Andrychów - Żywiec - Andrychów

Dodano 23 maja 2022 przez aplikację Android
Andrychów - Żywiec - Andrychów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

250584
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 81,5 km
  • Czas trwania: 7 h 55 min
  • Średnia prędkość: 10,28 km/h
  • Przewyższenie: 513,54 m
  • Suma podejść: 2 562,69 m
  • Suma zejść: 2 562,69 m
  • Data: 23 maja 2022
  • Lokalizacja: Andrychów, Żywiec, Jezioro Żywieckie
1419300
kościół pw. św. Macieja w Andrychowie
Murowany kościół Św. Macieja Apostoła w Andrychowie pochodzi z 1646 roku, ale później był kilka razy rozbudowywany, kiedy powstały m.in. kaplice. Jest to trójnawowa, orientowana budowla, z dostawioną wieżą od strony zachodniej.
1419301
pałac Bobrowskich w Andrychowie
Klasycystyczny, parterowy, murowany dwór jest podpiwniczony, przykrywają go niskie dachy siodłowe. Obecnie na planie podkowy. Część środkową zdobi portyk z czterema kolumnami doryckimi i trójkątnym frontonem w którym znajdują się herby: "Jastrzębiec" h. Bobrowskich i "Poraj" rodziny Męcińskich z których pochodziła żona Stefana Bobrowskiego. Od tyłu posiada wydatny ryzalit. Okna duże, półkolisto zamknięte lub prostokątne. Od południowego zachodu znajduje się narożnikowa baszta.
1419302
pałąc w Bulowicach
Pałac zbudowano w 1882 r. i nawiązuje on do neogotyku angielskiego. Charakteryzuje się malowniczą, urozmaiconą i rozczłonkowaną bryłą. Założony został na rzucie złożonego wieloboku. Korpus główny, na planie zbliżonym do kwadratu, został wzbogacony dwoma ryzalitami. W ryzalicie południowym umieszczono główne wejście do budynku, a w północnym - taras, poprzedzony szerokimi schodami ogrodowymi. Trzy narożniki budowli zaakcentowano wieżami, zróżnicowanymi zarówno pod względem kształtu, jak i wysokości
1419303
dwór obronny w Czańcu
Jest to piętrowa rezydencja szlachecka o cechach obronnych.
Pierwszy renesansowy dwór powstał w początkach XVII wieku. W połowie XVII wieku dwór został przebudowany przez rodzinę Stokowskich herbu Drzewica na niewielkie założenie pałacowo-ogrodowe. W 2008 roku przeszedł w ręce prywatne. Został przeprowadzony remont, który przywrócił jego dawną funkcję mieszkalną.
Dwór niedostępny do zwiedzania, otoczony wysokim murem i ścianą zieleni
1419304
dwór w Kobiernicach
Dwór zbudowany w latach około 1820- 1830 na miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu w prawdopodobnie na zlecenie Bobrowskich lub Tomkowiczów. W latach 1886-1920 w dworze mieściła się szkoła rolnicza. Ostatnimi przed wojną właścicielami dworu była rodzina Czeczów. Dwór spłonął w 1940 roku, ale został odbudowany. Dwór jest we władaniu Gminy Porąbka, ale spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się jego zwrotu.
1419305
Jezioro Czanieckie
Jezioro Czanieckie to zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6,5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in. dla miast Katowice, Tychy i Bielsko-Biała – woda jest na miejscu uzdatniana. Na zbiorniku jest zakaz jakichkolwiek sportów wodnych i gospodarki rybackiej etc.
1419306
zapora wodna w Porąbce
Zapora wodna leży powyżej miejscowości Porąbka. Zbudowana została wg projektu Gabriela Narutowicza i Tadeusza Baeckera przez spółkę polsko-francuską. Długość zapory wynosi 260 m, wysokość - 37. Elektrownia wodna przy zaporze tworzy kompleks wraz z elektrownią typu szczytowo-pompowego zbudowaną w 1979 roku na pobliskiej górze Żar.
1419307
Jezioro Międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie jest sztucznym jeziorem na rzece Sole. Powstało poprzez spiętrzenie wód przez zaporę wodną w Porąbce. Zbiornik wzniesiono w 1937 roku do celów przeciwpowodziowych. Obecnie jezioro pełni funkcję rekreacyjną, ale i energetyczną ponieważ po wybudowaniu tutejszej elektrowni, siła wody wykorzystywana jest do produkcji energii. W okolicy powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, stanice wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego; wiodą tu szlaki turystyczne na szczyty Beskidu Małego.
