2020-07-13_Raciechowice-Tymbark-Raciechowice

Dodano 13 lipca 2020 przez aplikację Android
2020-07-13_Raciechowice-Tymbark-Raciechowice
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

180179
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.9
 • Dystans: 73,2 km
 • Czas trwania: 6 h 58 min
 • Średnia prędkość: 10,49 km/h
 • Przewyższenie: 340,35 m
 • Suma podejść: 3 101,37 m
 • Suma zejść: 3 094,57 m
 • Data: 13 lipca 2020
 • Lokalizacja:
1025435
dwór w Raciechowicach
Dwór raciechowicki należy do najstarszych dworów drewnianych w Polsce. Wzniesiony w 1760 roku w konstrukcji zrębowej, posiada charakterystyczną późnobarokową bryłę z regularnymi elewacjami i polskim dachem łamanym z lukarnami.
1025436
kościół pw. śś. Jakuba Starszego i Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach
Obecny kościół zbudowano w 1720 na miejscu poprzedniej świątyni z XVII w. Prawdopodobnie zachowano z niej prezbiterium, do którego dołączono nową strukturę. W 1902 świątynię gruntownie przebudowano: przedłużono nawę, a zamiast wieży wzniesiono kruchtę z pięterkiem dzwonowym. W 1937 dach kościoła i dzwonnicy pokryto gontem.
1025437
dwór w Komornikach
Dwór wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku z fundacji Finków, na miejscu starszego założenia dworskiego. Jest budowlą klasycystyczną, murowaną z kamienia i cegły, tynkowaną. Wzniesiony na planie prostokąta, parterowy. Od południa i północy posiada portyki wsparte na czterech kanelowanych kolumnach.
1025438
dwór w Dąbiu
Dwór w Dąbiu prawdopodobnie powstał pomiędzy rokiem 1850 a 1858, w późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany. Budynek ma charakter klasycystyczny, z typowym dla polskiego dworu portykiem kolumnowym. Założony został na planie prostokąta z dwutraktowym rozkładem wnętrz.
1025440
Diabelski Kamień w Krzesławicach Podkamieniu
1025442
Pustelnia z kaplicą w Krzesławicach Podkamieniu
Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach-Podkamieniu powstała w 1886 r. Pustelnię tworzą kaplica, dom oraz kapliczka. Kaplica została wzniesiona w konstrukcji szkieletowej, na rzucie prostokąta, z trójbocznym zamknięciem od południa. Dom pustelnika - drewniany, parterowy, z blaszanym dachem dwuspadowym.
1025443
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztor oo. Cystersów w Szczyrzycu
Zespół opactwa cysterskiego w Szczyrzycu jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Jego fundacji dokonał w 1234 r. wojewoda krakowski Teodor z Gryfitów, przekazując na rzecz zakonu swoje dobra w Ludźmierzu, Szczyrzycu i Mogilanach. Sprowadzonych z Jędrzejowa zakonników osadzono w Ludźmierzu, jednak wkrótce część z nich przeniosła się do Szczyrzyca, który miał łagodniejszy klimat. Wzniesiono tutaj kościół, klasztor i zabudowania gospodarcze.
1025444
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jodłowniku
Kościół pomocniczy Narodzenia NMP w Jodłowniku powstał w 1585 r. z fundacji Przecława Niewiarowskiego. W 2. poł. XVIII w. odnowiono go i w pełni wyposażono. Nawę i prezbiterium pokrywa wspólny gontowy dach wielopołaciowy, o konstrukcji więźbowo-zaskrzynieniowej. Rokokowa polichromia na stropie nawy datowana na 2. poł. XVIII w. przedstawia Koronację Matki Boskiej. W kościele znajduje się piękna późnorenesansowa ambona z końca XVI w. oraz drewniana chrzcielnica z 1915 r.
1025445
kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku
kościół parafialny św. Katarzyny w Wilkowisku z lat 1923-27 jest już trzecią świątynią w tym miejscu, zbudowaną na wzór poprzedniej, spalonej w 1916 r.
Obiekt o konstrukcji zrębowej, ze ścianami oszalowanymi poziomo. Wnętrze kościołą pokryte jest boazerią. Nad nawą i prezbiterium widoczne jest pozorne sklepienie kolebkowe, wsparte na ozdobnych ostrołukowych arkadach.
Wyposażenie, częściowo barokowe, a częściowo wzorowane na barokowym, wykonane zostało w XX w.
1025447
Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej
Kościół pomocniczy św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej zbudowano pod koniec XVII w. na miejscu poprzedniego, który spłonął w 1678 r. Jest to budynek barokowy, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, kryty blachą. Wnętrze zdobi późnobarokowa polichromia figuralno-ornamentalna z 1760 r. Na ścianie prezbiterium zachowały się pozostałości starszej polichromii z XVII w. Rokokowy ołtarz główny z obrazem Veraicon pochodzi z 2. poł. XIX w. Świątynia otoczona jest kamiennym murem z 1800 r., z trzema bramkami i kapliczkami stacji Drogi Krzyżowej z 1844 r.
