2020-10-06 Bobrek - Osiek - Bobrek

Dodano 6 października 2020 przez aplikację Android
2020-10-06 Bobrek - Osiek - Bobrek
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

190661
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 86,2 km
  • Czas trwania: 7 h 38 min
  • Średnia prędkość: 11,29 km/h
  • Przewyższenie: 136,67 m
  • Suma podejść: 2 590,35 m
  • Suma zejść: 2 588,25 m
  • Data: 6 października 2020
1082192
kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Bobrku
Budowę kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bobrku rozpoczęto w 1798 r. Świątynia została poświęcona 1804 r, jeszcze przed ukończeniem samej budowy w roku 1810.
Kościół jest obiektem orientowanym, murowanym, jednonawowym, potynkowanym, nakrytym dachami wielopołaciowymi. Nad wejściem w fasadzie znajduje się trójkątny fronton z Okiem Opatrzności i tarcza zegarowa. Kościół wzniesiony został na planie krzyża łacińskiego z półkoliście zamkniętym prezbiterium i z wieżą w fasadzie nakrytą kopułką zwieńczoną krzyżem.
1082193
pałac w Bobrku
Pałac w Bobrku to budynek eklektyczny, wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym, przebudowany na początku XX w., z dodaniem elementów neobarokowych. Murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty był wysokim dachem czterospadowym. Fasada (elewacja południowa) dwunastoosiowa, z trzema ryzalitami, zwieńczonymi neobarokowymi szczytami. W środkowym ryzalicie, na osi budynku, główne wejście. Elewacja ogrodowa powtarza układ fasady, jedyną różnicą jest wydatny półkolisty ryzalit środkowy.
1082194
kaplica Hallerów w Dworach
Kaplica zbudowana została na pocz. XIX w. Jest budowlą klasycystyczną, murowaną z cegły, potynkowaną, wzniesioną na planie okręgu, nakrytą baniastą blaszaną kopuła. Ściany na zewnątrz podzielone są siedmioma pilastrami jońskimi podpierającymi belkowanie. Wnętrze jednoprzestrzenne, zabezpieczone masywną ozdobną, metalową kratą ozdobioną uskrzydlonymi główkami aniołków.
1082195
dwór w Zaborzu
Dworek w Zaborzu jest niewielką budowlą w typie podmiejskiej willi. Parterowy, założony na planie prostokąta, z wielobocznie zamkniętym ryzalitem od strony ogrodu, mieszczącym niegdyś salon. Nad ryzalitem znajduje się obszerny taras, dostępny z wystawki usytuowanej w środkowej części dachu. Dwór położony jest w niewielkim parku, w którym zachowały się pojedyncze okazy starodrzewia.
Po drugiej wojnie światowej budynek przez wiele lat służył miejscowej szkole. Obecnie, po przeprowadzonym remoncie, jest siedzibą przedszkola.
1082196
pałac w Porębie Wielkiej
Przed 1840 rokiem Ignacy Bobrowski wybudował w Porębie istniejący do dziś pałac, łączący w sobie elementy architektury gotyckiej i mauretańskiej, którego projektantem był znany architekt warszawski włoskiego pochodzenia Franciszek Maria Lanci.
Oprócz ogólnej bryły, niewiele zachowało się dziś z pałacu Bobrowskich. Była to budowla niezwykle prosta - murowana, jednopiętrowa z półpiętrzem, wzniesiona na planie prostokąta, z niewielkim, umieszczonym na osi, ryzalitem od frontu.
Trójosiowa fasada frontowa została pozbawiona większości detalu architektonicznego, nadającego charakter budowli.
