2020-05-22_Wytrzyszczka-Tabaszowa-Wytrzyszczka

Dodano 22 maja 2020 przez aplikację Android
2020-05-22_Wytrzyszczka-Tabaszowa-Wytrzyszczka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

173306
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.9
 • Dystans: 72,6 km
 • Czas trwania: 7 h 0 min
 • Średnia prędkość: 10,36 km/h
 • Przewyższenie: 361,15 m
 • Suma podejść: 3 718,34 m
 • Suma zejść: 3 668,34 m
 • Data: 22 maja 2020
 • Lokalizacja:
986077
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce
Najstarsza zachowana wzmianka dotycząca już murowanego zamku pochodzi z roku 1382. Istnieją jednak przypuszczenia że jego początki sięgają końca wieku XIII.
986078
przeprawa promowa przez Jezioro Czchowskie
986079
kościół św. Świerada i św. Benedykta w Tropiu
Wznoszący się na kilkunastometrowej, stromej skale kościół zbudowano w XII i XIII w., a przebudowano w XIV i XVI w.; ok. 1634 r. dodano kruchtę i kaplicę. Z pierwotnej budowli zachowały się mury prezbiterium, wtórnie podwyższone, wzniesione z ciosów piaskowca. Przylegająca do prezbiterium od północy zakrystia pochodzi z XIII w. Niewielka, jednonawowa świątynia z węższym, zamkniętym prostą ścianą prezbiterium została zdewastowana w XVI w. przez arian i powtórnie konsekrowana w 1611 r.
986080
Zamek Dolny w Rożnowie
Budowę zamku dolnego w Rożnowie rozpoczął około 1560 roku hetman wielki koronny Jan Tarnowski. Budowla, wznoszona w stylu renesansowym , była jedną z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej. Jej budowa nie została nigdy ukończona; do dnia dzisiejszego przetrwał beluard oraz mur kurtynowy z bramą wjazdową.
986082
dwór w Rożnowie
Klasycystyczny dwór w Rożnowie wzniesiony został na początku XIX wieku, zapewne z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich, być może na pozostałościach budowli wcześniejszej.
986083
kościół św. Wojciecha w Rożnowie
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Rożnowie został wybudowany w 1661 r.
986084
ruiny Zamku Górnego w Rożnowie
Zamek, kamienna budowla w stylu gotyckim, został zbudowany w okresie między 1336 a 1370 roku prawdopodobnie przez ojca Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf na przewężeniu cypla otoczonego pierwotnie zakolem Dunajca.
986085
dwór w Witowicach Dolnych
XIX-wieczny dwór w Witowicach Dolnych to budowla klasycystyczna, murowana z kamienia z użyciem cegły, tynkowana. Parterowa, częściowo podpiwniczona.
986086
leśny szlak
w drodze na Ostrą Górę
986087
kościół . Mikołaja w Tabaszowej
Kościół św. Mikołaja w Tabaszowej został wzniesiony w 1753 r. w pobliskim Tęgoborzu, a na obecne miejsce, bardzo atrakcyjne widokowo, przeniesiono go w 1982 r.
986088
widok na Jezioro Rożnowskie
widok na część jeziora tzw. Rogate Ploso
986089
widok na Jezioro Rożnowskie
widok na część jeziora tzw. Szerokie Ploso
986090
kościół Narodzenia NMP na Przełęczy św. Justa w Tęgoborzy
Kościół pw. Narodzenia NMP na Przełęczy św. Justa (400 m n.p.m.) jest już trzecim kościołem w tym miejscu. Kościół pochodzi z XVII w. i był kilkukrotnie odnawiany, w XIX i XX w.
986091
dwór w Kątach
Wybudowany został ok. 1900 r. Po pożarze w 1959 r. został odbudowany i w pewnej mierze przekształcony.
986092
kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Wojakowej
Powstanie tego kościoła datuje się na 1363 rok. Była to budowla jednonawowa wzniesiona z miejscowego łupanego kamienia. Cztery wieki później do kościoła dobudowano drewnianą wieżę dzwonnicy. Zły stan techniczny wymusił w 1931 jego przebudowę. Z pierwotnej bryły zachowało się jedynie prezbiterium oraz część wyposażenia starego kościoła.
986093
kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej
Kościół cmentarny Nawiedzenia NMP w Iwkowej pochodzi z 2. poł. XV w. i jest jednym z najstarszych kościołów w Małopolsce. Niska wieża konstrukcji słupowej została dobudowana w 1619 r.
