Mapy turystyczne w aplikacji

Polskie Koleje Linowe – trasy tatrzańskie jesienią

Polskie Koleje Linowe S.A. to największy w Polsce operator sieci kolei górskich, właściciel ośmiu ośrodków w Tatrach i Beskidach spośród których Traseo.pl poleca (Kasprowy Wierch, Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką, Palenicę, Górę Żar i Mosorny Groń). Firma dba, by zapewnić wyjątkowe przeżycia i doznania każdej osobie pragnącej wypocząć, poprzez tworzenie atrakcyjnej całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej. Z Polskimi Kolejami Linowymi na pewno nie będziesz się nudzić. Jadąc kolejką zobaczysz zapierające dech w piersiach widoki a twoja dusza zazna zauroczenia pięknem natury.

PKL S.A. troszczy się o górską przyrodę, dbając o przestrzeganie wysokich standardów jej ochrony a zarazem dostarcza turystom przyjemnej jazdy wśród gór oraz lasów niezależnie od kolejki którą jedziesz.

Firma może pochwalić się ponad 80-letnią historią – kolej na Kasprowy Wierch została zbudowana w 1936 r. Do dziś stanowi obowiązkowy, dostarczający niezwykłych wrażeń punkt wizyty w Tatrach i w Zakopanem. Kto z nas nie jechał na Kasprowy zimą na narty, bądź latem na wspinaczkę  musi nadrobić zaległości tej jesieni.

pmu7649.jpgGórna stacja kolejki położona jest na wysokości 1959 m n.p.m. Stanowi kultowe miejsce spotkań i wycieczek tatrzańskich, ale także bazę narciarską i snowboardową. Co do snowboardu, na Kasprowym spotyka się elita polskich sportowców ekstremalnych. Ze szczytu Kasprowego prowadzą trzy szlaki – na Halę Gąsienicową, na Świnicę i na Czerwone Wierchy.

Zimą Kasprowy Wierch wyróżnia się jedynymi w Polsce trasami narciarskimi o charakterze alpejskim, z homologacją FIS. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych udostępnione są dwie koleje krzesełkowe – Goryczkowa i Gąsienicowa.

Każda z tych dwóch tras to zjazd na najwyższym poziomie i w standardach i na skalę profesjonalną.

Od października na Kasprowym Wierchu kuszą znacznie niższe ceny.

 

dsc2644.jpgGubałówka to miejsce znane wszystkim Polakom, na które wjechać można kultową koleją linowo-terenową uruchomioną w 1938 r.  Nie sposób nie bywać na szczycie Gubałówki niezależnie od pory roku. Niedawno Polskie Koleje Linowe otworzyły restaurację w przedwojennym budynku leżakowni pod nazwą „Tarasy” gdzie można skosztować zarówno góralskich specjałów jak i szybko wrzucić coś na ruszt.

Ośrodek PKL dostarcza rozrywek dla całych rodzin, takich jak: zabawy na świeżym powietrzu czy cykl koncertów Hej Fest. 

 

Gubałówka jest także świetnym miejscem na rower – kierując się na południowy zachód ze szczytu dotrzemy do uroczego Kościeliska i bardzo popularnej wśród turystów Doliny Kościeliskiej. Trasa cztero-kilometrowa.

Niedaleko szczytu Gubałówki jest szczyt Butorowy Wierch, skąd można wybrać się na spacer częścią Szlaku Papieskiego, mijając kaplicę Matki Boskiej Różańcowej i stację górną wyciągu na Polanie Szymoszkowej. Stąd rozpościera się piękny widok na Zakopane (kolej na Butorowy Wierch czynna jest od maja do września).

Latem turyści na szczycie Gubałówki mogą także opalać się na najwyżej położonej w Polsce plaży leżącej na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza.

W zimie Gubałówka zaprasza fanów narciarstwa i snowboardingu. Na trasę narciarską na Polanie Gubałówki z rozległym widokiem na ośnieżone tatrzańskie szczyty.

 

Palenica oferuje turystom malownicze szlaki górskie w sezonie letnio–jesiennym, a zimą jest rajem dla narciarzy i jeżdżących na deskach.

pale-1.jpgLetnie i jesienne spacery łatwymi trasami dostarczają niezapomnianych widoków na Tatry i Pieniny, pozwalają także zachwycić się okolicznymi lasami. Warto wjechać koleją krzesełkową PKL na szczyt, by obejrzeć wyjątkową, rozciągającą się z niego panoramę – w tym Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Tutaj też możemy zaszaleć na rowerze – ten rejon doskonale się nadaje na trasy trekkingowe, a nocleg możemy znaleźć w pokojach gościnnych PKL „Pod Kolejką” lub u miejscowych za niewielką opłatą. 

Okolica oferuje piękne widoki i zróżnicowane tereny tras rowerowych, zapewniające emocje początkującym kolarzom górskim i wytrawnym rowerzystom.

Zimą główną atrakcją dla fanów aktywnego wypoczynku jest dwukilometrowa nartostrada oraz kilometrowa czarna trasa z homologacją FIS dla profesjonalistów, jak i wyciągi orczykowe dla początkujących na Szafranówce.

W pobliżu Palenicy znajdują się także dwa ciekawe wierzchołki górskie – Groń o wysokości 687 metrów i Niżny Groń liczący 605 metrów.

