2020-06-03_Kraków - Jaśkowice - Kraków

Dodano 3 czerwca 2020 przez aplikację Android
2020-06-03_Kraków - Jaśkowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

174866
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 86,9 km
  • Czas trwania: 6 h 9 min
  • Średnia prędkość: 14,12 km/h
  • Przewyższenie: 152,68 m
  • Suma podejść: 2 579,51 m
  • Suma zejść: 2 579,11 m
  • Data: 3 czerwca 2020
993950
kościół pw. Najświętszego Salwatora na Salwatorze
Jeden z najstarszych kościołów w Krakowie. Początki kościoła nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Tradycja głosi, że kościół miał powstać na miejscu pogańskiej świątyni, a kazania tutaj miał głosić jeszcze św. Wojciech. Prawdopodobnie jednak powstanie pierwszego kościoła miało mieć miejsce w I połowie XII w.
993951
kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty na Salwatorze
Kaplica powstała w XVII wieku, między 1689, a 1690 rokiem, na miejscu poprzedniej, którą zniszczyły pożary w 1587 i 1656 roku.
993952
"Willa Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
993953
klasztor oo. kamedułów i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielanach
Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej i erem kamedułów zbudowano w latach 1609-1630. Znajduje się na Srebrnej Górze (jednego z najwyższych wzniesień Pasma Sowińca) w południowo-zachodniej części Lasu Wolskiego, nad doliną Wisły.
993954
Klasztor benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła
Opactwo, usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r. W II połowie XI w. powstał zespół romańskich budowli - trójnawowa bazylika oraz zabudowania klasztorne.
993955
dwór w Ochodzy
Zespół dworski w Ochodzy powstał na bazie dawnego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Z chwilą zakupu terenu przez Feliksa Męciszewskiego zmieniono funkcję gospodarczą zespołu na mieszkalno-rezydencjonalną. Wiązało się to z założeniem ogrodu od strony południowej, przekształceniem dawnej drogi dojazdowej w aleję kasztanową oraz założeniem parku w dawnej części gospodarczej. Dwór wybudowany został w 1831 r.
993956
dwór w Zelczynie
W centralnej częci wsi znajdował się przebudowany w 1928 roku dwór, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej uległ spaleniu. Odbudowano go w 1988 roku, ale już bez zdobiącego go wcześniej łamanego dachu. W pobliżu dworu stoi oficyna z XIX wieku oraz czworaki i stajnie, wyremontowane w 1979 r. Wkoło rozciąga się resztka dawnego parku krajobrazowego z XIX w. o powierzchni 5 hektarów.
993957
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie
Kościół w Krzęcinie został zbudowany w 1589 r. W XVIII w. gruntownie go przebudowano, a w 1887 r. przedłużono nawę kościoła i dobudowano dwie wieże. Każdą część kościoła przykrywa niezależny gontowy dach dwuspadowy, nad starszą częścią nawy i prezbiterium o jednej kalenicy. Portal wejścia do zakrystii posiada półokrągły łuk nadwieszony.
993958
kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Sosnowicach
Kościół pomocniczy w Sosnowicach został ufundowany w pierwszej połowie XVI w. przez ród Strzałów herbu Kotwicz. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1598 r. Świątynia położona jest na wzniesieniu, którego zbocza porośnięte są lasem z zachowanym starym drzewostanem. Kościółek ma konstrukcję zrębową, wykonaną z drewna
993959
Pozostałość dworu w Jaśkowicach
Na terenie zespołu dworskiego funkcjonowało uzdrowisko w oparciu o istniejące nieopodal dworu źródełko wody siarczano-żelazistej. Z dawnego budynku dworskiego – obszernej piętrowej willi – zachowała się jedynie część wschodnia. Skrzydło zachodnie, w którym mieściły się kwatery dla bogatszych kuracjuszy, z szerokim tarasem widokowym i rekreacyjnym – zostało rozebrane w latach 60. XX wieku.
993960
Przeprawa promowa przez Wisłę między Brzeźnicą a Czernichowem
Przeprawa dla pieszych i rowerzystów bezpłatna, niestety w dniu wycieczki, z powodu wysokiego stanu wody nieczynna
993961
ruiny dworu w Facimiechu
Budynek dworski wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku.
Po roku 1945 we dworze umieszczono posterunek MO. W latach 50. dwór wraz z parkiem przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wielkich Dróg, która umieściła w budynku dworskim biura oraz mieszkania dla pracowników. Dawną gorzelnię, czynną jeszcze do lat. 50. XX wieku, przeznaczono później na siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. W końcu lat 70. dwór został opuszczony. Obecnie jest w stanie ruiny.
993962
przeprawa promowa przez Wisłę Kopanka - Jeziorzany
Niestety podobnie jak w przypadku przeprawy między Brzezinami i Czernichowem, ta również byłą nieczynna z powodu wysokiego stanu wody
Wycieczka nie była planowana a zdecydowałem się na nią bo szkoda mi było zmarnować stosunkowo ładną pogodę po kilku dniach deszczowych. Jakieś jednak fatum nad tą wycieczką ciążyło bo spotkało mnie podczas niej wiele niezbyt przyjemnych niespodzianek, a niektóre z nich zmusiły mnie do zmiany trasy i to znacznej. Ogółem plan był taki, że miałem przez Tyniec dojechać do Jaśkowic , tam miałem przeprawić się promem przez Wisłę do Czernichowa, potem Piekary, Kryspinów i Kraków. Pierwsza niespodzianka spotkała mnie przy kościele pw. Najświętszego Salwatora na Salwatorze w Krakowie. Nawet jak kościoły są zamknięte to dziedzińce zazwyczaj są otwarte i kościół można zobaczyć z zewnątrz. W przypadku tego kościoła był on niedostępny. Pogodziłem się i wałami wzdłuż Wisły ruszyłem do Tyńca. Gdy dojechałem do obwodnicy przy stopniu wodnym, okazało się, że wały przeciwpowodziowe są rozkopane i zastawiony był przejazd. Udało mi się jednak dojechać do Tyńca polną drogą między Wisłą a wałami. Za klasztorem w Tyńcu okazało się jednak, że tam wały również są rozkopane a tym samym zastawiona została ścieżka rowerowa prowadząca wałami w stronę Skawiny. A więc zmiana trasy i zamiast wzdłuż Wisły musiałem pokonywać podjazd na Stępnicę a później z niej zjeżdżać. Po przejechaniu mostem przez Skawinkę aż do Zelczyny wszystko przebiegało zgodnie z planem. Z Zelczyny miałem udać się do Krzęcina, tam okazało się jednak, że droga łącząca te miejscowości jest w remoncie. Musiałem więc skorzystać z dziurawego objazdu a więc kolejna zmiana trasy. Z Krzęcina do Jaśkowic wszystko przebiegało zgodnie z planem, gdy jednak dojechałem do przeprawy promowej łączącej Brzeziny z Czernichowem, mój plan totalnie się posypał. Z powodu wysokiego stanu Wisły prom był nieczynny. Mając do wyboru jechanie do najbliższego mostu w Łączanach lub powrót w stronę Krakowa wybrałem to drugie rozwiązanie, liczyłem bowiem na to, że przez prom w Jeziorzanach dostanę się na drugi brzeg Wisły i do Piekar. Niestety z powodu wysokiego stanu wody i ten prom był nieczynny. Musiałem więc już całkowicie zrezygnować z moich planów i już w miarę najkrótszą drogą wróciłem do miejsca startu. Mogę więc powiedzieć, że niestety tylko pierwsza część wycieczki była mniej więcej zgodna z planem, druga to już niestety tylko powrót
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta