Dwór raciechowicki należy do najstarszych dworów drewnianych w Polsce. Wzniesiony w 1760 roku w konstrukcji zrębowej, posiada charakterystyczną późnobarokową bryłę z regularnymi elewacjami i polskim dachem łamanym z lukarnami.
Obecny kościół zbudowano w 1720 na miejscu poprzedniej świątyni z XVII w. Prawdopodobnie zachowano z niej prezbiterium, do którego dołączono nową strukturę. W 1902 świątynię gruntownie przebudowano: przedłużono nawę, a zamiast wieży wzniesiono kruchtę z pięterkiem dzwonowym. W 1937 dach kościoła i dzwonnicy pokryto gontem.
Dwór wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku z fundacji Finków, na miejscu starszego założenia dworskiego. Jest budowlą klasycystyczną, murowaną z kamienia i cegły, tynkowaną. Wzniesiony na planie prostokąta, parterowy. Od południa i północy posiada portyki wsparte na czterech kanelowanych kolumnach.
Dwór w Dąbiu prawdopodobnie powstał pomiędzy rokiem 1850 a 1858, w późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany. Budynek ma charakter klasycystyczny, z typowym dla polskiego dworu portykiem kolumnowym. Założony został na planie prostokąta z dwutraktowym rozkładem wnętrz.
Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach-Podkamieniu powstała w 1886 r. Pustelnię tworzą kaplica, dom oraz kapliczka. Kaplica została wzniesiona w konstrukcji szkieletowej, na rzucie prostokąta, z trójbocznym zamknięciem od południa. Dom pustelnika - drewniany, parterowy, z blaszanym dachem dwuspadowym.
Zespół opactwa cysterskiego w Szczyrzycu jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Jego fundacji dokonał w 1234 r. wojewoda krakowski Teodor z Gryfitów, przekazując na rzecz zakonu swoje dobra w Ludźmierzu, Szczyrzycu i Mogilanach. Sprowadzonych z Jędrzejowa zakonników osadzono w Ludźmierzu, jednak wkrótce część z nich przeniosła się do Szczyrzyca, który miał łagodniejszy klimat. Wzniesiono tutaj kościół, klasztor i zabudowania gospodarcze.
Kościół pomocniczy Narodzenia NMP w Jodłowniku powstał w 1585 r. z fundacji Przecława Niewiarowskiego. W 2. poł. XVIII w. odnowiono go i w pełni wyposażono. Nawę i prezbiterium pokrywa wspólny gontowy dach wielopołaciowy, o konstrukcji więźbowo-zaskrzynieniowej. Rokokowa polichromia na stropie nawy datowana na 2. poł. XVIII w. przedstawia Koronację Matki Boskiej. W kościele znajduje się piękna późnorenesansowa ambona z końca XVI w. oraz drewniana chrzcielnica z 1915 r.
kościół parafialny św. Katarzyny w Wilkowisku z lat 1923-27 jest już trzecią świątynią w tym miejscu, zbudowaną na wzór poprzedniej, spalonej w 1916 r.
Obiekt o konstrukcji zrębowej, ze ścianami oszalowanymi poziomo. Wnętrze kościołą pokryte jest boazerią. Nad nawą i prezbiterium widoczne jest pozorne sklepienie kolebkowe, wsparte na ozdobnych ostrołukowych arkadach.
Wyposażenie, częściowo barokowe, a częściowo wzorowane na barokowym, wykonane zostało w XX w.
Kościół pomocniczy św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej zbudowano pod koniec XVII w. na miejscu poprzedniego, który spłonął w 1678 r. Jest to budynek barokowy, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, kryty blachą. Wnętrze zdobi późnobarokowa polichromia figuralno-ornamentalna z 1760 r. Na ścianie prezbiterium zachowały się pozostałości starszej polichromii z XVII w. Rokokowy ołtarz główny z obrazem Veraicon pochodzi z 2. poł. XIX w. Świątynia otoczona jest kamiennym murem z 1800 r., z trzema bramkami i kapliczkami stacji Drogi Krzyżowej z 1844 r.
Dwór w Tymbarku powstał na początku XX wieku w stylu budownictwa uzdrowiskowego, z elementami tzw. architektury alpejskiej. Początkowo był budynkiem parterowym, z niewielkim ryzalitem w części centralnej. Około 1912 roku nad ryzalitem nadbudowano pięterko, a cały budynek przedłużono w kierunku wschodnim, łącząc go za pomocą wiaty z nowym budynkiem gospodarczo-mieszkalnym. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej nad ryzalitem dobudowano dodatkową kondygnację, a całe poddasze zamieniono na pokoje mieszkalne.
Kościół w Nowym Rybiu wzniesiony został w stylu gotyckim na miejscu poprzedniego, który spłonął w 1795 r. Konsekracji nowej świątyni dokonał biskup Alojzy Pukalski w 1867. Jest to świątynia jednonawowa z węższym prezbiterium, murowana i otynkowana, kryta pierwotnie gontem a obecnie blachą. Do prezbiterium przylega niewielka zakrystia, a od frontu obszerna kruchta z wejściem na chór. Nad nawą wzniesiono smukłą wieżyczkę na sygnaturkę z latarnią.
Kościół w Szyku zbudowano w 1633 r. Do jego wzniesienia użyto elementów wcześniejszej świątyni z XVI w.
Jest to jeden z piękniejszych kościołów Małopolski - późnogotycki, wzniesiony w konstrukcji zrębowej o ścianach pokrytych gontem.
Wnętrze zdobi polichromia figuralno-ornamentalna z 2 poł. XIX w. W prezbiterium widnieją fragmenty starszych malowideł z przełomu XVI i XVII w., ze scenami Wniebowzięcia
Dwór w Słupi otoczony jest parkiem podworskim z 2 poł. XIX w. Do 1944 dwór należał do rodziny Popławskich. Od roku 1957 Budynek główny i należące pozostałe zabudowania gospodarcze mieściły Zasadniczą Szkołę Rolniczą aż do roku 1981. W 2016 roku Skarb Państwa zwrócił dwór rodzinie Popławskich;
dwór z połowy XIX wieku jest budowlą murowaną z cegły, posadowioną na ławach fundamentowych z kamienia łamanego, parterową, częściowo podpiwniczoną. W piwnicach kamienne sklepienia kolebkowe. Założony na planie prostokąta, szerokofrontowy, z niewielką przybudówką od zachodu, kryjącą wejścia do piwnic. Na osi elewacji frontowej (południowej) znajduje się niewielki portyk z czterema doryckimi kolumnami, ustawionymi parami na wysokich podstawach. Kolumny wspierają masywne belkowanie i trójkątny naczółek, na którym zachowane zostały ślady po dwóch tarczach herbowych. Całość wieńczy dach dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną.
Trzymetrowy głaz polodowcowy, którego forma geologiczna przypomina grzyb.
Istnieje przekonanie, że każda panna, która poliże skałę, jeszcze tego samego roku wyjdzie za mąż. Patrząc na kształt kamienia, można się domyślać, że swój kształt zawdzięcza właśnie wspomnianym pannom.
Dwór znajduje się po północnej stronie drogi, na obmurowanym tarasie. jest budynkiem klasycystycznym, parterowym, murowanym. Założony na rzucie prostokąta, z niewielkim ryzalitem od strony północno-zachodniej.
Skomentuj