Mapy turystyczne w aplikacji

Oznaczenia szlaków rowerowych

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się materiał o kolorach i oznaczeniach pieszych szlaków turystycznych. Pora więc rozbudować temat o kolory szlaków rowerowych. Nie różnią się one zbytnio od oznaczeń pieszych, ale różnorodność symboli pojawiających się na trasach warta jest przybliżenia. Znajomość oznaczeń przede wszystkim ułatwia poruszanie się w terenie. Nie musimy posiadać mapy czy nawigacji, aby czuć się pewnie (mimo wszystko jednak lepiej jest je mieć w zanadrzu – nie wiadomo, co może się przydarzyć).

Kolory szlaków rowerowych są takie same, jak w przypadku szlaków pieszych: są to czerwone, niebieskie, żółte, zielone i czarne oznaczenia na białym tle. Krajowe szlaki rowerowe są oznaczane poprzez symbol roweru, pod którym znajduje się prostokąt z kolorem szlaku, wpisany w kwadrat z czarnym obramowaniem. Jeśli pod rowerem znajduje się kółko – oznacza to koniec lub początek danego szlaku, w przypadku zmiany kierunku znajdujemy strzałkę w odpowiednim kolorze, wskazującą drogę. Znaki powinny się pojawiać nie rzadziej niż co 400 m. Dodatkową informacją jest treść tekstowa mówiąca jaka odległość dzieli nas od danej miejscowości.

Przejdźmy zatem do kolorów: pamiętajmy, że nie oznaczają one trudności, ale długość i atrakcyjność szlaku, a więc (analogicznie do kolorów szlaków pieszych):
- czerwony: szlak główny, biegnący przez atrakcyjne tereny,
- niebieski: szlaki dalekobieżne, ale niekoniecznie trudne,
- żółty: szlak łącznikowy lub dojściowy,
- zielony: szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc,
- czarny: krótki szlak dojściowy.

Międzynarodowe szlaki rowerowe oznacza się w sposób podobny, z tym że symbole roweru, kropki, strzałki itd. są wpisane w kwadrat z zieloną obwódką i także są w kolorze zielonym. Na tabliczce znajduje się także numer szlaku, np. R3.

 

 

Opublikowano 14 kwietnia 2015 przez admin