Mapy turystyczne w aplikacji

Gdańsk: atrakcje w centrum poza szlakiem

Ten, komu wydaje się, że atrakcje Starego Miasta w Gdańsku kończą się w na Bazylice Mariackiej czy ul. Długiej z Dworem Artusa, Ratuszem i Fontanną Neptuna, jest w dużym błędzie. Centrum Gdańska ukrywa również mniej znane turystom perełki. Podąż ich śladem i przygotuj się na duże zaskoczenie!

Zabytki na Starym Mieście są, obok plaży, największą atrakcją Gdańska. Mowa tu przede wszystkim o Bazylice Mariackiej, Żurawiu, Ratuszu Głównego Miasta i Dworze Artusa. W niedużej odległości od nich znajdują się jednak miejsca, które większość turystów, czy to nieświadomie czy z braku czasu, najczęściej omija. A wystarczyłoby zarezerwować w Gdańsku hotel nad morzem na jeden dzień dłużej, aby poznać mniej znane oblicze miasta. My polecamy zlokalizowany tuż nad Motławą Q Hotel Grand Cru, z którego szybko można dotrzeć do najciekawszych atrakcji. Oto kilka punktów, które warto zobaczyć.

gdansk-ul-mariacka.jpg

Odkryj tajemnicę kamienicy przy ul. Mariackiej 1.

Przy okazji wizyty w Gdańsku ulicę Mariacką trudno pominąć, bo rozpoczyna się na tyłach jednego z najważniejszych zabytków miasta - Bazyliki Mariackiej. Poza tym usiana sklepami z bursztynem, klimatycznymi kawiarenkami i zabudowana dawnymi kamienicami uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie. Nawet jeśli turystyczny szlak cię tam już raz zaprowadził, wróć, aby przyjrzeć się dobrze kamienicy z numerem 1. Jeśli wybierzesz na pobyt w Gdańsku hotel w centrum, dotrzesz tam pieszo zaledwie w kilkanaście minut. Z pewnością nie pożałujesz, bo mury kamienicy opowiedzą ci historię Anna Schilling, zakochanej na zabój w Mikołaju Koperniku, który ukradkiem miał ją odwiedzać w tym właśnie miejscu.

Zejdź do podziemi w Piwnicy Romańskiej

Piwnica Romańska to kolejne niepozorne miejsce na mapie Gdańska, które łatwo przeoczyć. Muzeum znajduje się pod powierzchnią ziemi, a wejście do niego stanowi nierzucająca się w oczy budka, która niknie wśród straganów targowych i pod ogromem sąsiadujących z nią budynków: kościoła św. Mikołaja i Hali Targowej. Warto jednak wytężyć wzrok, bo na dole czekają nie lada atrakcje. Wprowadzeniem do nich jest film animowany o losach Gdańska i Zakonu Dominikanów. Po nim przychodzi czas na zwiedzanie oryginalnego, średniowiecznego refektarza i ossuarium ze szczątkami zmarłych. Zwiedzanie nie trwa długo, a dostarcza sporo wiedzy i ciekawych wrażeń.

Spójrz na Gdańsk z Biskupiej Górki

Biskupia Górka to historyczne osiedle na wzniesieniu, w którym zatrzymał się czas. Tworzy je zaledwie kilka, ciągnących się raz w górę raz w dół ulic, ograniczonych rzędami starych kamienic. Na wielu z nich zachowały się oryginalne napisy sprzed II wojny światowej, artystyczne reliefy i zabytkowe przedproża. Charakterystycznym obiektem, stojącym w najwyższym punkcie Biskupiej Górki jest wieża zegarowa przylegająca do dawnego schroniska młodzieżowego. Można ją oglądać niestety tylko z daleka, gdyż teren należy obecnie do policji. Jednak i wspinaczka w jej kierunku wystarczy, aby cieszyć się zachwycającym widokiem na Główne Miasto.

Gdańsk - hotel w centrum

Gdańsk można zwiedzać na wiele sposobów, odkrywając w nim za każdym razem wyjątkowe miejsca. Najwięcej jest ich na Starym Mieście i w okolicach, dlatego najwygodniejszym punktem na nocleg jest hotel w centrum Gdańska. Z obiektu Q Hotel Grand Cru pieszo można się dostać do znanych i mniej znanych atrakcji Głównego Miasta, a komunikacją miejską w około pół godziny na plażę. Po powrocie będzie czekał przytulny pokój i posiłek w klimatycznej restauracji o murowanych ścianach. Tam, podobnie jak na turystycznym szlaku, poczujesz historyczny klimat Gdańska.

Opublikowano 20 sierpnia 2019 przez admin