1082197
kościół pw. św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej
Kościół w Porębie Wielkiej zbudowano w XVI w. i jest to jeden z najstarszych kościołów na Pogórzu Śląskim. Świątynia ma charakter późnogotyckiego kościoła odmiany śląskiej. Składa się z nawy i węższego zamkniętego trójbocznie prezbiterium z dobudowaną zakrystią, pokrytych blachą. Wewnątrz kościoła można podziwiać późnogotyckie portale z nadprożami wyciętymi w tzw. ośle grzbiety, a na ścianach i stropach widnieje polichromia młodopolska. Rokokowe ołtarze, ambonę oraz prospekt organowy datuje się na koniec XVIII w., natomiast chrzcielnica jest klasycystyczna.
1082198
ruiny dworu w Łazach
Dwór w Łazach, wspominany czasami jako karczma, zbudowany był prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku przez rodzinę Bobrowskich. Jest budowlą murowaną, parterową, na wysokim, wyodrębnionym architektonicznie cokole. Założony na planie prostokąta, o dwutraktowym podziale wnętrza. Elewacje regularne, symetryczne, tynkowane.
Obecnie dwór jest w stanie ruiny
1082199
kościół pw. św. Wawrzyńca w Grojcu
Kościół św. Wawrzyńca w Grojcu powstał w 1671 r. z fundacji Zygmunta Porębskiego, od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany. Kościół orientowany, jednonawowy, drewniano – murowany. Nawa i węższe, trójbocznie zamknięte, prezbiterium są drewniane – wzniesione w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowo z listowaniem. Kaplica otwarta do wnętrza nawy oraz zakrystia są murowane. Odrzwia wejścia z kruchty południowej do nawy mają nadproże o wykroju w tzw. ośli grzbiet. W nawie i prezbiterium znajdują się stropy z fasetami, pokryte barwnymi malowidłami barokowymi.
1082200
pałac w Grojcu
Prawdopodobnie ok. 1760 Szembekowie, na miejscu starego, być może spalonego dworu, wznieśli nowy, murowany. Całkowita przebudowa, bądź też budowa nowego, do dzisiaj istniejącego dworu, miała miejsce na początku XIX wieku, kiedy właścicielami wsi była rodzina Bobrowskich.
Eklektyczny w charakterze stylowym pałac w Grojcu jest budowlą murowaną z cegły, z wykorzystaniem prawdopodobnie fragmentów wcześniejszej budowli z XVII wieku. Założony został na planie złożonym z prostokątnego korpusu głównego i przylegającego do niego w części północno-wschodniej prostokątnego skrzydła bocznego. Przy korpusie od wschodu i skrzydle od zachodu znajdują się przybudówki z tarasami.
1082201
stawy w Osieku
1082202
oficyna dworska tzw. "ogrody" przy pałacu w Osieku
Na zachód od pałacu w Osieku znajduje się neogotycka oficyna, tzw. „ogrody” z 1843 roku – murowana parterowa, szerokofrontowa, z dwukondygnacyjną kwadratową wieżą i prostokątnymi alkierzami. Wieża z balkonem z kamienną ażurową balustradą maswerkową. Nad nim fryz maswerkowy i nadokienniki w formie wklęsło-wypukłych łuków ostrych, nad którymi umieszczono tarcze herbowe.
1082203
pałac w Osieku
Istniejący do dziś pałac w Osieku wybudowany został przez Karola Wacława Larischa pod koniec XVIII stulecia w stylu klasycystycznym. Przebudowy tego pałacu w stylu orientalnym mauretańskim dokonał jego syn, Karol Józef Larisch. Aldona Autorstwo pałacu przypisuje się Franciszkowi Marii Lanciemu, datując budowlę na lata 1835-39. Piętrowy, nieregularny i malowniczy, został urozmaicony kwadratową wieżą nakrytą cebulastym hełmem; podobny hełm nakrywa ryzalit środkowy w elewacji frontowej. Nad gzymsem architekt zaprojektował ażurową ściankę o arkadkowych prześwitach, a wąskie okna zostały zamknięte podkowiastymi łukami.
