2020-03-19 wokół Krakowa

Dodano 7 maja 2020 przez rysowanie
2020-03-19 wokół Krakowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

170925
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 56,5 km
  • Przewyższenie: 70 m
  • Suma podejść: 286,06 m
  • Suma zejść: 286,68 m
  • Data: 19 marca 2020
  • Lokalizacja: Kraków
973513
dworek przy ul. Królowej Jadwigi
dworek z XVIII w.
973514
zalew na Zakrzówku
Zalew stworzony został w 1990 roku dzięki zalaniu wodą starego kamieniołomu wapienia. Tworzą go dwa jeziorka, połączone wąskim przesmykiem o długości ok. 25 m. Powierzchnia zalewu wynosi 12 ha natomiast maksymalna głębokość sięga 31 m. Jak na dawny kamieniołom przystało, lustro wody otaczają bardzo wysokie (kilkadziesiąt metrów), białe i strome skały, które nadają miejscu sporo dramatyzmu i nieco „chorwacki" wygląd.
973515
kościół rektoralny pw. MB. Częstochowskiej w Kobierzynie
kościół znajduje się na terenie kompleksu Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Kobierzynie
973516
budynek teatru w Kobierzynie
budynek teatru mieści się na terenie kompleksu Szpitala Klinicznego im. J Babińskiego w Kobierzynie
973517
willa dyrektorów szpitala w Kobierzynie
willa mieści się na terenie kompleksu Szpitala Klinicznego im. J Babińskiego w Kobierzynie
973518
dwór Ziobrowskich w Borku Fałęckim
Pierwotny dwór drewniany, położony na szczycie Góry Borkowskiej, w XVIII w. znajdował się w bardzo złym stanie. Ok. 1845 wzniesiono istniejący do lat 60. XX wieku drewniany dwór. Był własnością rodziny Mierzejewskich. Przed rokiem 1890 dwór i folwark przechodzą w ręce rodziny Ziobrowskich. Prof. Stanisław Ziobrowski wystawił nowy dwór, zmodernizował folwark i założył park. Po II wojnie dwór i park odebrano właścicielom. W 1957 znalazła tu siedzibę stacja Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Nowy właściciel zburzył drewniany dwór, wzniósł nowe budynki, garaże i szklarnie. W 2013 sąd nakazał Instytutowi Badawczemu wydanie zespołu pałacowo-parkowego Borek Falęcki w Krakowie - spadkobiercom przedwojennych właścicieli.
973519
dwór w Swoszowicach
Zespół dworsko – parkowy Tischlerów w Swoszowicach złożony jest z dworu murowanego z 1908 r., obory, stodoły drewnianej i ogrodu dworskiego
973520
Dwór Staropolski w Piaskach Wielkich
Dwór powstał w XVI w a na przełomie XVIII i XIX w. został przebudowany uzyskując klasycystyczną formę. Po II wojnie przejęty przez Skarb Państwa i mieścił posterunek Milicji i Milicyjną Izbę Dziecka. W 1990 r. został zwrócony prawowitym właścicielom.
973521
dwór Groyeckich w Łagiewnikach
W 2 poł. XIX w. krakowski przemysłowiec Maurycy Baruch kupił znajdujący się w Łagiewnikach dwór, i wybudował obok dworu niewielki pałac. Kolejnym właścicielem był Mieczysław Groyecki. Po jego śmierci w 1935 r. pałac wraz otaczającym go terenem został zakupiony przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, które zorganizowały tu ochronkę dla dzieci. Obecnie pałac nadal znajduje się w posiadaniu Felicjanek, które prowadzą w nim jedyny w Polsce ośrodek szkolno–wychowawczy dla dzieci z afazją.
