2020-04-27 Kraków - Słomniki - Kraków

Dodano 27 kwietnia 2020 przez aplikację Android
2020-04-27 Kraków - Słomniki - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

169930
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 69,1 km
  • Czas trwania: 6 h 6 min
  • Średnia prędkość: 11,33 km/h
  • Przewyższenie: 153,81 m
  • Suma podejść: 2 067,03 m
  • Suma zejść: 2 055,13 m
  • Data: 27 kwietnia 2020
968445
Dwór w Prusach
dwór należy do Uniwersytetu Rolniczego, który utworzył w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.
968446
dwór w Baranówce
wybudowany w latach 1923-1926 przez Józefa Amouraux. Po wojnie Dwór w Baranówce przez pewien czas pełnił funkcje magazynu. W pokojach dworskich składowano m.in. narzędzia rolnicze pochodzące z okolicznych majątków a w okresie późniejszym także nawozy sztuczne, które nadżarty ściany i podłogi pomieszczeń dworskich pomimo tego, że stodoły i magazyny stały puste.
Od lat 70 do 2016 r. w dworze znajdowały się mieszkania komunalne. Obecnie nieużytkowany dwór niszczeje
968447
kościół pw. Podwyższenie Krzyża Świętego w Wysiołku Luborzyckim
Gotycki kościół pochodzi sprzed 1433 roku a jego fundację wiąże się z osobą Mikołaja Hińczowicza, który był plebanem luborzyckim, podskarbim koronnym, rektorem Uniwersytetu Krakowskiego i doradcą króla Władysława Jagiełły. Na przestrzeni wieków główna bryła kościoła uległa tylko nieznacznym przekształceniom. Na przełomie XV i XVI w. do prezbiterium kościoła od wschodu dostawiono trójboczną przybudówkę. W XIX w. dobudowano od zachodu przedsionek. Zaś w latach 1908-11 dawną zakrystię przerobiono na kaplicę św. Franciszka i powiększono o kruchtę.
968448
kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie
drewniana świątynia orientowana, wzniesiona w XVII w. z drewna na podmurówce z kamieni polnych, oszalowana i przykryta stromym gontowym dachem nad którym góruje sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę.
968449
dwór w Wilkowie
Pierwotny budynek pochodzi zapewne z XVIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Józefa Zubrzyckiego został rozbudowany. Dzisiejszy wygląd wiejskiego domu szwajcarsko-normandzkiego zawdzięcza kolejnej przebudowie na początku XX wieku. Ostatnim właścicielem był Józef Feliks Zubrzycki, który w 1945 wraz z rodziną został wysiedlony. Stanowiący własność skarbu państwa majątek ulegał systematycznej dewastacji. W roku 1970 i 1987 przeprowadzano doraźne remonty budynku dworskiego. W latach 90. XX wieku, po wieloletnich staraniach prawo pierwokupu zrujnowanego dworu uzyskała córka ostatniego właściciela dworu, która jednak nie mogąc podołać jego odbudowie sprzedała dwór prywatnemu nabywcy z Proszowic.
968450
kościół św. Wojciecha w Niedźwiedziu
początki kościoła sięgają lat 1486-1493 r. kiedy był wybudowany. Na przestrzeni wieków wygląd ulegał zmianom w wyniku remontów spowodowanych zaniedbaniami i pożarami.
968451
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu
Około 1800 roku posiadłość wraz z istniejącym już dworem nabył Stanisław Wodzicki, jemu również zawdzięczamy gruntowną przebudowę dworu na pałac w stylu klasycystycznym, z typowym dachem polskim krytym gontem. Do rodziny Wodzickich pałac należał przez kilka kolejnych pokoleń. Podczas drugiej wojny światowej w pałacu Niemcy urządzili warsztaty naprawcze, powodując znaczną dewastację budynku. Po wojnie w budynku mieściła się szkoła podstawowa, Gromadzka Rada Narodowa, kino, posterunek MO, Stacja Oceny Nasion i szkoła.
968452
cmentarz żydowski w Słomnikach
968453
Synagoda w Słomnikach
Synagoga w Słomnikach została zbudowana pod koniec XIX lub na początku XX wieku. W jej wnętrzu mieściły się również biura gminy żydowskiej, cheder, szkółka dla dziewcząt oraz w piwnicach mykwa. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek synagogi został przebudowany na kino. Następnie mieściły się w nim magazyny oraz warsztat. Obecnie stoi opuszczony i powoli popada w ruinę.
