Mapy turystyczne w aplikacji

Gdzie na narty?

Idzie luty, podkuj buty – powiedzenie nawet w tym roku się sprawdza, gdyż luty przywitał nas śniegiem i nieco większym mrozem, niż chociażby grudzień ;) warunki narciarskie się poprawiły, ferie w toku, jest to więc najlepszy czas zrobić przegląd tras narciarskich w poszczególnych ośrodkach – tych bardziej i mniej znanych. Może akurat znajdziecie tu jakąś inspirację dla siebie – na ten lub na przyszły sezon :)

 

Szczyrk – COS

Długość czarnej trasy FIS w Szczyrku to ok. 3 km, co czyni ją najdłuższą polską trasą tego typu. Całość złączona jest przez dwuodcinkową kolej krzesełkową. Trasa ta poprowadzona jest po północnym zboczu Skrzycznego z wysokości około 1240 m n.p.m. Trasa posiada homologację FIS.

Poziom: trudny

Stronie Śląskie – „Czarna Góra”

Ośrodek „Czarna Góra” w Stroniu Śląskim proponuje narciarzom kilkanaście tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Znajdą się tu także trasy i wyciągi odpowiednie dla najmłodszych. Najdłuższe trasy mają ponad 1,5 km długości, są to trasy trudne (z homologacją FIS) oraz bardzo trudne. Prawie wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, większość posiada także oświetlenie. Na początek tras można się dostać koleją linową, wyciągami talerzykowymi i taśmowymi (dla dzieci).

Poziom: trudny

Czorsztyn-Ski

W skład kompleksu wchodzą dwa wyciągi krzesełkowe, jeden wyciąg orczykowy oraz dwa wyciągi typu „wyrwirączka” – dwie czerwone trasy, trzy niebieskie oraz dwie „ośle łączki”. W ośrodku znajduje się także zaplecze gastronomiczne: trzy gospody regionalne oraz jeden bar szybkiej obsługi. Na terenie stacji działają również dwie szkółki narciarskie, serwis i wypożyczalnia sprzętu. Prezentowana trasa jest najdłuższą z dostępnych, początkowo trudna, mniej więcej w połowie przechodzi w łatwą.

Poziom: trudny/łatwy

Międzybrodzie Żywieckie – Góra Żar

Przy górze Żar działają trzy wyciągi, w tym jeden dla dzieci i kolejka. Narciarze mają do dyspozycji kilka tras, każda z nich jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. Dzięki temu panują tam bardzo dobre warunki do jazdy. Najdłuższa z tras, i zarazem najtrudniejsza, ma ponad 1,5 km długości. W dolnym końcu wyciągu działa zaplecze gastronomiczne, jest też spory parking.

Ustroń Czantoria

Ośrodek Czantoria w Ustroniu dysponuje 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym, 2-osobowym wyciągiem orczykowym oraz dwoma wyciągami talerzykowymi. Pośród nich biegnie 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Najdłuższa ma prawie 2 km. Wszystkie trasy są dośnieżane o sztucznie oświetlone. Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa, a w dolnym końcu spore zaplecze gastronomiczne, szkółka narciarska, wypożyczalnie i spory parking.

Poziom: trudny

Tylicz-Ski

Stacja Narciarska Tylicz-Ski to przede wszystkim urozmaicone 5 km tras o różnym stopniu trudności i duże powierzchnie stoków. Odpowiednie warunki znajdą tu dla siebie narciarze początkujący i średniozaawansowani, a także dzieci. Do dyspozycji narciarzy jest jedna kolej krzesełkowa, wyciągi orczykowe oraz wyciągi przystosowane do potrzeb najmłodszych. Położenie ośrodka w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego sprawia, że okolica jest spokojna i cicha. W pobliżu można także skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej i noclegowej. Prezentowana trasa nr 1 wyposażona jest w sztuczne oświetlenie i armatki.

Poziom: łatwy

Zieleniec – Winterpol 5

Na terenie ośrodka narciarskiego w Zieleńcu znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie. Trasa dla zaawansowanych. Jeden karnet Ski Pass umożliwia korzystanie z około 21 km tras. Co ciekawe, działa tutaj także kolejka tranzytowa do Czech. Prezentowana trasa jest oświetlona i dośnieżana, na jej początek można wyjechać 4-osobową kolejką linową.

Poziom: trudny

Niedzica – Polana Sosny

Ośrodek narciarski w Niedzicy oferuje trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, z czego najdłuższa ma 800 m długości. Coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący i zaawansowani, snowboardziści i dzieci, dla których przygotowano Park Kubusia. Na miejscu skorzystać można także z wypożyczalni sprzętu i zaplecza gastronomicznego. Swoją placówkę ma tu także GOPR. Stoki zjazdowe są sztucznie zaśnieżane, ubijane ratrakiem, nagłośnione i oświetlone.

Poziom: łatwy

Brenna Węgierski – Borynia

W ośrodku narciarskim Brenna Węgierski do dyspozycji narciarzy jest ponad pięć kilometrów tras narciarskich, o różnym stopniu trudności. Trasy są bardzo szerokie, do stu metrów szerokości, dzięki czemu czas zjazdu znacznie się wydłuża. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, a prezentowana trasa przy wyciągu nr 1 jest też oświetlona.

Poziom: trudny

Wisła – Cieńków

Ośrodek Wisła Cieńków oferuje pięć tras, z czego dwie o stopniu trudnym. Do dyspozycji narciarzy jest kolej linowa oraz wyciągi talerzykowe. Trasy są naśnieżane i ratrakowane, niektóre posiadają sztuczne oświetlenie. Prezentowana trasa jest trudniejsza w górnym odcinku, w dalszej części wypłaszczona, pod koniec poziom średniotrudny. Biegnie ona wzdłuż kolei linowej, także jest oświetlona.

Poziom: trudny

Opublikowano 4 lutego 2015 przez admin