Wapienne masywy Palenicy sięgają 722 metrów nad poziomem morza. Ciekawostką jest, że w jej okolicach można zobaczyć chronioną roślinę storczyka kukawkę.

Miejscowe łąki i leśne zagajniki są ciekawym miejscem dla zakochanych.

 

Góra Parkowa położona na terenie popularnego Parku Zdrojowego w Krynicy Zdroju to miejsce poprzecinane całą siecią dróg spacerowych i ścieżek zdrowia. Dzięki temu jest ona idealna na wycieczki i spacery. Okoliczne lasy są bardzo gęste i urodzajne w drzewa iglaste, mają też właściwości lecznicze – korzystnie wpływają na drogi oddechowe. Zimową porą można tu na rowerze górskim po ubitych ścieżkach zregenerować drogi oddechowe.

small20081014-img5215.jpgNa dzieci latem czekają zjeżdżalnie, a zimą szkółka narciarska. Tutaj każdy maluch nauczy się jeździć na nartach i desce w tutejszym przedszkolu narciarskim. 

Do wyboru jest co najmniej kilka ciekawych tras rowerowych o długości aż kilkunastu kilometrów.

Atrakcją jest także sama kolej – powstała w 1937 r., jako pierwsza w Polsce. Działa do dziś  w niezmienionej formie.

Góra Żar to bez wątpienia najlepsze miejsce na rower w Polsce. Trzy profesjonalne trasy zjazdowe dzięki swojej różnorodności dostarczą atrakcji każdemu rowerzyście. To najlepsze miejsce do uprawiania kolarstwa zjazdowego w Beskidzie Ślaskim i Żywieckim a na pewno jedno z najlepszych w Polsce.

Trasa EASY LINE to żwirowe i leśne ścieżki oraz długie zakręty zapewniające typowe warunki kolarskie, AIR LINE zawiera akrobatyczne skocznie i różne przeszkody na trasie, a DOWNHILL to typowa górska czasowa trasa zjazdowa. Każda z nich to świetnie miejsce do uprawiania kolarstwa ekstremalnego.

 

Góra Żar to także paralotniarstwo – funkcjonuje tu wyspecjalizowana szkoła, a znakomite warunki do uprawiania sportów szybowcowych, lotniarstwa i paralotniarstwa oraz piękne usytuowanie na zboczach góry Żar (761 m n.p.m.) nad zbiornikami Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego zapewniają miłośnikom lotów niezapomniane wrażenia.

zar-1.jpgW okolicy Góry Żar znajduje się jedno z najlepszych w kraju lotnisk szybowcowych, a szkoła szybowcowa Żar zapewnia profesjonalną naukę lotów.

Zimą całe rodziny bawią się tutaj na łagodnych trasach przeznaczonych dla sportów zimowych.

Jaworzyna Krynicka to także świetne miejsce do wędrówek pieszych o długości 3,5 i 5 km oraz rodzinne trasy rowerowe, które zapewniają aktywny wypoczynek w pięknej scenerii a kolej gondolowa umożliwia przewóz rowerów na sam szczyt. Także hulaj dusza na rowerze. Z Jaworzyny prowadzi również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza dla wszystkich zainteresowanych górską przyrodą, na którą składa się 13 przystanków, m.in. w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym.

Zimą Jaworzyna to przede wszystkim popularna stacja narciarska. Narciarzy i snowboardzistów do góry wywozi czteroosobowa kolej krzesełkowa. Do ich dyspozycji na Jaworzynie Krynickiej pozostaje  ponad 8,3 km tras o różnym stopniu trudności, w tym dostosowanych do nauki jazdy. Narciarze mogą korzystać z najdłuższej w Polsce sześcioosobowej kolei gondolowej, dwóch kolei krzesełkowych oraz siedmiu wyciągów orczykowych. Aż 5,3 km tras jest oświetlanych. Jaworzyna Krynicka oferuje m.in. najdłuższą w Polsce oświetlaną trasę liczącą 2,6 km.

Na Jaworzynie znajduje się największy w Polsce snowpark – Krynistler

jaworzyna-1.jpgKrynistler położony jest pomiędzy koleją gondolową a krzesełkową na części trasy nr 6. W jego skład wchodzi 7 skoczni różnej wysokości oraz aż 17 tzw. przeszkód jibowych czyli zakopanych w śniegu rur, poręczy i boxów o różnym stopniu trudności. Teren parku jest naśnieżany.

Wysokość Jaworzyny Krynickiej (1077 metrów n.p.m.) porównywalna jest z wysokością Gubałówki. Wschodnia grań Jaworzyny prowadzi do Doliny Czarnego Potoku, a panorama roztaczająca się z Jaworzyny obejmuje Beskid Sądecki.

POLSKIE KOLEJE LINOWE od października 2017 przygotowały atrakcyjne zniżki na wszystkie koleje i wyciągi.

Co tu gadać – brać narty, deski, rowery i sanki i wiać w góry by kolejką PKL znaleźć się tam gdzie cywilizacja głaszcze poezją gór nasze dusze…

Jeśli przed nadchodzącymi Świętami macie wolny weekend lub tydzień wolnego nie ma co - na szczycie góry spotkajmy się.

Tekst: Marcin Barszcz

 

logopklrgb.jpg

 

Opublikowano 27 października 2017 przez traseo