający Stare Miasto ciągnący się wzdłuż dawnych murów miasta. Planty zaprowadzą nas wprost na Wawelskie Wzgórze. U jego stóp na Bulwarach Wiślanych stoi pomnik Smoka Wawelskiego strzegący Smoczej Jamy (legenda o smoku wawelskim jest chyba najbardziej popularną z krakowskich legend). Niedaleko smoka na pobliskim skwerku zobaczymy mniejszy, ale jakże wspaniały pomnik – Psa Dżoka. To symbol psiej wierności, kundelek, który przez rok czekał w tym samym miejscu na swojego pana, zmarłego nagle i nieszczęśliwie na atak serca przy Moście Grunwaldzkim. Obydwa podwawelskie pomniki wyrzeźbił wybitny artysta krakowski Bronisław Chromy.

Teraz czeka dzieci już sam relaks i nagroda za wytrwałość i ciekawość świata. Przechodzimy Mostem Grunwaldzkim na drugą stronę Wisły, gdzie już z daleka widać piaszczystą plażę miejską z placem zabaw i wielkim białym balonem, którym w sezonie można wznieść się nad Krakowem. Po drodze warto zaglądnąć do pobliskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" z pofalowanym dachem, którego fundatorem i założycielem jest Andrzej Wajda. W tym aktywnym centrum kulturalnym czeka zawsze coś ciekawego dla najmłodszych koneserów sztuki.

Poza spacerem z dziećmi po Krakowie i jego legendach warto polecić także zwiedzenie jednego z krakowskich muzeów, które organizują wiele imprez dla najmłodszych a także publikują specjalne dla nich przewodniki po wystawach. Są to m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.