1025448
dwór w Tymbarku
Dwór w Tymbarku powstał na początku XX wieku w stylu budownictwa uzdrowiskowego, z elementami tzw. architektury alpejskiej. Początkowo był budynkiem parterowym, z niewielkim ryzalitem w części centralnej. Około 1912 roku nad ryzalitem nadbudowano pięterko, a cały budynek przedłużono w kierunku wschodnim, łącząc go za pomocą wiaty z nowym budynkiem gospodarczo-mieszkalnym. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej nad ryzalitem dobudowano dodatkową kondygnację, a całe poddasze zamieniono na pokoje mieszkalne.
1025449
widok z Rupniowa w kierunku południowo-wschodnim
1025450
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Trójcy Świętej w Nowym Rybiu
Kościół w Nowym Rybiu wzniesiony został w stylu gotyckim na miejscu poprzedniego, który spłonął w 1795 r. Konsekracji nowej świątyni dokonał biskup Alojzy Pukalski w 1867. Jest to świątynia jednonawowa z węższym prezbiterium, murowana i otynkowana, kryta pierwotnie gontem a obecnie blachą. Do prezbiterium przylega niewielka zakrystia, a od frontu obszerna kruchta z wejściem na chór. Nad nawą wzniesiono smukłą wieżyczkę na sygnaturkę z latarnią.
1025451
kościół św. Stanisława i św. Barbary w Szyku
Kościół w Szyku zbudowano w 1633 r. Do jego wzniesienia użyto elementów wcześniejszej świątyni z XVI w.
Jest to jeden z piękniejszych kościołów Małopolski - późnogotycki, wzniesiony w konstrukcji zrębowej o ścianach pokrytych gontem.
Wnętrze zdobi polichromia figuralno-ornamentalna z 2 poł. XIX w. W prezbiterium widnieją fragmenty starszych malowideł z przełomu XVI i XVII w., ze scenami Wniebowzięcia
1025452
dwór w Słupi
Dwór w Słupi otoczony jest parkiem podworskim z 2 poł. XIX w. Do 1944 dwór należał do rodziny Popławskich. Od roku 1957 Budynek główny i należące pozostałe zabudowania gospodarcze mieściły Zasadniczą Szkołę Rolniczą aż do roku 1981. W 2016 roku Skarb Państwa zwrócił dwór rodzinie Popławskich;
1025453
dwór w Bojańczycach
dwór z połowy XIX wieku jest budowlą murowaną z cegły, posadowioną na ławach fundamentowych z kamienia łamanego, parterową, częściowo podpiwniczoną. W piwnicach kamienne sklepienia kolebkowe. Założony na planie prostokąta, szerokofrontowy, z niewielką przybudówką od zachodu, kryjącą wejścia do piwnic. Na osi elewacji frontowej (południowej) znajduje się niewielki portyk z czterema doryckimi kolumnami, ustawionymi parami na wysokich podstawach. Kolumny wspierają masywne belkowanie i trójkątny naczółek, na którym zachowane zostały ślady po dwóch tarczach herbowych. Całość wieńczy dach dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną.
1025454
Grzyb Skalny w Zegartowicach
Trzymetrowy głaz polodowcowy, którego forma geologiczna przypomina grzyb.
Istnieje przekonanie, że każda panna, która poliże skałę, jeszcze tego samego roku wyjdzie za mąż. Patrząc na kształt kamienia, można się domyślać, że swój kształt zawdzięcza właśnie wspomnianym pannom.
1025455
dwór w Mierzniu
Dwór znajduje się po północnej stronie drogi, na obmurowanym tarasie. jest budynkiem klasycystycznym, parterowym, murowanym. Założony na rzucie prostokąta, z niewielkim ryzalitem od strony północno-zachodniej.
1025456
widok z Mierznia w kierunku południowo-wschodnim
Kolejna wycieczka i kolejne miejsca zaliczone. Patrząc na przebieg trasy na mapie, może się ona wydawać dziwna. Przebieg trasy był jednak uzależniony od umiejscowienia obiektów, których jeszcze nie wiedziałem, a które zobaczyć chciałem. A obiekty wybieram posiłkując się m.in. listą obiektów na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz internetową wersją książki „Dwory Małopolski”. Wybrane na tą wycieczkę obiekty znajdowały się w bardzo pięknym pod względem krajobrazów terenie, jednakże bardzo pofałdowanym. Płaskich terenów było bardzo mało natomiast bardzo dużo podjazdów i zjazdów, niektórych bardzo stromych. Wycieczka więc była wyczerpująca ale wysiłek wynagradzany był wspaniałym widokiem z pokonanych wzniesień. Parę zdjęć krajobrazów, które zrobiłem podczas tej wycieczki nie są w stanie oddać tego co się widzi i czuje stojąc na wierzchołku i spoglądając w dół. Oprócz pozytywnych wrażeń z wycieczki nie zabrakło niestety i tych gorszych. A te gorsze związane są niestety z psami, które zwłaszcza na bocznych drogach atakują przejeżdżających lub nawet przechodzących ludzi. W największych opałach znalazłem się w Dąbiu, gdzie na bocznej drodze prowadzącej do dworu, zaatakowały mnie trzy psy, które wybiegły z pobliskiej posesji. Na szczęście udało mi się wybrnąć bez szwanku z tej opresji choć obawy miałem poważne, gdyż atakowany byłem z paru stron. Tak czy inaczej, zdarzenia z psami nie zepsuły ogólnego dobrego wrażenia z wycieczki.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0