1082204
kościół pw. św. Andrzeja w Osieku
Kościół św. Andrzeja w Osieku zbudowano najprawdopodobniej w latach 1538–49 na miejscu poprzedniego. Jest to późnogotycka budowla odmiany śląskiej . W końcu XV i na początku XVII w. kościół służył jako zbór kalwiński. W 1907 r. w Osieku wybudowano nowy kościół murowany – od tego czasu drewniany kościół nie jest użytkowany. Wewnątrz kościoła, na stropach i ścianach zachowały się resztki malowideł z XVI, XVII i XVIII w. Swoimi kształtami zachwycają barokowy ołtarz główny i rokokowa ambona w kształcie łodzi z 2 poł. XVIII w.
1082205
dwór w Witkowicach
Budynek z końca XIX wieku wzniesiony prawdopodobnie przez Śmiałowskich. Podczas remontów zatracił cechy stylowe. Obecnie funkcjonuje w nim przedszkole.
1082206
dwór w Nowej Wsi
Dwór w Nowej Wsi powstał z fundacji Edmunda Larischa. Jest skromnym, parterowym budynkiem z piętrową częścią środkową, nakrytym dwuspadowymi dachami. W okresie powojennym pełnił różne funkcje. Z czasem zaniedbany budynek opustoszał i tylko w jednej jego części mieściła się filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach. Na początku XXI wieku został odremontowany, uporządkowano też otaczający go niewielki park.
W budynku mieści się filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach.
1082207
dwór w Łękach
Dwór w Łękach powstał pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie z inicjatywy Antoniego Wrotnowskiego. Jest budowlą murowaną, piętrową, obecnie pozbawioną cech stylowych. Założony został na planie prostokąta, z pozornym ryzalitem na osi elewacji południowej i dwiema niższymi przybudówkami przy ścianach szczytowych, mieszczącymi dodatkowe wejścia do budynku. Nad jednym z nich, po stronie zachodniej, usytuowano balkon, obudowany lekkimi, przeszklonymi ściankami.
W dawnym budynku dworskim znajdują się mieszkania byłych pracowników Ośrodka Hodowli Zarodowej.
1082208
Kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach
Kościół parafialny św. Marcina w Jawiszowicach zbudowano w 1692 r., na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 r. Nad nawą i prezbiterium znajduje się jednolity gontowy wielopołaciowy dach, który tworzy nad prezbiterium szerokie okapy oparte na wspornikach. Wnętrze kościoła w nawie jest przekryte stropem, a w prezbiterium pozornym sklepieniem kolebkowym. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1700 r., natomiast neogotyckie ołtarze boczne wykonano w XIX w. W tęczy umieszczona jest belka tęczowa, na której znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny.
1082209
dwór w Skidzinie
Nie wiadomo, jak pierwotnie wyglądał dwór skidziński. Obecny budynek jest efektem wielokrotnych przebudowań (w XIX i XX wieku), które pozbawiły go charakteru stylowego. Jego plan zbliżony jest do litery L, utworzonej przez korpus główny i dostawionego do niego prawdopodobnie w XIX wieku prostopadłe skrzydło.
1082210
dwór w Rajsku
Dwór został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i do połowy XIX wieku należał do rodziny Bobrowskich. W latach 30-tych XIX wieku majątek w Rajsku przeszedł w ręce rodziny Zwillingów, którzy przebudowali pałac w stylu neogotyku angielskiego. To wtedy właśnie powstała charakterystyczna ośmioboczna wieża w południowo-wschodnim narożniku. Nowi właściciele urządzili także całe otoczenie, czyli park, założyli ogród, oczywiście również w stylu angielskim.
Obecnie dwór nie jest użytkowany
1082211
stawy w Harmężach
1082212
dwór w Harmężach
Dwór w Harmężach został wzniesiony w XIX wieku przez rodzinę Zwillingów. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym.
Od strony południowej posiada reprezentacyjną, siedmioosiową fasadę, flankowaną po bokach masywnymi ryzalitami. Ryzality te zostały wyodrębnione parami kolumn, zwieńczonych dwustopniową attyką wspartą na belce architrawu. Przestrzeń pomiędzy ryzalitami zwieńczona niską attyką krenelażową. W części centralnej fasady umieszczono wejście główne, ujęte w półkolumnowy portal.