1419308
Jezioro Międzybrodzkie i Góra Żar
Powierzchnia jeziora wynosi 3,8 km kwadratowych, zaś jego pojemność to 26,6 mln m sześciennych. Jezioro ma kształt podłużny, jego długość wynosi ok. 5 km. Jest drugim w kolejności jeziorem zaporowym na rzece Sole, pomiędzy Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Czanieckim, należącym do systemu zbiorników wodnych tworzących tzw. Kaskadę Soły.
1419309
Jezioro Międzybrodzkie i Góra Żar
1419310
Jezioro Międzybrodzkie i Góra Żar
1419311
dzwonnica loretańska i kapliczka w Czernichowie
Zabytkowa kaplica i drewniana dzwonnica w Czernichowie to jedne z charakterystycznych dla beskidzkiego krajobrazu obiektów sakralnych. Kaplica pochodzi z XVIII wieku, jest murowana i przykryta dachem z gontami. Drewniana dzwonnica ma konstrukcję słupową; pochyłe ściany oszalowano deskami. Wieżę chroni gontowy dach z latarnią, w której widać dzwon o ciekawej historii. Od strony drogi, nad drzwiami wygospodarowano miejsce na kapliczkę z figurą Matki Bożej.
Z nieznanej mi przyczyny kapliczka oraz dzwonnica zostały zasłonięte.
1419312
roboty drogowe
Od tego miejsca na drodze prowadzone są intensywne roboty drogowe i utrudnienia związane z wprowadzaniem co kilkaset metrów ruchem wahadłowym. Taka sytuacja panuje aż poza zaporę w Tresnej
1419313
Zapora wodna Tresna
Ziemną zaporę wodną, w wyniku budowy której powstało Jezioro Żywieckie, wzniesiono w latach 1960-66. Długość zapory wynosi 310 m, a wysokość - 39 nad dnem doliny. Elektrownia zainstalowana przy zaporze ma moc 21 MW.
1419314
Zapora Wodna Tresna i Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
1419315
kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach
XVII-wieczny kościół, będący efektem rozbudowy wcześniejszej kaplicy i w późniejszych wiekach przebudowywany, to obiekt o konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego. Świątynię otaczają soboty. Jest to jeden z największych kościołów drewnianych na obszarze polskich Beskidów.
1419316
kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach
budynek kościoła stoi na wzniesieniu, do którego prowadzą schody z 1845 roku, skąd roztacza się piękna panorama na Beskid Żywiecki.
1419318
dwór w Łodygowicach
Dwór w Łodygowicach powstał w 1630 r. jako murowana budowla obronna i zastąpił istniejący w tym miejscu stary, drewniany dwór. Funkcje obronne utracił w związku z nabyciem go w 1866 r. przez ród Klobusów, którzy przebudowali go w stylu neogotyckim. Dwór był w posiadaniu rodu Klobusów do śmierci jej ostatniego przedstawiciela w 1942 r. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, w dworze mieściła się m.in. szkoła rolnicza. W 1991 r. dwór przejęła gmina i po przeprowadzeniu remontu w 2014 r. został zaadaptowany na placówkę kulturalną.
1419319
Jezioro Żywieckie
Wody jeziora spowodowały zalanie terenów, na których leżały wcześniej miejscowości (lub też części miejscowości) Zarzecze, Tresna, Zadziele i Stary Żywiec. Zbiornik wodny ma pojemność całkowitą 94,6 mln m. sześc. Wody jeziora przy minimalnym poziomie spiętrzenia sięgają wysokości 321 m n.p.m., przy poziomie normalnym – 343 m, przy maksymalnym zaś – 345. Długość jeziora (przy normalnym poziomie spiętrzenia) wynosi ok. 6,5 km, a jego szerokość w centralnej części - ok. 2,5 km. Głębokość maksymalna zbiornika to prawie 27 m.
1419320
kościół pw. Świętego Krzyża w Żywcu
Kościół Świętego Krzyża wzniesiono w końcu XIV wieku w stylu gotyckim. Dawna nawa została zastąpiona obecną, znacznie obszerniejszą, a w 1690 roku powiększono również prezbiterium.
W XVIII wieku kościółek w Żywcu przebudowano w stylu barokowym, a w 1910 roku dobudowano jeszcze wieżę.
