Arboretum Bramy Morawskiej i mini ZOO

Dodano 24 maja 2016 przez aplikację Android
Arboretum Bramy Morawskiej i mini ZOO
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

78292
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.6
  • Dystans: 17,1 km
  • Czas trwania: 1 h 49 min
  • Średnia prędkość: 9,42 km/h
  • Przewyższenie: 81 m
  • Suma podejść: 519 m
  • Suma zejść: 510 m
  • Data: 24 maja 2016
  • Lokalizacja: Adamowice
466761
Kościół św. Jadwigi w Markowicach
466762
No i który szlak wybrać?
Skrzyżowanie szlaków obok kościoła
466763
Wieża neogotyckiego kościoła-Markowice
466764
Powolny zachód słońca
Chyba nie wrócę przed zachodem :)
466765
Stylizowany gród średniowieczny w Raciborzu-Oborze
466766
Most, chyba nie zwodzony:)
466767
Wytrzymał ciężar roweru, ciekae czy ze mną też? :)
466768
Trzeba go koniecznie zdobyć...
466769
Stąd będzie lepiej widać...
466770
Lepiej widać...
466771
Lepiej widać...
466772
To chyba ostrokół :)
466773
Widok z bramy :)
466774
Wejście do Arboretum Bramy Morawskiej
466775
Coś dla maluchów_Chatka Skrzata
466776
Nie zdążyłem. Mini ZOO czynne do 18.00
Trzeba zabawić się w paparazzi :)
466777
Zwierzątka na kolacji:)
466778
Trzeba przyjechać wcześniej...
466779
Zaczarowany ogród
Ciekawy labirynt
466780
Widoczek z góry na Ogród
466781
Lepsze ujęcie ogrodu, z innej strony
466782
Kamienny krąg, poniżej buki z róznych miast
466783
Miejsce na dłuższy odpoczynek
466784
A mówiłem, że nie zdążę przed zachodem :)
466785
W oddali kościól w Markowicach
466786
No i już zapada zmrok: kościól w Raszczycach
466787
Spotkanie z stadem dzików
Niestety wydarzenia potoczyły się zbyt szybko, no i już było zbyt ciemno na fotkę..
Wieczorna eskapada w miejsca, gdzie będę udawał się z grupą włoską przebywającą w naszym dekanacie.
Arboretum zajęło 162 ha lasu Obora - terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo - wschodnich rejonów Europy.
Zaczarowany Ogród mieści się w północno – zachodniej części Arboretum na obszarze 11 hektarów i tworzy ‘kwiat’ w środku lasu. Ideą powstania obiektu było wzbogacenie i promowanie kolekcji roślinnych, ukazanie dziedzictwa przyrodniczego Śląska oraz uświadomienie społeczeństwu znaczenia roślinności w życiu człowieka.

Prace nad utworzeniem Zaczarowanego Ogrodu trwały od 2008 roku. Oficjalne otwarcie natomiast miało miejsce w czerwcu 2012 roku, w czasie dni Raciborza i dokonał go osobiście prezydent miasta Racibórz. Przy tej okazji otworzono również Alejkę Miast Partnerskich, która prowadzi do Kamiennego Kręgu, wyjątkowego miejsca odpoczynku specjalnie usytuowanego tuż nad Zaczarowanym Ogrodem, skąd rozciąga się panoramiczny widok na całą kolekcję.
I jeszcze ciekawostka: Las Obora zamieszkany był od najdawniejszych czasów o czym świadczą zachowane kurhany. Wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne znajduje się w południowej części lasu. Do dnia dzisiejszego zinwentaryzowano 25 kurhanów. Badania wykopaliskowe na obszarze cmentarzyska prowadził D. Stöckel w drugiej połowie XIX w., następnie J. Kozłowski w 1961 r. oraz E. Dąbrowska w latach 1963 – 1972. Zbiory z wykopalisk zgromadzono w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz w Muzeum w Raciborzu.

Wracam czerwonym szlakiem a tu niespodzianka: z zagajnika rozlega się głośne chruuum i obok mnie rusz niedaleko gromadka małych warchlaków dzika, no no, dobrze że się zatrzymałem a tu znów niedaleko, dosłownie spod koła wyfruwa bażant. Musze ruszyć z kopyta, bo nie wiadomo co dalej... Na szczęści już tylko odgłosy świerszczy, ptaków towarzysza mi do końca. Życzę udanej wyprawy...:)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.