Mapy turystyczne w aplikacji

Biwakowanie poza sezonem - jak się przygotować na jesienną lub zimową wyprawę?

Nadchodząca jesień to dla wielu ostatni sensowny moment, by wybrać się na biwak i nacieszyć ostatnimi ciepłymi dniami spędzonymi pod namiotem. Chłodne noce i coraz krótsze dni zdecydowanie nie sprzyjają podróżowaniu z całym ekwipunkiem, dlatego nawet zaprawieni w bojach biwakowicze koncentrują swoje wyjazdy w obrębie sezonu letniego. Czy jednak faktycznie musimy rezygnować z nocy pod gołym niebem wraz z pierwszymi spadkami temperatury poniżej 10 OC? Jak przygotować się na biwakowanie poza sezonem, by czerpać z podróży jak najwięcej?

Jesienna noc pod namiotami – co warto ze sobą zabrać?

Przygotowanie sprzętowe jest ważnym elementem biwakowania niezależnie od pory roku i panującej za oknem pogody. Dobry namiot, ciepły śpiwór i wielofunkcyjna odzież odgrywają tu niemałą rolę, przygotowując nas na każdą sytuację i dając poczucie bezpieczeństwa nawet gdy warunki zmienią się całkowicie.

Te najlepsze, przystosowane do pełnej funkcjonalności w niższych temperaturach są często nieco droższe niż lekkie śpiwory czy namioty na lato, jednak inwestycja jest tu zdecydowanie uzasadniona – zbyt słaba izolacja termiczna w namiocie naraża nas nie tylko na dyskomfort, ale i ryzyko niebezpiecznego wychłodzenia organizmu. O czym musisz pamiętać?

Namiot poza sezonem można postrzegać na dwa sposoby – w terenie sprawdzi się zarówno ten tańszy, wielosezonowy, gwarantujący lepszy obieg powietrza wewnątrz namiotu, jak i dedykowany namiot jesienny, wykonany ze znacznie grubszego i odporniejszego na warunki atmosferyczne materiału. Namioty zimowe są zwykle lepiej wzmocnione, wodoszczelne i z powodzeniem chronią przed chłodem i wiatrem nawet późnojesienną nocą. Który wybrać? Wiele zależy tu od terenu, w jaki się wybieramy, przewidywanych warunków pogodowych, własnej odporności na niskie temperatury oraz pozostałego sprzętu, w jaki zainwestujemy.

Zimowa karimata do namiotu również nie powinna przypominać tej wykorzystywanej latem, służącej często jako alternatywna mata do jogi czy fitnessu. Wybierając się na biwak poza sezonem warto pomyśleć o dostępnych w Addnature.pl matach izolujących, pompowanych, które nie tylko podwyższają komfort nocy spędzonej w namiocie, ale przede wszystkim doskonale uzupełniają izolację termiczną gwarantowaną przez grubsze warstwy Twojego śpiwora.

Śpiwór na jesienne biwakowanie powinien być oznaczony jako dedykowany do pracy w temperaturach 0 do 10°C. Śpiwór taki będzie zdecydowanie za ciepły na lato, ale dzięki większej ilości warstw izolacyjnych zadba o utrzymanie odpowiedniej temperatury całego ciała i zadziała jak najlepsza bariera pomiędzy Tobą, a podłożem na którym się znajdujesz. Pamiętajmy, że nawet włożony do namiotu gruby materac nie zabezpiecza przed przenikaniem temperatur z ziemi, a ta przy krótszych dniach i mniejszej ilości słońca potrafi być w nocy bliska zeru.

Namiot 2 osobowy Hillebergrogen

Biwak poza sezonem – o tych zasadach musisz pamiętać

Zanim pomysł wypadu na biwak poza sezonem w ogóle pojawi się w Twojej głowie, warto pomyśleć o przetestowaniu swoich sił w trakcie sezonu.

Nabranie wprawy w odnajdowaniu dobrych miejsc na polu namiotowym, szybkiego rozbijania obozu czy zabezpieczania rzeczy na noc zdecydowanie przyda się na nieco trudniejsze czasy i pokaże jak wiele jesteśmy w stanie znieść. Istnieją jednak zasady, które choć nie mają zastosowania latem, wiosną i jesienią zdecydowanie przydadzą się każdemu biwakowiczowi.

Plecak na jesień

Pamiętaj o dobrej odzieży. Wybierając się pod namioty latem możesz właściwie wyjąć dowolną odzież z półki z ubraniami codziennymi i cieszyć się komfortem zarówno w dzień, jak i w nocy.

Przy jesiennym biwakowaniu o ubraniach trzeba jednak myśleć w nieco innych kategoriach – dedykowane spodnie, kurtki, bluzy, a nawet bielizna outdoorowa powinny są jedynym słusznym wyborem, najlepiej w większych ilościach pozwalających na zbudowanie stroju „na cebulkę”. Gruba kurtka puchowa? Choć w mieście we wrześniu wygląda dość nienaturalnie, na szlaku sprawdzi się doskonale także w nocy.

Nie zapominaj o jedzeniu. Podobnie jak w przypadku odzieży, latem możemy pozwolić sobie na lżejsze posiłki pakowane do plecaka w formie gotowców. Biwakując zimą zabranie ze sobą turystycznej kuchenki, zapasu wody i naczyń umożliwiających przygotowanie ciepłego posiłku to konieczność!

Czy warto wydłużyć sezon wycieczek terenowych? Porady ekspertów

Choć coraz popularniejsze i przyciągające uwagę amatorów podróżowania, biwakowanie poza sezonem jest w dalszym ciągu dość niszowym i wymagającym pomysłem. Bez odpowiedniego przygotowania zarówno pod kątem sprzętu, jak i mentalnym trudno o bezpieczne spędzenie całej nocy na zewnątrz, w otoczeniu natury i z dala od wyraźnych śladów cywilizacji.

Kurtka Patagonia Micropuff

Dzięki doświadczeniu ekspertów z Addnature.pl i wskazówkom zebranym przez nich w kompleksowym poradniku dostępnym pod adresem: https://www.addnature.pl/info/biwakowanie-poza-sezonem/, nawet początkujący biwakowicz może pokusić się o jesienną lub wiosenną wyprawę pod namioty i czerpać z niej przyjemność. To właśnie oni pokazali nam też, że przedłużenie sezonu biwakowego jest zdecydowanie dobrym pomysłem – z dostępnymi w sklepie markami sprzętu outdoorowego i dobrym nastawieniem, nie ma powodów by rezygnować z bliskiego kontaktu z dziką naturą.

Opublikowano 18 września 2019 przez traseo