Mapy turystyczne w aplikacji

Do wyboru, do koloru – oznaczenia szlaków pieszych PTTK

Kolory szlaków górskich - oznaczeniami szlaków turystycznych w naszym kraju zajmuje się przede wszystkim Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Warto tutaj nadmienić, iż pierwsze oznaczenie powstało już 1880 roku! Od tamtej pory, system znakowania szlaków został ujednolicony, powstało mnóstwo szlaków i wskazówek, które pomagają turystom w zwiedzaniu, w odnajdywaniu właściwej drogi. Podstawowym oznaczeniem szlaku pieszego jest prostokąt, składający się z trzech poziomych linii. Linie zewnętrzne są białe, a środkowa występuje w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Czy aby jednak na pewno wiemy, co te kolory oznaczają?

Podstawowym błędem jest sądzenie, iż kolory szlaków górskich oznaczają ich stopnie trudności. Nic bardziej mylnego – taka klasyfikacja rzeczywiście jest stosowana, ale w przypadku szlaków narciarskich, gdzie kolor zielony oznacza trasę łatwą, czarny bardzo trudną itp. W przypadku szlaków pieszych, kolory oznaczeń są związane raczej z długością i „ważnością” szlaku. I w ten oto sposób mamy taką klasyfikację:
- kolor czarny: krótki szlak dojściowy, na jego trasie raczej nie powinniśmy liczyć na atrakcyjne miejsca,
- kolor żółty: szlak łącznikowy, niekiedy także dojściowy,
- kolor zielony: szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc,
- kolor niebieski: szlak dalekobieżny,
-kolor czerwony: szlak główny, w górach zazwyczaj prowadzi przez najwyższe punkty pasma

Należy pamiętać, że, jak każde oznaczenia, także i te są umowne. Nie wszystkie szlaki turystyczne znakowane są przez PTTK (niektóre znakowane są np. przez gminy lub zarządy parków krajobrazowych), dlatego też mogą pojawiać się rozbieżności. Oprócz kolorów szlaków, ważne są także inne oznaczenia, które mogą pojawić się na szlaku. Mogą to być tabliczki informacyjne z opisem szlaku, z czasem przejścia, tabliczki kierunkowe itp. W rozszyfrowaniu oznaczeń na szlakach pomocna może być np. taka grafika:

Mamy nadzieję, że podczas swoich pieszych wojaży nie będziecie już zachodzić w głowę nad kolejnymi kolorami szlaków górskich, a wędrowanie będzie kolorową przyjemnością ;)

Opublikowano 14 maja 2014 przez admin