Mapy turystyczne w aplikacji

Jazda na nartach - od czego zacząć?

Jazda na nartach po zaśnieżonych stokach sprawia olbrzymią przyjemność. To sport, który łączy w sobie walory zwiedzania, ruchu na świeżym powietrzu, dzielenia pasji z rodziną czy przyjaciółmi. Niewysokie ceny biletów lotniczych oraz niezwykle ciekawa oferta biura SztormGrupa na wczasy w górach Włoch, Austrii, Francji czy Niemiec pozwalają na szusowanie od wczesnej jesieni po wiosnę. Jeśli jednak jazda na nartach jest Ci obca, ale chcesz podjąć wyzwanie i czujesz, że białe szaleństwo może stać się Twoją pasją, zacznij przygotowania do narciarskiego sezonu.

Jazda na nartach po zaśnieżonych stokach sprawia olbrzymią przyjemność. To sport, który łączy w sobie walory zwiedzania, ruchu na świeżym powietrzu, dzielenia pasji z rodziną czy przyjaciółmi. Niewysokie ceny biletów lotniczych oraz niezwykle ciekawa oferta biura SztormGrupa na wczasy w górach Włoch, Austrii, Francji czy Niemiec pozwalają na szusowanie od wczesnej jesieni po wiosnę. Jeśli jednak jazda na nartach jest Ci obca, ale chcesz podjąć wyzwanie i czujesz, że białe szaleństwo może stać się Twoją pasją, zacznij przygotowania do narciarskiego sezonu.

skiing-17238571280.jpg

Ćwiczenia przed jazdą na nartach

Jazda na nartach wydaje się błahostką tym, którzy nigdy tego sportu nie spróbowali. Chociaż narty same niosą człowieka w dół stoku, wymagają niezłej kondycji, odpowiedniej siły mięśni oraz elastyczności stawów. Dzięki prostym ćwiczeniom, które warto rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed wyjazdem na narty, poprawisz swoją kondycję i wzmocnisz ciało na tyle, że po paru godzinach jazdy nie wstaniesz obolały.

Jogging, marsz, chodzenie po schodach, stepper, pływanie to aktywności, które świetnie wzmacniają ciało, poprawiają wydolność płuc i zwiększają elastyczność stawów. Codziennie możesz wykonać kilka brzuszków, przysiadów, wypadów w przód, koniecznie po każdym treningu wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Trenerzy polecają pół godziny takich ćwiczeń dziennie. Pamiętaj też, że sprawne ciało mniej podatne jest na urazy, skręcenia i zwichnięcia, a te niestety towarzyszą jeździe na nartach.

Więcej na temat zalet i wad narciarstwa znajdziesz na stronie: https://sztormgrupa.pl/index.php/wady-zalety-jazdy-nartach/

children-31676081280.jpg

Sprzęt wypożyczyć, czy kupić?

Ceny nart mogą stać się zaporą dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z jazdą i nie jest pewna, czy odkryła nową pasję, czy też wyjazd na narty będzie jednorazowy. Samo przewożenie nart może być też uciążliwe, bo chociaż linie lotnicze oferują taką usługę lub narty można zamontować na dachu auta, wciąż w skład zestawu wchodzi duży kask, ogromne buty i przynajmniej metrowe narty.

dobranie-nart.jpegTymczasem we wszystkich ośrodkach narciarskich funkcjonują wypożyczalnie, które oferują szeroki wybór nart i butów, a ich pracownicy służą pomocą w odpowiednim doborze sprzętu. Narty takie są też serwisowane i przygotowane do jazdy. Jeśli wybierasz się na narty pierwszy raz, możesz je po prostu wypożyczyć na miejscu.

Kiedy opanujesz jazdę i nabierzesz pewności, że jazda na dobrej jakości nartach jest Twoją pasją, możesz je kupić. Pamiętaj tylko, że komplet nart nie służy dożywotnio. Inne też są narty dla początkujących, a inne dla osób, które jeżdżą szybko i sprawnie. Trzeba je wymieniać co kilka sezonów.

  

Nauka jazdy na nartach

Wyjechać w góry może osoba, która nigdy na nartach nie jeździła. W ośrodkach narciarskich bez problemów można znaleźć trenera albo szkółkę narciarską. Można też skorzystać z opcji wyjazdu z biurem SztormGrupa, który w programie uwzględnia naukę jazdy na nartach dla osób w różnym stopniu zaawansowania.

Urlop na nartach można więc spędzić w grupie osób, które także zaczynają przygodę z nartami lub chcą podszlifować swoje dotychczasowe umiejętności. Nauka jazdy na nartach pod okiem instruktora przebiega sprawnie, jest bezpieczna i komfortowa, bo to doświadczony trener czuwa nad każdym ruchem narciarza, wyłapuje ewentualne błędy, doradza i motywuje do ćwiczeń.

Narciarze, którzy mieli sporą przerwę w jeździe, mogą skorzystać z lekcji poprawiających technikę jazdy na nartach, bo doskonalenie umiejętności zawsze poprawia komfort jazdy oraz bezpieczeństwo użytkowników stoku. Ciekawą opcją są także kursy jazdy na nartach w Warszawie oferowane przez SztormGrupę. Skierowane są przede wszystkim do dzieci i prowadzone w trybie weekendowym. Kiedy na urlop zimowy wybiera się cała rodzina, jazdy na nartach można nauczyć dzieciaki jeszcze przed wyjazdem. 

Jazda na nartach a bezpieczeństwo

jazda-na-nartach.jpgTechnika jazdy na nartach, dobór stoku i rozsądek to warunki, by z wakacji narciarskich wrócić bez stłuczeń, zwichnięć czy złamań. Bezpieczeństwo na nartach zależy więc od wielu czynników: od zachowania samego narciarza, jak i tych, którzy jeżdżą obok. Stając na wybranym stoku, musisz być pewien swoich możliwości i umiejętności, na popisy i szarżowanie nie ma miejsca podczas jazdy wśród tysięcy innych użytkowników.

Zanim wyjedziesz na stok, rozciągnij mięśnie, zrób kilka przysiadów, przygotuj ciało do wysiłku, także wtedy, kiedy dopiero zaczynasz zajęcia w szkole nauki jazdy na nartach.

Musisz mieć też sprawny sprzęt, który nie zawiedzie podczas skręcania lub hamowania i który wypnie narty podczas upadku. I chociaż na stokach narciarskich w Europie osoby dorosłe nie muszą jeździć w kasku, zawsze warto go założyć. Nigdy nie masz pewności, że się nie przewrócisz, nie zjedziesz z trasy, nie trafisz na narciarza, który nie zapanował nad nartami. Przydają się również gogle, które chronią oczy i zapewniają dobre widzenie w słońcu.

Wszyscy narciarze muszą zawsze poruszać się na szlakach, nie wolno im wchodzić pod górę środkiem trasy. Niezwykle ważne jest także wykupienie ubezpieczenia. Kosztuje ono od kilkudziesięciu złotych, ale jeśli dojdzie do wypadku, jest niezbędne, by pokryć koszty leczenia, transportu medycznego lub wyrównać straty spowodowane przez naszą nieuwagę lub niewystarczające umiejętności. Jeśli wyjeżdżasz na narty ze zorganizowaną grupą i z biurem podróży, sprawdź, czy oferuje ono ubezpieczenie w pakiecie.

 

Opublikowano 2 października 2018 przez admin