2020-04-23 Kraków - Krzeszowice - Kraków

Dodano 23 kwietnia 2020 przez aplikację Android
2020-04-23 Kraków - Krzeszowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

169511
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 76,1 km
  • Czas trwania: 6 h 18 min
  • Średnia prędkość: 12,06 km/h
  • Przewyższenie: 191,96 m
  • Suma podejść: 2 015,38 m
  • Suma zejść: 2 016,18 m
  • Data: 23 kwietnia 2020
966055
kościół w Rudawie
kościół pw. Wszystkich Świętych w Rudawie uznawany za jedną z najstarszych ceglanych budowli małopolskiej wsi. Zbudowany został zapewne niedługo po męczeństwie św. Stanisława, Biskupa Krakowskiego (+1079).
966056
lamus w Pisarach
renesansowy dwór wieżowy z XVII wieku, przekształcony potem na lamus. Po powojennej parcelacji majątku przez pewien czas służył jako budynek mieszkalny. Zaniedbany, w latach 60 zamienił się w ruinę. W drugiej połowie lat 60. został odremontowany. W latach 80. mieściła się w nim galeria „Lamus”. Obecnie nie użytkowany.
966057
Pałacyk Vauxhall w Krzeszowicach
Pałacyk Vauxhall został wybudowany w latach 1783-1786 według projektu nadwornego architekta Szczepana Humberta na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej jako dom zdrojowy z salami zabaw.
966059
kościół św. Marcina z Tours w Krzeszowicach
kościół wybudowano z fundacji Adama Potockiego w latach 1832-44.
Istniejący kościół jest krótszy niż przewidywały to plany. Powodem tego była rezygnacja Potockich z budowy jednego przęsła gdyż już w trakcie budowy kościoła przygotowali sobie na mauzoleum rodowe kaplicę w katedrze na Wawelu.
966060
Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach
Pałac to dawny lamus zaadaptowany przez Artura Potockiego w latach 1820-1822 na tymczasową rezydencję Potockich. W okresie budowy tzw. nowego pałacu zamieszkiwała w nim rodzina Potockich, a później wyżsi urzędnicy hrabstwa Tęczyńskiego oraz m.in. Józef Chłopicki.
966061
Nowy Pałac Potockich w Krzeszowicach
drugie podczas tej wycieczki niepowodzenie. Z powodu zamknięcia parku do 30 kwietnia, pałacu niestety nie zobaczyłem. A szkoda, bo pałac wrócił do właścicieli i byłem bardzo ciekaw jak się zmienił od czasu kiedy go widziałem ostatni raz. Tak czy inaczej obiekt wart zobaczenia
966062
kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku
kościół budowano etapami w latach 1728-1742. W 1783 r. do kościoła przeniesiono z likwidowanej kaplicy tenczyńskiego zamku doczesne szczątki Jana Tęczyńskiego (zmarł w 1637 r.). Po kradzieży kościół przebudowano i rozbudowano. Powstały wówczas arkadowe przedsionki (1881 r.), nowa zakrystia i kaplica. Kolejne zmiany wystroju kościoła nastąpiły w drugiej połowie XX w.
Po północno-zachodniej stronie murowanego kościoła stoi drewniana wolnostojąca dzwonnica, datowana na ok. 1748.
Na przykościelnym cmentarzu pochowany został w 1969 roku wybitny polski aktor teatralny i filmowy - Bogumił Kobiela.
966063
Staw Wroński w Tenczynku
966064
zamek Tenczyn (Tęczyn) w Rudnie
Początki zamku sięgają lat 1331-1361 kiedy powstał jako gotycka budowla murowana. Przez wieki zmieniał właścicieli i kształt a w okresie świetności nazywany był Małym Wawelem. Do upadku zamku przyczynił się w dużym stopniu "Potom Szwedzki" jednak dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1748 spowodowany uderzeniem pioruna. Od tego czasu zamek systematycznie popadał w coraz większą ruinę. Obecnie w zamku trwają prace remontowe mające przywrócić zamek do stanu "ruiny kontrolowanej"
966066
Las Zwierzyniec
Las Zwierzyniec
966067
Czarny Staw w Lesie Zwierzyniec
966068
Skała Łysina w Czułowie
od skały zaczyna się droga prowadząca m.in. do Rezerwatu Przyrody "Zimny Dół". Polecam albowiem znajdujące się tam głazy tworzą robiące duże wrażenie labirynty, korytarze, nisze itp. Rezerwat jednak zdecydowanie dla pieszych.
966069
Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska to wąwóz o długości około 2 km w dolinie Sanki.
Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały tworzą bardzo strome ściany, wrota skalne lub pojedyncze iglice. Znajduje się w nich ok. 10 jaskiń, noszących ślady zamieszkania.
W środkowej części rezerwatu znajduje się polanka. Ponad nią, w południowych ścianach w zakolu zwanym Cyrkiem, we wnęce skalnej urządzono ołtarz z dużym naskalnym obrazem Matki Boskiej Skalskiej.