Dwór niewiele zachował z pierwotnej formy. Przebudowy w czasie wojny, a także powojenna renowacja spalonego budynku, podczas której zmieniono układ i kształt otworów okiennych, pozbawiły go dawnych cech stylowych.
We dworze mieści się szkoła podstawowa.
1082213
zamek w Oświęcimiu
Budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu.
Zamek składa się ze zbudowanej pod koniec XIII-wieku wczesnogotyckiej wieży typu bergfried oraz dwukondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku wzniesionego na planie prostokąta (stare skrzydło zamku z początku XVI wieku) i łącznika z lat 1929–1931 wybudowanego na miejscu starszej zabudowy. Znaczną część fortyfikacji zabrała – zmieniająca przez wieki swój bieg – rzeka.
1082317
Remont mostu
remont drogi i mostu między miejscowościami Łęki i Zasole
Po wielu mniej lub bardziej górzystych trasach, tym razem kolej przyszła na trasę dużo bardziej płaską, w każdym razie w porównaniu z poprzednimi. A jeśli do tego dodać słoneczną pogodę, umiarkowaną temperaturę i również umiarkowany wiatr, dało to bardzo fajne warunki do zwiedzania na rowerze, tym razem powiatu oświęcimskiego. Wycieczka tradycyjnie została ułożona w taki sposób aby na jej trasie znalazły się wszystkie wytypowane obiekty. Patrząc na mapę, przebieg trasy może wydawać się dziwaczny jednakże duża ilość obiektów oraz rozdzielających je cieków wodnych i stawów przyczyniła się do takiego jej kształtu. Zwykle przed wycieczką lubię choć trochę poczytać o tym co chcę zobaczyć. To co przeczytałem nie nastrajało mnie zbyt optymistycznie. Część obiektów i to tych, które mnie najbardziej interesowały miała być niedostępna. Rzeczywistość na szczęście okazała się dużo łaskawsza albowiem na 19 wytypowanych obiektów nie udało mi się z jednym a mianowicie z dworem w Rajsku. Mniej optymistycznie wygląda natomiast sprawa dotycząca stanu dworów i pałaców a zwłaszcza tych dużych obiektów. Remont pałacu w Bobrku i Osieku stanął w miejscu, pałac w Porębie Wielkiej opuszczony czeka na decyzje co do dalszego losu, pałac w Grojcu, choć po remoncie, nieużytkowany znowu niszczeje, dwór w Rajsku, mimo optymistycznych planów, nieużytkowany także niszczeje. Lepiej wygląda to w przypadku mniejszych obiektów, dla których łatwiej znaleźć przeznaczenie i z powodów finansowych łatwiej utrzymać. Część z nich użytkowana jest jako placówki oświatowe (Zaborze, Witkowice, Nowa Wieś), część pełni funkcje mieszkalne (Łęki, oficyna w Osieku). Mniej szczęścia miał dwór w Skidzinie, który sprawia wrażenie opuszczonego i bardzo zaniedbanego a tego szczęścia zupełnie już nie miał dwór w Łazach, który z ruiny raczej już się nie podniesie. Inaczej wygląda sprawa z obiektami sakralnymi. Te zwykle znajdują się w stanie dobrym. Nawet w przypadku, gdy wybudowane są nowe kościoły, te stare również znajdują się pod opieką. Dotyczyło to Osieka i Grojca, gdzie w starych drewnianych świątyniach trwały właśnie prace remontowe. Ogólnie jednak wrażenia z wycieczki bardzo pozytywne, ciekawe obiekty przedzielone ciekawymi krajobrazami. Ilość stawów sprawiała, że czułem się jak na Mazurach. Dobrego wrażenia nie zepsuła nawet konieczność nadłożenia kilku kilometrów spowodowanych remontem mostu na Skawie.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
12 listopada 2020 aza napisał:
Dzięki za traskę na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.