Mapy turystyczne w aplikacji

Szlaki turystyczne w Karkonoszach

Karkonosze to jedno z bardziej widokowych miejsc w Sudetach. Malowniczy obszar posiada rozległe równiny i wzniesienia pokryte kosodrzewiną. Tu i ówdzie pojawiają się również chronione torfowiska oraz zachwycające gołoborza. Jeśli szukacie pomysłu na wakacyjny wypad, Karkonosze mają wiele do zaoferowania. Znajduje się tu mnóstwo szlaków turystycznych. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

karkonosze-szlaki.jpg

Będąc w Karkonoszach, grzechem byłoby nie wybrać się na Śnieżkę. To najwyższa góra w Sudetach o charakterystycznym kształcie piramidy. Zbudowana jest ze skał metamorficznych, które są niezwykle twarde. Wycieczkę możecie zacząć od strony Karpacza Dolnego lub Białego Jaru.

Zachęcamy również do wybrania się na Chybotek. To grupa skalna zbudowana z granitowych bloków. Miejsce jest bardzo tajemnicze. Według dawnych podań i legend skała zamykała wejście do skarbca. Trasę można rozpocząć spod kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Po drodze zobaczycie wiele ciekawych obiektów, np. Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi. Przejdziecie również koło Wodospadu Szklarki.

konkurs.pngWybieracie się na wycieczkę z rodziną? Nie możecie ominąć Magicznego Szlaku Ducha Gór. Przejście trasą przypomina grę terenową – w granitowych głazach umieszczono specjalne hologramy. Na szlaku zobaczycie m.in. Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Krucze Skały. Przejdziecie również przez Szrenicę i Skałki Karczmarz.

Ciekawą propozycją jest również spacerowa trasa turystyczna, której celem jest przybliżenie twórczości Jana Sztaudyngera. Szlak został sfinansowany przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU”. Trasa rozpoczyna się od domu poety, przy ulicy 1 Maja w Szklarskiej Porębie, a kończy przy Wodospadzie Szklarka.

Warty uwagi jest też szlak, który wiedzie przez Piekielną Dolinę zlokalizowaną między górami Chojnik i Żar. Trasa prowadzi przez bukowy las. Po drodze miniecie głazowisko, a na koniec zmierzycie się ze stromymi schodami prowadzącymi do zamku Chojnik. Wędrówkę możecie rozpocząć z różnych miejsc, np. z Sobieszowa, Zachełmia, Jagniątkowa.

Kolejną atrakcję z pewnością stanowi Czarny Kocioł Jagniątkowski. Okolica prezentuje się niezwykle ciekawie. Skaliste ściany pokrywają osady morenowe – pozostałości po zlodowaceniu sprzed miliona lat. Wędrówkę można zacząć w Jagniątkowie, kierując się na niebieski szlak. Godną uwagi propozycją jest także rezerwat Śnieżne Kotły, umiejscowiony w sercu Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. To interesujące miejsce. Zachwycicie się elementami krajobrazu alpejskiego, a przy odrobinie szczęścia zobaczycie śnieg, który zalega tu nawet do połowy lata. Wejście rozpoczyna się od strony Szrenicy.

Droga Przyjaźni to szlak na granicy polsko-czeskiej. Łączy wschodnie i zachodnie Karkonosze. Cała trasa liczy około 30 km, ale można przejść krótsze fragmenty, np. od Śląskich Kamieni do Śnieżnych Kotłów. Widok na trasie jest niesamowity. Będziecie mieli okazję podziwiać karkonoskie jeziora polodowcowe lub spękane grupy skalne. Podpowiadamy również Skalny Stół, czyli najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach. Jest umiejscowiony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na miejsce dojdziecie z Przełęczy Sowiej (szlakiem niebieskim) lub ze strony Kowar (szlakiem żółtym).

Jako punkt wycieczki doskonale sprawdzi się także Wodospad Mumlavy, który znajduje się po stronie czeskiej. Można do niego dotrzeć od strony Szklarskiej Poręby. To jedno z bardziej fotogenicznych miejsc w całych Karkonoszach. Doskonale prezentuje się o każdej porze roku. 

Wędrując po Karkonoszach warto mieć pod ręką mapę Karkonoszy, dostępną w naszej aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy dostępną na Androida i iOS

 

Opublikowano 9 listopada 2017 przez traseo