Karkonosze szlaki turystyczne

Kto szuka pomysłu na wycieczkę, piękne widoki, przyrodę i przygodę, ten… niech jedzie w Karkonosze! Szlaki turystyczne w tych górach są dostępne dla każdego. Liczne, urozmaicone, dzikie lub zagospodarowane karkonoskie trasy trekkingowe dostarczą pomysłów na krótką wycieczkę lub dłuższy wielodniowy wypad. Użytkownicy Traseo doskonale o tym wiedzą i dlatego w kategorii „trasy piesze Karkonosze” mamy ponad 400 pozycji. A liczba ta – czego nie trzeba dodawać – wciąż rośnie.

Zobacz więcej tras

Karkonosze - miejsce, które warto zobaczyć

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, rozciągające się na granicy Polski i Czech na przestrzeni ok. 40 km, miedzy przełęczami Lubawską na wschodzie i Szklarską na zachodzie. Choć szczyty tego masywu osiągają niewiele ponad 1500 m n.p.m. (najwyższy szczyt – Śnieżka – mierzy 1602 m n.p.m.), karkonoskie krajobrazy przypominają często wysokie góry typu alpejskiego. Patrząc na pasmo z daleka, moglibyśmy je nawet pomylić z Tatrami, gdyby nie to, że… jesteśmy przecież na Dolnym Śląsku! Wszystko to dzięki stromym stokom i licznym formom skalnym, wśród których kluczą szlaki turystyczne. Karkonosze właśnie dzięki tzw. „skałkom” wyróżniają się najbardziej. Fantazyjne ich kształty sprawiły, że zyskały ciekawe i zabawne nazwy. Spotkamy więc Ptasie Gniazda, Kotki, Kukułcze Skały czy Końskie Łby. Inną ciekawym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe, do których również zaprowadzą nas szlaki turystyczne. Karkonosze to obszar, w którym spotkamy aż sześć takich miejsc. Czarny Kocioł Jagniątkowski lub Kocioł Łomniczki to nazwy, które obiły się o uszy każdemu górołazowi.

Szlaki turystyczne i schroniska w Karkonoszach

Chcąc przejść wzdłuż w całości główne pasmo Karkonoszy, najlepiej wykorzystać Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, znakowany na czerwono i prowadzący z Prudnika na wschodzie do Świeradowa-Zdroju na granicy Gór Izerskich. W Karkonoszach szlak ten biegnie z Karpacza do Przełęczy pod Śnieżką, a następnie przez Wielki Szyszak i Wodospad Kamieńczyka do Szklarskiej Poręby. Maszerujący Głównym Szlakiem Sudeckim mogą przespać się w kilka schroniskach, które będą mieć po drodze. Dom Śląski u stóp Śnieżki to okazały budynek z restauracją, znajdujący się na wysokości 1400 m n.p.m. Zbiegają się przy nim liczne szlaki turystyczne ze wszystkich stron. Schronisko PTTK Odrodzenie postawiono w samym sercu Karkonoszy, szlaki turystyczne tu prowadzące to, oprócz czerwonego, także żółty, zielony i niebieski. Idąc dalej na zachód, mijamy kilka schronisk po stronie czeskiej, do których trzeba zejść z grani nieco na południe. W końcu, schodząc już w stronę Szklarskiej Poręby, czerwony szlak turystyczny zaprowadzi nas do schronisk Szrenica, Hala Szrenicka i Kamieńczyk.

Oczywiście Główny Szlak Sudecki to niejedyny szlak turystyczny w Karkonoszach. W górach tych możemy urządzić sobie wycieczkę niemal z każdej pobliskiej miejscowości. Jednak najbardziej znane punkty wypadowe w Polsce, będące jednocześnie atrakcyjnymi górskimi kurortami, to właśnie Karpacz, gdzie można zwiedzić dodatkowo świątynię Wang, i Szklarska Poręba, przez którą przebiega m.in. ciekawy Szlak Waloński.