1419321
Stary Zamek w Żywcu
Stary Zamek znajduje się w centrum Żywca, w pobliżu pałacu i katedry Narodzenia NMP, u wlotu do wspaniałego zabytkowego parku zamkowego, zwanego też Parkiem Habsburgów. Zamek nosi nazwę Stary, bowiem naprzeciw niego stoi tzw. Nowy Zamek czyli Pałac Habsburgów.
1419322
dziedziniec Starego Zamku w Żywcu
Najstarsze, gotyckie założenie zamkowe w Żywcu powstało w XV wieku i składało się z wieży mieszkalnej, drewnianych zabudowań oraz płytkiej fosy. Później, jeszcze w tym samym stuleciu, za czasów Komorowskich, budowla stała się obronną fortecą, z czterema wieżami mieszkalnymi, dziedzińcem oraz murami obronnymi z basztami narożnymi. Pod koniec XVI wieku warownia została przebudowana i nabrała cech renesansowej rezydencji z krużgankami i attykami. Kolejne przebudowy z zachowaniem stylu eleganckiej rezydencji przeprowadzili Wielopolscy (w stylu barokowym) i Habsburgowie, którzy nadali zamkowi dzisiejszy kształt.
1419323
Pałac Habsburgów w Żywcu
Piękny, klasycystyczny, parterowy pałac w Żywcu pochodzi z XVIII wieku i nazywany jest Nowym Zamkiem. W XIX wieku wcześniejszy pałac przebudowali Habsburgowie, nadając budowli obecny kształt.
1419324
Pałac Habsburgów w Żywcu
1419325
Domek Chiński w Parku Zamkowym w Żywcu
Piękny, zadbany i zrewitalizowany park w Żywcu zachęca do spacerów, a na wysepce, na którą prowadzą kamienne mostki, stoi ciekawy Domek Chiński z XVIII wieku, w którym mieści się dziś kawiarnia.
1419326
Konkatedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu
Zabytkowa konkatedra w Żywcu pochodzi z I połowy XV stulecia. Jest budowlą późnogotycką, rozbudowaną w okresie renesansu. Należy do najcenniejszych obiektów w kraju, z doskonale zachowanymi elementami sakralnej architektury renesansowej. Wystrój wnętrze zawiera również elementy baroku.
1419327
Rynek 19 Bistro
Zdecydowałem się posilić w tym lokalu na żywieckim Rynku gdyż reklamował się, że w ofercie ma pyszne dania regionu, oryginalne produkty, wyjątkową atmosferę. Dla mnie dodatkowym atutem był ogródek w którym można było zjeść. Niby wszystko się zgadzało jednak trzeba się tam uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na posiłek. No i mój strój rowerowy trochę odbiegał od średniej:)
1419328
Ratusz na Rynku w Żywcu
Rynek w Żywcu to główny plac w mieście, znajdujący się nieco na zachód od zamku. Rynek otaczają ładne kamieniczki, nad którymi góruje charakterystyczny Ratusz. Został zbudowany w 1868 r., swoją architekturą – łączącą neorenesans i neomauretanizm – przypomina synagogę.
1419329
kościół cmentarny pw. Przemienienia Pańskiego w Żywcu
Pierwsza świątynia została wzniesiona w 1701 roku jako drewniana, niewielka kaplica a w latach 1850–1856 kościół ten został zastąpiony nową, murowaną budowlą. Świątynię wzniesiono z funduszy pochodzących ze składek żywieckich mieszczan.
W kościele znajdowały się zabytkowe obrazy, relikwiarze, a także epitafium Andrzeja Komonieckiego, zostały jednak przeniesione do Muzeum Miejskiego w Żywcu.
1419330
dwór w Żywcu - Moszczanicy
Pałac Kępińskich w Żywcu Moszczanicy swoją historię rozpoczyna w latach 20-tych XIX kiedy Ignacy Zieliński w tym miejscu wzniósł murowany dwór. W 1905 roku majątek przechodzi w ręce prawnika Władysława Kępińskiego, który po przebudowie w latach 1910-12, czyni z niego okazałą rezydencję, a wokół pałacu powstaje park. W 1934 roku gościem pałacu był marszałek Józef Piłsudski. Po wojnie w pałacu funkcjonowała szkoła rolnicza
1419331
widok na południe z drogi między Żywcem a Rychwałdem
1419332
dwór w Rychwałdzie
Dwór w Rychwałdzie koło Żywca pochodzi z XIX wieku. Zabytkowe zabudowania utrzymane w stylu klasycystycznym otoczone są rozległym, zabytkowym parkiem kryjącym ciekawe okazy starodrzewia.
