Mapy turystyczne w aplikacji

Mocna piątka – rowerowe trasy w okolicach Wrocławia

Wrocław jako stolica Dolnego Śląska, miasto położone na Nizinie Śląskiej, nad brzegiem malowniczej Odry, znany jest przede wszystkim z urokliwych kamienic na starówce, Hali Tysiąclecia, Panoramy Racławickiej i krasnali rozsianych po całym mieście. To tędy przebiega wiele szlaków turystycznych: znana przez rowerzystów EuroVelo 9, pokrywająca się z Bursztynowym Szlakiem i Droga św. Jakuba, prowadząca do hiszpańskiego Santiago de Compostela, oznaczona charakterystyczną muszlą. Wrocław to miasto o niezaprzeczalnym, niesamowitym klimacie, pełne urokliwych miejsc na spacer i wycieczki rowerowe. Wiele propozycji znaleźć można w Traseo.pl – w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia wyszukać można prawie dwieście pomysłów na krótsze i dłuższe wycieczki! Które z nich są najbardziej godne uwagi? Sprawdźmy!

Trasa rowerowa - obiekty militarne Wrocławia

Miłośnikom militariów, fortyfikacji, bitew i wojen, polecamy przede wszystkim zapoznanie się z „Trasą obiektów militarnych Wrocławia”. Ta nieco ponad 60-cio kilometrowa pętla poprowadzi nas przez większość z obiektów Twierdzy Wrocław (Festung Breslau), utworzonej na przełomie XIX i XX wieku. Trasa prowadzi przez okazałe budowle militarne i stanowiska obronne: schrony, bunkry i zespoły forteczne. Wycieczkę najlepiej jest rozpocząć przy odnowionej stacji Wrocław Brochów i kierować się na północny przez Fort nr 4 Lisia Góra, dalej przez Wzgórze Owsianka, Las Osobowicki i liczne schrony na wschód od centrum miasta. Trasa biegnie po niemalże płaskim terenie, dlatego też może być polecana na przykład jako trasa dla dzieci – być może jednak w nieco skróconej wersji.

 

Trasa rowerowa - Wrocław ze wschodu na zachód

Inną ciekawą propozycją, nie oddalającą nas zbytnio od centrum stolicy Dolnego Śląska, jest trasa „Wrocław ze wschodu na zachód”, rozpoczynająca się w okolicach Nowego Dworu i przez ok. 40 kilometrów prowadząca po wrocławskich ulicach i szutrowych dróżkach wzdłuż Odry. Na tej wycieczce każdy znajdzie coś dla siebie: od zabytków architektury po ciekawostki przyrodnicze. Kierując się na północny-wschód jako pierwszy napotkamy Most Milenijny, dumnie wznoszący się nad rzeką, a następnie, jadąc wzdłuż wałów, przywita nas wrocławskie wzgórze Kilimandżaro i Las Strachociński, gdzie można nieco odpocząć w cieniu rozłożystych drzew. Kierując się w stronę centrum przejedziemy również obok ogrodu zoologicznego i wrocławskiej politechniki – będąc w tej okolicy warto się nieco „pokręcić” po mieście, aby zobaczyć jak najwięcej perełek, jak chociażby Ostrów Tumski czy urokliwe i liczne odrzańskie wyspy.

 

Szlak roweorwy Odry i Widawy

Dla osób chcących nieco odpocząć od wielkomiejskiego szumu ciekawą opcją może być trasa prowadząca w północno-zachodnie okolice Wrocławia, a mianowicie „Szlak roweorwy Odry i Widawy”. Jej największą zaletą jest to, że całość przebiega wałami rzecznymi lub ścieżkami rowerowymi. Jest to zatem doskonała propozycja na wycieczkę z dziećmi, bezpieczna i i nie narażająca najmłodszych na intensywny ruch samochodowy. Jadąc wzdłuż Odry mijamy liczne mosty i kanały, przejeżdżamy przez bezkresne pola i lasy. Autorzy trasy przewidzieli także miejsce na odpoczynek i uzupełnienie kalorii – nie trzeba się zatem martwić o zapasy jedzenia!

 

Trasa rowerowa - z centrum Wrocławia do Doliny Baryczy

Kolejna nasza propozycja, to już opcja dla nieco bardziej wytrwałych – ponad 130-sto kilometrowa trasa biegnąca z centrum miasta do Doliny Baryczy. Rezerwat ten ustanowiony został w celu stworzenia ochrony dla ptactwa, a na jego terenie znajduje się również kompleks około trzystu stawów hodowlanych, położonych w okolicy Milicza, które również odwiedzimy. Wycieczka „Na północ od Wrocławia” - zaprowadzi nas nie tylko do malowniczego rezerwatu, ale też przemknie obok majestatycznych zabytków – pałacu w Pęgowie, którego początki sięgają roku 1907, i ratusza w Prusicach. W samym Miliczu, oprócz stawów, możemy także zwiedzić tamtejszy pałac i stację kolejki wąskotorowej. W drodze powrotnej warto zatrzymać się przy nieco innym typie budowli – drewnianym kościele w Złotowie, pochodzącym z połowy XVIII wieku.

 

Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy

Na sam koniec pewnego rodzaju perełka – trasa nie rozpoczynająca się we Wrocławiu i nie mająca charakteru pętli, jeśli zatem chcielibyśmy wrócić do tego samego miejsca, należy podwoić liczbę kilometrów, a w jedną stronę jest ich czterdzieści. Trasa „Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy” - to propozycja dla osób lubiących bezdroża. Autor trasy przemierzył ją na rowerze typu fat, lecz z pewnością także i rowery górskie lub turystyczne dałyby radę. Wycieczkę możemy rozpocząć w Jerzmanowie i kierować się na południe, w stronę Jeziora Mietkowskiego. Po drodze wiele spektakularnych widoków, krętych ścieżek leśnych i bezkresnych pól. Przez całą trasę towarzyszy nam oczywiście rzeka Bystrzyca, a wzdłuż niej obszary Natura 2000: Łęgi nad Bystrzycą i Przeplatki nad Bystrzycą. Dla miłośników architektury także coś się znajdzie: ruiny pałacu w Gałowie czy pałac Caritas w Małkowicach.

 

Mamy nadzieję, że tym małym zestawieniem zachęciliśmy Was do odwiedzenia Wrocławia i jego malowniczych okolic, równinny krajobraz sprawia, że mocne przygotowanie kondycyjne nie jest tu konieczne, wystarczy pozytywne nastawienie i Dolny Śląsk będziemy mieć w kieszeni!

Opublikowano 27 września 2019 przez traseo