973530
dworek Pod Czarnym Orłem w Rynku Podgórskim 13
w wybudowanym w XVIII wieku budynku mieścił się niegdyś zajazd w którym w lipcu 1829 zatrzymał się Fryderyk Chopin
973538
dworek Pod Białym Orłem w Rynku Podgórskim 14
Budynek powstał jako dom mieszkalny w początkach XIX wieku i został zaadaptowany na cele magistratu Wolnego, Królewskiego Miasta Podgórza. (działającego tu do roku 1854, kiedy po ukończeniu regulacji Rynku Podgórskiego wybudowano nowy Ratusz). Od 1946 roku mieścił się w tym budynku Zakład Witrażów i Oszkleń Braci Paczków. Obecnie znajdują się w nim mieszkania, sklepy oraz punkty usługowe.
973539
Nowy Ratusz (Magistrat) w Rynku Podgórskim
Jest to drugi (i ostatni) ratusz Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Zbudowano go w latach 1844–1854. We wnętrzu zachowało się wiele elementów oryginalnego wyposażenia np. wyposażenie sali Rady Miasta Podgórza. Na szczycie fasady znajduje się herb miasta Podgórza. Obecnie mieści się w nim Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa oraz biuro i siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze.
Podgórze
973540
kościół św. Józefa Na Rynku Podgórskim
kościół został zbudowany w latach 1905–1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Budowla neogotycka, trójnawowa z transeptem i ambitem wokół prezbiterium oraz kaplicami przy nawach bocznych i ambicie. Wieża wzorowana na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Sylwetka kościoła została świadomie wyeksponowana nad architekturą Rynku. Wnętrze kościoła, ukształtowane zostało na podobieństwo gotyckiej katedry w wersji tzw. gotyku nadwiślańskiego. Wypełnione jest licznymi ołtarzami, ławkami i innymi elementami w większości wykonanymi w drewnie.
973541
kościół św. Bartłomieja w Mogile
Budowla pochodzi z połowy XV stulecia i choć od tego czasu niejednokrotnie ją przebudowywano, do dziś jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury drewnianej.
973542
Willa Rogozińskich w Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
Wszyscy wiedzą, że Kraków to miasto zabytków, wiadomo też, że największe skupiska zabytków to Stare Miasto z Wawelem oraz modny od jakiegoś czasu Kazimierz. Tymczasem także poza centrum Krakowa, na jego obrzeżach, znajduje się wiele cennych obiektów. I ta wycieczka była drugą w tym roku po obrzeżach Krakowa, mającą na celu odnalezienie ciekawych budynków posiadających historię, której często nie znają okoliczni mieszkańcy. Jednym z takich budynków jest dworek przy ul. Królowej Jadwigi obok którego wielokrotnie przejeżdżałem a dopiero teraz zwróciłem na niego uwagę. Bardzo ciekawy jest także kompleks Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Kobierzynie. Podejrzewam, że każdy mieszkaniec Krakowa słyszał o szpitalu w Kobierzynie. Wszystkim ten szpital kojarzy się z chorobami psychicznymi jednakże podejrzewam, że mało kto wie, że szpital a konkretnie cały kompleks szpitalny powstał w zasadzie jako samodzielne miasto. Szpital oprócz pawilonów i budynków mieszkalno-biurowych posiadał pralnię, palarnię, piekarnię, warsztaty terapeutyczne, gospodarstwo rolne, boisko, teatr, kościół i cmentarz. Teren kompleksu szpitalnego nie jest ogrodzony i można po nim chodzić alejkami wysadzonymi drzewami. W dalszej części wycieczki rzuciłem okiem na dworki w Borku Fałęckim, w Swoszowicach, Piaskach Wielkich i w Łagiewnikach. Z Łagiewnik ruszyłem w stronę Nowej Huty po drodze zatrzymując się w Rynku Podgórskim z majestatycznym kościołem św. Józefa oraz zabytkowymi budynkami znajdującymi się głównie w północnej pierzei. Z Rynku Podgórskiego udałem się do Nowej Huty a konkretnie do nowohuckiej Mogiły, gdzie czekał na mnie zabytkowy, drewniany kościółek św. Bartłomieja oraz nie mająca ostatnio szczęścia do właścicieli i powoli niszczejąca Willa Rogozińskich.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta