Tatry szlaki turystyczne

Na Kasprowy czy na Giewont? Którędy prowadzi szlak turystyczny do Doliny Pięciu Stawów? Jak długo pójdę przez Dolinę Chochołowską? Czy na Morskie Oko dojdę zimą bez raków? A jak wyglądają szlaki turystyczne w Tatrach słowackich? Takie pytania pojawiają się, gdy wybieramy się w najwyższe góry Polski. Nie znając jeszcze przebiegów i długości szlaków turystycznych w Tatrach, trudno nam zaplanować wycieczkę. W takiej sytuacji warto o pomoc poprosić Traseo.

Zobacz więcej tras

Szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich

Na portalu Traseo znajduje się ponad 700 opisanych tras w regionie najwyższych gór Polski, poprowadzonych po drogach, na których wytyczono mniej lub bardziej znane szlaki turystyczne. Tatry objęte są ochroną, dlatego należy pamiętać, że na ich terenie można chodzić tylko po szlakach.

Łańcuch Tatr dzielimy na trzy główne pasma. Najbardziej popularne są Tatry Wysokie (Wschodnie), gdzie znajdują się najwyższe szczyty zarówno Polski (Rysy, 2499 m n.p.m.), jak i Słowacji (Gerlach, 2654 m n.p.m.). W Polsce szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich skupione są wokół Orlej Perci oraz fragmentu głównej grani od Rysów do przełęczy Wrota Chałubińskiego. Szlak czerwony o nazwie Orla Perć biegnie od Świnicy do przełęczy Krzyżne i jest najtrudniejszym szlakiem turystycznym w Tatrach polskich. Można zdobyć też poszczególne szczyty Orlej Perci osobno, wykorzystując szlaki dojściowe od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego lub Doliny Pięciu Stawów. Z Morskiego Oka można udać się na Rysy, na Przełęcz pod Chłopkiem lub na przełęcz Wrota Chałubińskiego. Na najwyższy polski szczyt prowadzi szlak turystyczny również od strony słowackiej, a pozostałe dwie w/w trasy turystyczne niestety wymagają powracania tą samą drogą. Ostatni kierunek z Morskiego Oka w górę to szlaki turystyczne prowadzące do Doliny Pięciu Stawów – przez Szpiglasową Przełęcz lub przez Świstówkę.

Większość Tatr znajduje się po stronie słowackiej. Słowackie szlaki turystyczne w Tatrach Wysokich zaczynają się najczęściej w miejscowościach przy drodze 537 (Stary Smokowiec, Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Pleso i inne). Biegnąc do góry, przecinają Tatrzańską Magistralę, czyli główny czerwony szlak, trawersujący  cały masyw. Popularne szczyty, na które docierają trasy turystyczne w Tatrach Wysokich na Słowacji, to mała Wysoka, Rysy, Sławkowski Szczyt, Koprowy Wierch, Koprowe Ramię, Królewski Nos, Jagnięcy Szczyt, Baraniec, Hruba Kopa i inne. Nie ma znakowanego szlaku turystycznego na najwyższy tatrzański szczyt, Gerlach.

Szlaki turystyczne i sczyty w Tatrach Zachodnich

W zachodniej części Tatry stają się nieco niższe i łagodniejsze, zwłaszcza po stronie polskiej. Szlaki turystyczne w Tatrach Zachodnich po stronie polskiej w większości przypadków zaczynają się w dolinach: Chochołowskiej, Kościeliskiej, Małej Łąki, Strążyskiej, Kondratowej. Przemierzywszy którąś z dolin wyznaczonymi trasami turystycznymi, można wejść na główną grań i przejść ją w dużej części czerwonym szlakiem. Popularne szczyty, na które docierają szlaki turystyczne w Tatrach Zachodnich po polskiej stronie, to Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Błyszcz, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec, Rakoń, Grześ. Na stronę słowacką popularny tatrzański szlak prowadzi m.in. od Wołowca przez grań Rohaczy. Pomimo że ten rejon zalicza się do Tatr Zachodnich, jest bardzo eksponowany i miejscami niebezpieczny – stąd przylgnęła doń nazwa „słowacka Orla Perć”.

Ciekawe szlaki turystyczne znajdują się również w Tatrach Bielskich – np.  na Hawrań, Szalony Wierch, grzbiet Jatek, Murań.    

Niebezpieczeństwa na tatrzańskich szlakach turystycznych

Trzeba pamietać, że wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach powyżej schronisk są bardzo eksponowane, przez co przemierzanie ich wymaga doświadczenia i roztropności, zwłaszcza podczas brzydkiej pogody. Zimą szlaki turystyczne w Tatrach słowackich powyżej schronisk są zamknięte. W Polsce pozostają dostępne, ale konieczne stają się raki i czekan, należy również brać pod uwagę realne zagrożenie lawinowe.