968454
kościół pw. Bożego Ciała w Słomnikach
Neogotycki, murowany kościół parafialny p.w. Bożego Ciała i św. Bartłomieja w Słomnikach znajduje się w rynku i wzniesiony został w latach 1888-1893
968455
dwór w Polanowicach
w Polanowicach znajduje się zespół dworski w skład którego wchodzą: dwór, laboratorium, stajnia, obora, budynek gospodarczy, stodoły, spichlerz, lamus, park z XX wieku
968456
Zbiorowa mogiła w Goszczy
zbiorowa mogiła żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej w 1914 r.
968457
kościół pw. św. Wawrzyńca i Męczennika w Goszczy
Kościół w Goszczy został zbudowany w 1737 roku. W wyniku licznych prac remontowych pozbawiony jest wyraźnych cech stylowych. Jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wymurowano go z kamienia i otynkowano.
968458
dwór w Goszczy
Do roku 1845 wieś występuje jako praestimonium Mateusza Dubieckiego (1760-1845), kanonika i kanclerza kapituły krakowskiej, poety łacińskiego i kaznodziei, właściciela Batowic. Prawdopodobnie w tym czasie powstaje w Goszczy późnoklasycystyczny dwór, rozbudowany na początku XX wieku przez Zygmunta Zubrzyckiego.
968459
dwór w Zagórzycach Dworskich
W dworze pochodzącym z 1863 r. przez wiele lat funkcjonowała szkoła. W wyniku przebudowy i adaptacji na potrzeby szkoły utracił wartość zabytkową. Obecnie budynek dworu został rozbudowany i w pełni zaadaptowany do potrzeb nowoczesnego i komfortowego ośrodka medycznego. Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Kwitnąca” rozpoczął działalność w sierpniu 2018 r.
968460
dwór w Sieborowicach
Eklektyczny dwór, wybudowany w 1882 roku przez Bolesława Zakrzeńskiego. Aktualnie, od 1947 r. w dworze znajduje się Państwowy Dom Dziecka
968461
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych
Kościół w Więcławicach Starych sięga początkami 1340 roku. Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego, na podmurówce, jednonawowy, w stylu barokowym.
968462
dwór w Młodziejowicach
Dwór zbudowany w latach 1591-1595, całkowicie przekształcony późniejszymi przebudowami, stanowi obecnie ruinę pozbawioną cech stylowych.
968464
dwór w Książniczkach
Dwór w Książniczkach jest obiektem murowanym. W 1896 roku Władysław Zgierski-Strumillo do starszej, pochodzącej z początku XIX wieku parterowej części, dobudował obszerny, licowany cegłą budynek. Wówczas powstała parterowa część środkowa i piętrowe, w całości podpiwniczone skrzydło wschodnie.
968465
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Gotycki kościół murowany, p.w. św. Małgorzaty został ufundowany w latach 1460-76 przez Jana Długosza. Świątynia jest zbudowana w tzw. stylu „długoszowym”.
968466
dwór w Dziekanowicach
murowano-drewniany dwór z pocz. XX w., wystawiony na miejscu pierwotnego z 1820 r. i przebudowany około 1960 r.
Obecnie zespół dworski zajmuje filia firmy nasienniczej „Polan".
Kolejny dzień z ładną pogodą i kolejna wycieczka. Tym razem ruszyłem w stronę Słomnik. Po opuszczeniu Krakowa trasa wiodła głównie wśród pól, po otwartych terenach. Lasów praktycznie zupełnie nie było a jeśli już to jakiś zagajniczek i to zwykle tylko po jednej stronie drogi. Nie zabrakło natomiast tego co zwykle bywa celem moich wycieczek czyli zabytkowych dworków, pałaców i kościołów. Większość ze znajdujących się na tracie obiektów była mi znana z wcześniejszych wycieczek, nowością dla mnie były tylko dwory w Polanowicach i Zagórzycach Dworskich. Jeśli jednak dworek w Polanowicach nadal można nazwać dworkiem to ciężko nazwać dworkiem budynek w Zagórzycach Dworskich. Budynek został rozbudowany i przebudowany celem dostosowana dla potrzeb Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego. Poszczęściło mi się także w przypadku dworu w Młodziejowicach a w zasadzie tego co z niego zostało. Wykorzystałem jakieś prace prowadzone w jego otoczeniu i mogłem go obejrzeć z każdej strony. W sumie wycieczka udana, wszystkie zaplanowane cele osiągnięte.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.