986094
widok z Tymowej
986095
kościół św. Mikołaja w Tymowej
Kościół został zbudowany w 1764 r., a następnie w 1913 r. powiększony przez przedłużenie prezbiterium. Jest to kościół barokowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany.
986096
dwór w Tymowej
Zbudowany w XIX wieku dwór w Tymowej jest budynkiem eklektycznym, bez wyraźnych cech stylowych. Murowany, parterowy, szerokofrontowy, częściowo podpiwniczony. Elewacja frontowa posiada w części centralnej wsparty na dwóch masywnych filarach ganek, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem.
986097
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Jurkowie
Kościół w Jurkowie został zbudowany przed 1578 r., następnie przebudowany w XVIII w. W 1976 r. do nawy dostawiono przedsionek.
986098
zamek w Czchowie
Do niedawna jednym z symboli Czchowa była samotna baszta na wzgórzu zamkowym. Obecnie się to zmieniło albowiem do baszty dobudowano wieżę bramną zrekonstruowaną w jej historycznym obrysie. Odbudowano również część piwnic budynku mieszkalnego oraz nadbudowano również część murów obronnych zamku.
Wykorzystując fakt, że prognozy zapowiadały w miarę ładną pogodę, wybrałem się na kolejną wycieczkę obierając sobie za cel okolice Jeziora Czchowskiego i Rożnowskiego. Prawdę mówiąc moim głównym celem była Tabaszowa ale żeby wycieczka miała sens należało coś dodać. Zacząłem więc od Wytrzyszczki, gdzie chciałem rzucić okiem na zamek Tropsztyn. Niestety start okazał się falstartem, gdyż zamek zamknięty był na cztery spusty. Ruszyłem więc w dalszą drogę ale żeby to zrobić musiałem promem przedostać się na drugi brzeg a konkretnie do Tropiów. Z Tropiów, bo obejrzeniu pamiętającego XII wiek kościoła św. Świerada udałem się do Rożnowa, w której to miejscowości Można znaleźć pozostałości dwóch zamków, dwór oraz drewniany kościół św. Wojciecha. W Rożnowie po pokonaniu wiszącej kładki przedostałem się na lewy brzeg Dunajca i jadąc wzdłuż niego dotałem do Witowic Dolnych, gdzie można rzucić okiem na wyremontowany XIX wieczny dwór. A z Witowic Dolnych zacząłem wspinaczkę do Tabaszowej. Zanim jednak do niej dotarłem musiałem pokonać dwa szczyty Ostrej Góry, której stoki wznoszą się nad Jeziorem Rożnowskim i nad zaporą, która je tworzy. A muszę przyznać, że miejscami było na co się wspinać. Wysiłek został jednak wynagrodzony w Tabaszowiej, gdzie znajduje się wspaniały widok na część Jeziora Rożnowskiego zwaną Rogatym Plosem z Małpią Wyspą włącznie, Bartkową i Gródkiem nad Dunajcem. W Tabaszowej znajdował się także drewniany kościół św. Mikołaja przeniesiony w 1982 r. z pobliskiej Tabaszowej. Z Tabaszowej ruszyłem w dół do Łososiny Dolnej zaliczając po drodze drewniany kościółek na Przełęczy św. Justa w Tęgoborzy. Z Łososiny Dolnej ponownie zaczęła się wspinaczka do Wojakowej. W drodze do Wojakowej, w miejscowości Kąty można zobaczyć dworek Sławików, w którym podczas II wojny światowej ukrywał się emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego Jan Karski. Po dotarciu do Wojakowej i rzuceniu okiem na pamiętający 1363 r. kościół ruszyłem tym razem w dół do Iwkowej, w której natknąłem się na kolejny podczas tej wycieczki drewniany kościół, jeden z najstarszych w Małopolsce. Następnym etapem mojej wycieczki była Tymowa jednak na drodze do niej był solidny podjazd. Podjazd ten został jednak wynagrodzony super zjazdem z kilkunastoma zakrętami układającymi się w serpentyny. A na dole, w Tymowej czekał na mnie ładny drewniany kościół oraz ukryty ze gąszczem zieleni dworek będący do niedawna siedzibą leśnictwa a obecnie stanowiący własność prywatną. W Tymowej powoli kończyła się moja wycieczka. Pozostał mi jeszcze kolejny drewniany kościółek w Jurkowie a potem już tylko dojazd do Wytrzyszczki, gdzie na parkingu przy promie zakończyłem wycieczkę. Ogółem wycieczka fajna, szkoda tylko, że przez cały czas jej trwania wiał zimny wiatr i ta jakoś tak dziwnie się składało, że zawsze z przodu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.