966070
dwór w Mnikowie
Dwór wybudowany został przez kamedułów z Bielan w XVII w., z przeznaczeniem dla zarządców lub prywatnych dzierżawców. Dwór mnikowski wraz z folwarkiem pozostawał w rękach i pod bezpośrednim zarządem ojców kamedułów do roku 1928 kiedy to został wydzierżawiony Zgromadzeniu Sióstr Albertynek z przeznaczeniem na zaplecze gospodarcze przytulisk zgromadzenia w Krakowie. W roku 1950 folwark został upaństwowiony sam dwór zaś nadal pozostał w rekach Sióstr Albertynek jako dom zakonny.
966072
Punkt 15
Zalew w Kryspinowie
966073
Zalew na Piaskach w Budzowie
Zalew leży w granicach administracyjnych miejscowości Budzów i Cholerzyn jednakże potocznie używa się nazwy Zalew w Kryspinowie lub po prostu Kryspinów
966074
Pałac w Kryspinowie
Pałac w Kryspinowie został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym.
Ciekawostką jest fakt, że wieś do końca XIX wieku nosiła niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”. Swoją obecną nazwę przyjęła od jej właściciela - Kryspina Żeleńskiego.
966075
Willa Decjusza
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza
966076
Pałac Królewski w Łobzowie
Początki tej królewskiej rezydencji sięgają XIV w. a więc panowania Kazimierza Wielkiego. Kolejni władcy zmieniali kształt pałacu. W czasie rozbiorów Austriacy przeznaczyli pałac na Szkołę Kadetów a po 1918 r. ulokowano w nim Szkołę Podchorążych. Po II wojnie posiadłość przekazano Politechnice Krakowskiej
966078
Willa Modrzejówka
Modrzejówka zbudowana została w 1884 r. przez przyrodniego brata Heleny Modrzejewskiej. Helena Modrzejewska planowała, że po wycofaniu się ze sceny zamieszka w wybudowanym domu. Życie zweryfikowało te plany. Aktorka osiadła na stałe w Ameryce, gdzie zmarła w 1909 r.. Już w 1889 r. willa Modrzejewskiej była wystawiona na sprzedaż
966099
dwór w Więckowicach
Na początku małe oszustwo albowiem podczas tej wycieczki nie udało mi się zobaczyć tego dworu. Znajduje się on na terenie Domu Pomocy Społecznej i w związku z epidemią był zakaz wejścia. Jeśli jednak ktoś lubi takie budownictwo to polecam, nie wiadomo jak długo będzie jeszcze stał. Dwór w Więckowicach był własności rodziny Florkiewiczów, którzy posiadali także, zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej k. Trzebini. Też polecam
Wykorzystując ładną pogodę i chcąc nadrobić stracony przez pandemię czas, nazajutrz po wcześniejszej wycieczce znowu wybrałem się w trasę tym razem w kierunku Krzeszowic. Tradycyjnie, przed wyruszeniem, wybrałem sobie obiekty i miejsca, które chciałem zobaczyć. Większość z zaplanowanych miejsc zobaczyłem, jednak już przy pierwszym z wytypowanych mi obiektów spotkało mnie niepowodzenie. Chciałem zobaczyć dwór Florkiewiczów w Więckowicach jednakże na terenie zespołu dworskiego znajduje się Dom Pomocy Społecznej i wstęp tam był zabroniony z uwagi na pandemię. Ruszyłem więc dalej w stronę Krzeszowic "zaliczając" po drodze kościół w Rudawie i lamus w Pisarach. W Krzeszowicach spotkało mnie kolejne niepowodzenie. Chciałem zobaczyć jak po zmianie właściciela prezentuje się Nowy Pałac Potockich, jednakże pewnie też z powodu tego wirusa park na terenie którego pałac się znajduje ma być otwarty 1 maja. Po opuszczeniu Krzeszowic dalszy przebieg wycieczki przebiegał już zgodnie z planem. W drodze do zamku Tenczyn w Rudnie rzuciłem okiem na kościół w Tenczynku i zatrzymałem się chwilę przy Wrońskim Stawie. Przy zamku Tenczyn zrobiłem sobie małą przerwę po czym wyruszyłem w stronę Krakowa. Część trasy powrotnej przebiegała asfaltową dróżką przez budzący się do życia Las Zwierzyniec. Po opuszczeniu tego lasu kierowałem się na Mników. Przed Mnikowem mijałem wysoką skałę Łysina w Czułowie. Przy skale tej znajduje się parking z którego można dojść na piechotę do naprawdę wartego zobaczenia Rezerwatu Przyrody "Zimny Dół". Dojazd samochodem jest tam tylko dla mieszkańców a rowerem po rezerwacie z racji konfiguracji terenu raczej nie da się poruszać. Przed samym Mnikowem skręciłem w znajdującą się po prawej stronie Dolinę Mnikowską, która przy tej pogodzie była pełna spacerowiczów. Z Doliny Mnikowskiej oraz Mnikowa dotarłem do Zalewu w Kryspinowie (a w zasadzie Budzowie) nad którym było mnóstwo wędkarzy. Kąpiących się jeszcze nie wiedziałem ale na plażach wokół zalewu było już widać dużo opalających się osób. Następnie po rzuceniu okiem na coraz to bardziej popadający w ruinę pałac w Kryspinowie dojechałem Krakowa. A żeby sobie przejazd przez Kraków urozmaicić to jeszcze zrobiłem sobie przystanki przy Willi Decjusza na Woli Justowskiej, przy Pałacu Królewskim w Łobzowie oraz przy Willi Modrzejówka zbudowanej dla Heleny Modrzejewskiej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.