1419334
kaplica pw. Serca Pana Jezusa w Rychwałdzie
Drewniana kaplica w Rychwałdzie wzniesiona została w 1757 roku, a do jej budowy użyto materiału rozbiórkowego, pochodzącego ze starego kościółka w Gilowicach (wzniesionego w roku 1635). Kaplica jest budowlą orientowaną, o konstrukcji zrębowej. Przykryta jest obecnie gontowym dachem, nad którym wznosi się wieżyczka sygnaturki, zwieńczona stożkowym hełmem z latarnią. Budynek, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, jest zamknięty trójbocznie. Nie posiada wewnątrz wyposażenia.
1419335
Kocierz Rychwałdzki
1419336
Przełęcz Kocierska
1419337
kompleks hotelowo-gastronomiczny na Przełęczy Kocierskiej
Po uciążliwym podjeździe na przełącz można tu się posilić czy nawodnić a nawet skorzystać ze spa
1420722
konfiguracja trasy
Ta wycieczka, odbywająca się na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego Była jedną z ciekawszych jakie odbyłem w ostatnich czasach i to z wielu powodów. Jednym z nich były wspaniałe krajobrazy Beskidu Małego towarzyszące mi praktycznie przez całą drogę, czasami z dalsza jednak głównie w bezpośredniej bliskości. Zwłaszcza gdy jechałem doliną Soły z utworzonymi na niej jeziorami Czanieckim, Międzybrodzkim i Żywieckim a potem podczas podjazdu na Przełęcz Kocierską a potem zjazdu z niej. Drugim powodem było to, że w zasadzie udało mi się zlokalizować i zobaczyć wszystkie zaplanowane obiekty a wśród nich takie perełki jak dwór i kościół w Łodygowicach, problemy wystąpiły jedynie z dworem w Czańcu i pałacem w Bulowicach. Trzeci powód to ten, że wbrew moim obawom ruch na drogach był mniejszy niż się spodziewałem, zwłaszcza wzdłuż doliny Soły. Spowodowane to było remontem drogi wzdłuż zachodniego brzegu Soły co skutkowało tym, że albo ruch pojazdów był całkiem zabroniony lub ograniczony, zwłaszcza tych ciężkich. Faktem jest, że występujący co kilkaset metrów ruch wahadłowy, zwłaszcza na wysokości Jeziora Międzybrodzkiego, trochę dezorganizował jazdę ale fakt ten tym samym sprawiał się, że kierowcy samochodów jeśli mogli to wybierali inną drogę. Kolejnym powodem do satysfakcji było to, że dane mi było poznać nowe miejsca i obiekty albowiem większość trasy przebiegała przez tereny, którymi poruszałem się pierwszy raz, przynajmniej rowerem. Na koniec zostawiłem sobie wrażenia z Żywca. Niewątpliwie jest to bardzo ładne i ciekawe miasto i udało mi się zobaczyć wszystkie zaplanowane obiekty jednakże zawsze będę twierdził, że większe miejscowości najlepiej jest zwiedzać pieszo bo rower na dobrą sprawę powoduje duże ograniczenia. Trzeba się co chwilę zatrzymywać, wielokrotnie lepiej rower prowadzić niż jechać, trzeba odczekać aż przewiną się np. wycieczki szkolne, nie wszędzie też można wejść z rowerem a zakładanie co chwilę zabezpieczenia jest delikatnie mówiąc kłopotliwe. W mniejszych miejscowościach i przy odosobnionych zabytkach mogę sobie je spokojnie obejść zostawiając rower z boku. W większych miejscowościach i przy dużym ruchu nie jest to możliwe. Tym sposobem przejazd przez Żywiec zajął mi proporcjonalnie bardzo dużo czasu, tym bardziej, że na żywieckim Rynku zdecydowałem się na zjedzenie obiadu. Wszystko to spowodowało, że średnia prędkość jaką osiągnąłem podczas wycieczki wynosiła ok. 10 km/h podczas gdy faktyczna średnia prędkość samej jazdy wyniosła ok. 20 km/h.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
2 czerwca 2022 aza napisał:
Dzięki za traskę na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.